Ani uvedenie telefónu do továrenských nastavení nemusí vždy odstrániť vírus. Prečo?!

V prípade, že vo svojom smartfóne objavíte malvér, nemusí pomôcť ani uvedenie zariadenia do továrenských nastavení. Pozrite sa na dôvod prečo.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Útočníci v kybernetickom priestore sú čoraz vynaliezavejší a stále častejšie dokážu obchádzať akékoľvek zabezpečenia. Aj vám sa teda môže stať, že vo svojom smartfóne nájdete náhodou malvér, ktorý vás úplne nepoteší. A aj v prípade, že si na bezpečnosť svojho zariadenia dávate naozaj pozor, tak sa môže stať, že sa problémom tak úplne nevyhnete. Častým a účinným riešením pre odstránenie malvéru zo zariadenia býva jeho uvedenie do továrenských nastavení. To však nemusí pomôcť vždy, uvádza portál makeuseof.com. Prečo tomu tak môže byť a ako by sme mali v tomto prípade postupovať? Na bližšie informácie sa pozrite spolu s nami.

Nie každý malvér dokážeme zo zariadenia odstrániť tak jednoducho

Mohlo by sa zdať, že uvedenie smartfónu do továrenských nastavení pre nás môže byť zložitým krokom. Nie je tomu ale úplne tak. Najčastejšie tento úkon nevykonávame práve z dôvodu, že tento krok je nezvratný a všetky súbory a nastavenia tak zo zariadenia odstránime. Ak sa však v ňom vyskytne malvér, ide o najspoľahlivejšiu metódu, ako ho môžeme odstrániť. Už v roku 2019 však zaznamenali druh malvéru, pri ktorom uvedenie smartfónu do továrenských nastavení nestačilo. Šlo o xHelper, ktorý sa skrýval v neoverených aplikáciách mimo Obchod Play.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento malvér otravoval používateľov spamovými notifikáciami a rôznymi vyskakovacími reklamami, pričom dokázal prežiť aj úplný reset zariadenia. Po uvedení modelu do výrobných nastavení síce zo smartfónu zmizol, nebolo to však na dlho. Po niekoľkých hodinách sa totiž opäť reaktivoval a začal otravovať používateľov znovu. Táto situácia sa dokázala opakovať aj niekoľkokrát dookola. Môžeme sa však proti takýmto malvérom nejako brániť a odstrániť ich zo zariadenia? Odpoveďou vás žiaľ nepotešíme. Uvedenie telefónu do továrenských nastavení pre nás doma môže byť poslednou možnosťou, ako sa malvéru zbaviť. Ak vám to teda nepomôže, odporúčame vám navštíviť servis. Skúsenejší používatelia ale môžu manuálne preinštalovať ROM telefónu.

Prečo niektoré malvéry dokážu „prežiť“ továrenské nastavenia?

Teraz vás možno zaujíma, prečo niektorý malvér dokáže ostať v zariadení aj po uvedení do továrenských nastavení a iný zasa nie. Dôvodov môže byť viac, no častokrát sa stretávame s malvérom typu rootkit, ktorý získa privilégiá pracovať s naším operačným systémom. Akonáhle sa do zariadenia teda dostane, povolí útočníkom opätovný prístup do zariadenia aj bez toho, aby sme niečo robili. Inokedy sa zasa stretneme so situáciou, kedy je napadnutá záloha našich súborov či nastavení.

android-malware
Zdroj: gaptech

Tú si častokrát nainštalujeme opätovne do telefónu bez toho, aby sme nad niečím podobným premýšľali. Nebezpečný malvér si teda do zariadenia prinesieme sami.

Ďalšou možnosťou však môže byť to, že externé zariadenia, ktoré si pripojíme k smartfónu, budú napadnuté. V takom prípade môže ísť napríklad o externú klávesnicu, Wi-Fi adaptér alebo iné zariadenia. Po tom, čo si ich pripojíme k nášmu telefónu, tak príde opäť k tomu, že si do zariadenia zanesieme malvér.

Aby sme si to zhrnuli, tak škodlivý softvér sa môže dostať do mobilu pomocou zálohy telefónu, iného zariadenia, alebo vďaka vysokým privilégiám, ktoré sme mu v minulosti povolili. Aby sme ho následne odstránili zo smartfónu, tak je potrebné kompletne preinštalovať softvér prostredníctvom nahrania novej ROM. V tomto prípade dôjde k fyzickému odstráneniu starých inštalačných súborov, ktoré sú nahradené novými. Ide ale o pomerne komplikovaný proces.

Stretli ste sa už niekedy s napadnutím vášho smartfónu? A pomohli vám továrenské nastavenia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre