ANDROIDSpravodajstvo

Android 13 vieme nájsť v čoraz väčšom množstve zariadení: Máte ho v telefóne už aj vy?

Android 13 sa postupne dostáva do popredia a nahrádza staršie už nepodporované verzie. Pozrite sa, koľko používateľov ho už využíva.

Operačný systém Android 13 dnes už môžeme nájsť v skutočne veľkom množstve telefónov. Veľkí výrobcovia ako Samsung, Xiaomi či Motorola už stihli aktualizovať väčšinu svojich telefónov, pričom sa niektorým darilo viac ako iným. Portál 9to5google.com nám teraz tak prináša štatistiky toho, ako sa najnovšiemu Androidu s prezývkou Tiramisu darilo na trhu a ako postupne nahrádza aj staršie verzie systému. Musíme však spomenúť, že trinástka od Androidu nebola jedinou verziou, ktorej sa darilo, čo je prinajmenšom zaujímavé. Ak vás teda zaujíma, v koľkých telefónoch aktuálne najnovší Android nájdeme, tak sa môžete na to pozrieť spolu s nami.

Android 13 dnes nájdeme v takmer 15% smartfónov

Nie každý výrobca zatiaľ stihol svoje telefóny aktualizovať a rovnako ani všetci používatelia nevlastnia podporované smartfóny. Aj napriek tomu sa Androidu 13 darí oveľa viac ako predchádzajúcim verziám systému. Vďaka úspešnému štartu na trhu ešte koncom minulého roka sa stihol dostať do všetkých kompatibilných Samsung smartfónov a rovnako aj Xiaomi nasadilo prístup rýchlych aktualizácií. Aj toto teda dokázalo pomôcť tomu, že Android 13 dnes nájdeme v celkovo 14.7% všetkých používaných telefónov na trhu. Keď si porovnáme rovnaké štatistiky spred dvoch mesiacov, teda z apríla, tak vtedy najnovšia trinástka zaberala len 12.1% trhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vľavo teda môžete vidieť štatistiky z apríla tohto roku, pričom vpravo je aktuálny graf, teda z júna 2023. Staršie verzie operačného systému Android postupne z trhu ustupujú a aktuálne je najväčšou verziou Android 11 s 22.1%, ktorý taktiež znižuje svoj podiel. Medzi používanejšie verzie môžeme zaradiť aj Android 12 (16.3%), Android 10 (17.8%) a Android 9 Pie (11.9%). Práve Android 9 Pie bol doteraz využívanejší ako Android 13, čo sa však v priebehu posledných dvoch mesiacov otočilo.

Android 8 Oreo je taktiež na vzostupe

Čo nás ale na grafe zaujalo je to, že čísla používanosti nestúpali len v rámci verzie Android 13. Viac používateľov zaznamenal aj starší Android 8 Oreo z roku 2017. Dôvodom je pravdepodobne fakt, že verzie staršie ako z roku 2017 už nie sú podporované ani viacerými aplikáciami a výkon starších telefónov rovnako už dnes nestačí. Predpokladáme teda, že používatelia skutočne starších modelov siahli vo väčšom po novších telefónoch, ktoré ale nie sú úplne nové. Kúpili si ich z bazárov alebo jednoducho získali z druhej ruky. Nárast popularity tohto systému z 6.7% na 8.3% v priebehu dvoch mesiacov si inak vysvetliť jednoducho nevieme.

Očakávame, že sa Android 13 bude v štatistikách len navyšovať a čoraz viac používateľov prejde práve na aktuálnu verziu systému. Už o pár mesiacov ale môžeme očakávať príchod ďalšej verzie systému do štatistík, teda Androidu 14.

Akú verziu Androidu aktuálne využívate vo svojich smartfónoch vy? A bude váš telefón kompatibilný aj s novším Androidom 14? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close