ANDROIDSpravodajstvo

Android 13 má obmedziť používateľom základnú funkciu: Čo nás bude v blízkej aktualizácii čakať?

Systém Android 13 prinesie ďalšie obmedzenia v používaní smartfónov. Používatelia testerskej verzie sa na ne už začali sťažovať.

Operačný systém Android je medzi používateľmi populárny práve pre voľnosť a množstvo funkcií, ktoré môže ktokoľvek využívať. Práve tá voľnosť a široká voľba úprav a nastavení je kľúčovou výhodou Androidu v porovnaní s konkurenčným systémom iOS. Všetko má však svoje hranice a v poslednej dobe sme skôr svedkami toho, ako Android začína blokovať niektoré funkcie namiesto toho, aby pravidlá povoľoval. Stojí za tým najmä bezpečnosť používateľov, ktorú musia vývojári nejakým spôsobom dosiahnuť. Teraz sa však vďaka portálu androidpolice.com dozvedáme, že Android 13 má začať používateľom blokovať vytváranie snímok obrazovky na určitých miestach. Čoho sa to bude týkať si teraz prezradíme spoločne.

Android 13 nám má obmedziť vytváranie snímok obrazovky

S obmedzením pre vytváranie snímok obrazovky ste sa už v systéme Android mohli stretnúť. Toto obmedzenie sa týkalo najmä citlivejších informácií ako napríklad režimu inkognito v prehliadači alebo rôznych miest, kde sa nachádzajú bezpečnostné protokoly. Náš smartfón nám tak spolu so systémom Android dokáže obmedziť vytváranie snímok obrazovky. To sa ale v rámci systému Android 13 ešte rozšíri. Používatelia sa majú stretnúť s ďalším miestom, kde nebude možné snímky obrazovky vytvárať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém má byť s vytváraním snímok obrazovky v časti QR kódu pre pripojenie k sieti Wi-Fi. Tento QR kód po novom nebudeme môcť odfotiť pomocou snímky obrazovky. Namiesto riadnej snímky obrazovky sa totiž vytvorí prázdne miesto, na čo sa sťažujú aj používatelia. V skutočnosti ľudia, ktorí aktuálne využívajú verziu systému Android 13 QPR2 (Quarterly Platform Release) sa už s obmedzením stretli a pokúsili sa zmenu nahlásiť medzi chyby v systéme. Oznámenie zo strany vývojárov ich však veľmi nepotešilo. Ide o novú zmenu v systéme, teda nie o chybu.

Za všetkým má byť bezpečnosť

Ako sme už spomenuli, posledné obmedzenia, ktoré prináša systém Android, zvyčajne majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť používateľov. Rovnako to má byť aj tentokrát. Skenovanie QR kódov pre siete Wi-Fi tak bude fungovať aj naďalej, no problém so snímkami obrazovky bol ten, že sa heslá dokázali jednoducho odhaliť. Z QR kódu tak mohol ktokoľvek neskôr odhadnúť vaše heslo k sieti Wi-Fi aj bez vášho zvolenia. A tomu sa práve Android 13 snaží zabrániť.

Zatiaľ nie je známe, kedy sa obmedzenie vyskytne aj vo vašom zariadení. Očakávame ale, že systém Android 13 funkciu prinesie v dohľadnej dobe. Spoločnosť Google ani testeri zatiaľ nič bližšie neodhalili, no ak by ste neskôr chceli vytvárať snímky obrazovky s QR kódom pre pripojenie k sieti Wi-Fi, budete sa môcť stretnúť s obmedzením. Vytvorenie snímky s QR kódom sa však dá aj iným spôsobom, no v každom prípade to nebude vôbec také pohodlné, ako v prípade snímky obrazovky.

Využívate k pripojeniu sa k Wi-Fi sieti QR kódy? A bude vám toto obmedzenie prekážať? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close