Američania chcú vybudovať „vesmírnu čerpaciu stanicu“. Vyriešia tým dva zásadné problémy naraz

Vesmírna čerpacia stanica môže pomôcť výrazne predĺžiť životnosť vesmírnych misií a nielen to.

Vedci pracujú na koncepte vesmírnej čerpacej stanice
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Výskumníci z amerického inštitútu SwRI plánujú postaviť, integrovať a otestovať drobnú demonštračnú vesmírnu loď. Tá poslúži na odskúšanie konceptu dopĺňania paliva pre iné vesmírne rakety na obežnej dráhe Zeme.  

Všetko prebieha v rámci programu Astroscale Prototype Servicer for Refueling, skrátene APS-R. Táto špeciálna vesmírna loď sa pokúsi vyriešiť jeden z najväčších problémov, ktorému čelia vesmírne misie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“To, že vesmírnym lodiam dochádza palivo na obežnej dráhe je bežný problém. Keď sa palivo minie úplne, misia sa končí, aj napriek tomu, že komponenty sú stále vo fantastickom stave. Doplnenie paliva na obežnej dráhe môže pomôcť predĺžiť misiu, dokonca aj pre tie vozidlá, ktoré sa už na obežnej dráhe nachádzajú,” vysvetľuje Steve Thompson, vedec zo SwRI, ktorý sa podieľa na projekte. 

APS-R sa má nachádzať na geostacionárnej orbite. Znamená to, že bude nasledovať kruhovú obežnú dráhu, ktorá je zároveň zladená s rýchlosťou rotácie planéty okolo svojej osi. Testovacia vesmírna loď so sebou ponesie hydrazín ako palivo z “čerpacej stanice”, ktorá sa rovnako nachádza na geostacionárnej obežnej dráhe a donesie ho k misii, ktorá potrebuje palivo. Táto vesmírna loď môže doplniť palivo akejkoľvek vesmírnej lodi, ktorá má kompatibilný tankovací port.  

Výskumníci vysvetľujú, že v poslednej dobe sa objavilo niekoľko konceptov na to, ako predĺžiť misie na orbite Zeme. Jednou z navrhovaných možností je vesmírna loď, ktorá by misiu potlačila tam, kam sa má dostať. Čerpacia stanica je však oveľa flexibilnejšou alternatívou.  

SwRI postaví testovacie vozidlo v najbližších 16 mesiacoch. Do roku 2026 chcú mať vedci funkčné vozidlo, pripravené na let do vesmíru.  

Geostacionárna obežná dráha sa nachádza približne 35 800 kilometrov presne nad rovníkom planéty. Na tejto orbite sa nachádza niekoľko satelitov a väčšina sa využíva na telekomunikačné účely. Systém APS-R poletí na túto obežnú dráhu a ak nejaký satelit alebo iné technológie budú potrebovať palivo, APS-R im ho donesie, ak majú kompatibilný tankovací port.  

SwRI nie sú jediní, ktorí pracujú na podobnej technológii. Spoločnosť Orbit Fab taktiež vyvíja koncept tankovacej stanice na obežnej dráhe. Spoločnosť plánuje celú sieť orbitálnych staníc, kde by mohli satelity doplniť svoje palivo. 

Vyriešenie dvoch problémov naraz

Ak majú satelity a iné misie na obežnej dráhe prístup k palivu, výrazne sa tým znížia náklady na vesmírne misie. Dostať satelit na obežnú dráhu sa pohybuje v rozmedzí miliónov dolárov. Poskytnutím paliva na obežnej dráhe sa zároveň vyrieši ešte jeden problém, vesmírny odpad. 

Ako sme už spomenuli, keď sa minie palivo, misia sa končí. Ak išlo o dôležitú technológiu, do vesmíru sa musí dostať nový satelit, ktorý nahradí ten starý, no starý väčšinou ostáva na obežnej dráhe. Týmto zapratávame obežnú dráhu, čo spôsobuje problém pre ďalšie vesmírne misie. Už teraz máme na orbite množstvo nepotrebných objektov, ktoré ohrozujú napríklad aj ISS. Zároveň hrozí, že s väčším množstvom vesmírneho odpadu hrozí zrážka, ktorá by vyústila v nebezpečný domino efekt.  

Keď sa dva kusy vesmírneho odpadu zrazia, vytvoria množstvo úlomkov, ktoré môžu zasiahnuť ďalšie objekty a tak ďalej. V najhoršom prípade by to mohlo vytvoriť obálku odpadu okolo planéty, ktorá by nám zabránila cestovať do vesmíru.  

Možnosť predĺžiť život vesmírnym misiám zníži množstvo vesmírneho odpadu, ktorý vzniká na orbite Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre