ANDROIDSpravodajstvo

Android 13 sa dostáva do čoraz väčšieho množstva smartfónov, ukazujú dáta. Akú verziu Androidu máte vy?!

Android 13 prichádza do novších smartfónov raketovým tempom. Staršie verzie Androidu majú ale stále významný podiel.

Operačný systém Android 13 prišiel do prvých smartfónov len koncom minulého roka, no po úspešnom štarte v oblasti distribúcií nikoho neprekvapí, že ho teraz nájdeme vo väčšom množstve telefónov. Za posledné tri mesiace stihol výrazne zvýšiť svoj podiel na trhu, no na staršie verzie stále podielom nemá. Koľko percent smartfónov teda dnes najnovšiu „trinástku“ eviduje? A čo za jeho (ne)úspechom aktuálne stojí? Situáciu nám bližšie objasnil portál 9to5google.com, ktorý s nami zdieľa aj graf aktuálneho stavu distribúcie Androidu na trhu. Máte vo svojom smartfóne najnovší systém? Alebo sa radíte medzi väčšinu, ktorá „trinástku“ zatiaľ neeviduje? Pozrite sa, ako sú na tom aj ostatní!

Android 13 sa nachádza vo viac ako 10% smartfónov

Systém Android je aktuálne najpopulárnejším systémom čo sa týka distribúcie na trhu. V porovnaní so systémom iOS má veľký náskok a tretí HarmonyOS ho taktiež v dohľadnej dobe nedobehne. Systém od spoločnosti Google sa však aktuálne delí medzi niekoľko stále využívaných verzií, pričom ani skutočne niektoré staršie verzie sa z trhu úplne nevytratili. Android 13 tak stále nedokáže zaujať väčšinový podiel na trhu, keďže najviac využívaným systémom je stále Android 11 s 23.5% podielom na trhu. Nasleduje ho Android 10 (18.5%) a Android 12 (16.5%).

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android 13 distribúcia 4 / 23
Zdroj: via 9to5google.com

Android 13 však nájdeme až na piatom mieste, keďže štvrtú priečku obsadil Android 9 Pie z roku 2018 s podielom 12.3%. „Trinástka“ si tak vyslúžila 12.1%, čo je v porovnaní s obdobím pred tromi mesiacmi navýšenie o 7.1%. Za toto navýšenie môžeme určite vďačiť spoločnosti Samsung, ktorá vsadila na rýchlu a efektívnu distribúciu systému pre svoje smartfóny. Nezaostáva ale ani čínske Xiaomi, Honor či Realme. Najnovší systém si tak adoptovali značky pomerne rýchlo, keď si to porovnáme so staršími verziami systému.

Prečo nájdeme v grafe ešte aj staršie verzie systému?

Aj keď Android 13 získava čoraz významnejšie postavenie na trhu, graf stále obsahuje aj skutočne staré verzie ako Android 4.4. Kitkat, Android 5 Lollipop či Android 6 Marshmallow. Tieto verzie systému pochádzajú spred viac ako 8 rokov, no stále zaberajú pomerne významnú časť trhu. Čo za týmto však stojí? Najmä fakt, že niektorí používatelia používajú aj staršie zariadenia a keďže ide o globálnu štatistiku, tak v niektorých regiónoch nemôžeme rátať s tým, že všetci používatelia budú siahať po nových smartfónoch. Rovnako sa však tieto modely využívajú aj ako záložné zariadenia či ako domáce kamery a podobne. Aj staršie telefóny totiž používatelia vedia využiť pre svoju domácnosť.

Novší Android 13 sa však pomerne rýchlo šíri medzi telefónmi a v blízkej dobe môžeme očakávať, že predbehne aj Android 9 Pie. Zároveň predpokladáme, že smartfóny s Androidom 12 sa budú aktualizovať na novšiu verziu, čím sa jeho podiel zníži a naopak ten Androidu 13 sa bude len zvyšovať.

Akú verziu systému máte v smartfóne aktuálne vy? Máte novší Android 13 či stále využívate staršie verzie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close