Apple označil Spotify za „nenažrancov“: Toto spoločnosti vadí najviac

Spoločnosť Apple vydala agresívne ladenú tlačovú správu, v ktorej obviňuje spoločnosť Spotify z manipulovania Európskej komisie. Kde je problém?

Apple označila Spotify za nenažrancov, toto jej vadí
Zdroj: Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Európska komisia vo svetle Zákona o digitálnych trhoch rozhodla, že obchod s aplikáciami App Store predstavuje bariéru pre konkurenciu na hudobnom trhu.  

Len pár dní dozadu vyplával na povrch otvorený list spoločnosti Spotify a ďalších organizácií, v ktorom svorne tvrdia, že nové pravidlá obchodu s aplikáciami, sú zo strany Apple výsmechom voči novej legislatíve. Dlho netrvalo a Apple na tieto tvrdenia reaguje rovnako otvoreným listom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Apple tvrdí, že Európska komisia tak rozhodla aj keď sa jej nepodarilo nájsť žiadne relevantné dôkazy, ktoré by naznačovali znevýhodnenie spotrebiteľov. Podľa názoru Apple hudobný priemysel prekvitá, je kompetitívny a rýchlo rastie.  

Vo vyjadrení spoločnosti Apple sa udáva, že za rozhodnutím komisie stojí s najväčšou pravdepodobnosťou spoločnosť Spotify, ktorá obviňovala Apple a upozornila na App Store. V tejto veci sa predstavitelia Spotify stretli s Európskou komisiou viac ako 65-krát počas celej doby vyšetrovania.  

“Dnes má Spotify 56% podiel na hudobnom trhu, viac než dvojnásobok jeho najväčšieho konkurenta. Napriek tomu spoločnosti Apple neplatí nič za služby, ktoré Spotify pomohli stať sa jednou z najznámejších značiek na svete. Veľkú časť ich úspechu tvorí práve App Store, spolu s nástrojmi a technológiami, ktoré Spotify používa na budovanie, aktualizovanie a zdieľanie ich aplikácie s užívateľmi Apple na celom svete,” píše sa vo vyjadrení Applu.  

Apple ďalej hovorí, že cieľom App Storu bolo vybudovanie bezpečného a dôveryhodného trhu pre užívateľov. Zároveň je to pre vývojárov neuveriteľná biznis šanca. Dnes vývojári medzi sebou súťažia na vyrovnanom ihrisku, ktorým má byť App Store.  

Postupom času App Store poskytol vývojárom ešte lepšie podmienky. Približne 86% všetkých vývojárov neplatí spoločnosti poplatok za používanie.  

Spotify sú „nenažranci“, tvrdí Apple

Spotify začínala ako malá spoločnosť, no teraz ide o najväčšiu digitálnu hudobnú platformu. Na európskom trhu majú podiel viac ako 50% a len na operačnom systéme iOS majú ešte väčší podiel ako na Androide. Medzičasom digitálny hudobný trh explodoval.  

“Spoločnosti ako Google, Amazon, Deezer, SoundCloud a Apple sa bijú o zákazníkov každý deň, no Spotify stále stojí na vrchole,” píše Apple.  

Apple verí, že jej App Store má na úspechu Spotify nejaký podiel, no napriek tomu Spotify neplatí Applu nič. Vyplýva to z toho, že predplatné do aplikácie predáva Spotify na svojej Webstránke, nie v aplikácii a spoločnosť Apple nezbiera poplatok z týchto platieb.  

“Stálo nás veľa prostriedkov a úsilia, aby sme vyvinuli nástroje, ktoré Spotify využíva každý deň. Keď si užívateľ otvorí aplikáciu alebo požiada Siri o prehratie skladby, všetko funguje…Bez toho, aby nám Spotify čokoľvek zaplatil. Lenže zadarmo pre Spotify nie je dostačujúce.Teraz chcú prepísať pravidlá pre App Store tak, aby im to vyhovovalo ešte viac,” tvrdí Apple.  

V Apple sú presvedčení, že Spotify skreslilo situáciu ohľadom digitálneho trhu s hudbou tak, aby mohli z ekosystému Apple, špecificky z App Storu, vyťažiť ešte viac. Spoločnosť Apple označila Spotify doslova ako “nenažrancov”, ktorí sa pokúšajú zadarmo využívať nástroje a technológie, ktoré Apple vyvíjala roky. Zároveň veria, že Spotify chce ťažiť z dôvery, ktorú si Apple vybudovala so svojimi zákazníkmi.  

Verí že rozhodnutie Európskej komisie ohľadom App Storu, špecificky v oblasti trhu s hudbou, nie sú založené na relevantných dôkazoch. Podľa ich názoru tento trh prekvitá, pričom užívatelia majú viac možností než inokedy. Spoločnosť Apple pomerne agresívne vyštartovala proti Spotify, hlavne ak zohľadníme, že okrem samotného Spotify Európsku úniu v otvorenom liste oslovilo ďalších 34 spoločností a združení. V liste sa píše, že Apple doslova zosmiešni celú úniu tým, ako chce naplniť literu Zákona o digitálnych trhoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre