SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zhodiť ho späť na Zem alebo zničiť laserom: Ako sa dokáže ľudstvo vysporiadať s vesmírnym odpadom?

Vesmírny odpad sa stáva čoraz výraznejším problémom a vesmírne agentúry už prichádzajú s riešeniami.

Na obežnej dráhe sa momentálne nachádzajú tisíce satelitov a viac ako polovica z nich je nefunkčná, informuje portál Phys. Satelitov, ale aj iného vesmírneho odpadu pribúda, čo odborníci považujú za mimoriadne vážny problém.

Čím viac vesmírneho odpadu na obežnej dráhe, tým väčšie riziko toho, že kolízia dvoch objektov spustí domino efekt ďalších zrážok a zabráni ľudstvu opustiť povrch našej planéty. Európska vesmírna agentúra varuje, že na orbite sa v súčasnosti nachádza približne 130-miliónov objektov menších ako 1 cm a 34-tisíc objektov, ktoré sú väčšie ako 10 cm. Tento odpad sa pohybuje rýchlosťou niekoľko tisíc km/h a pri tejto rýchlosti môže aj drobný úlomok napáchať výrazné škody. Vesmírna agentúra zároveň naznačuje, že množstvo vesmírneho odpadu do roku 2100 vzrastie o polovicu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj Hubblov vesmírny ďalekohľad spolu s misiou Solar Maximum Mission majú v tele diery – približne o veľkosti mince. Toto poškodenie vzniklo práve kvôli zásahu drobného vesmírneho odpadu. Aj Webbov vesmírny teleskop len nedávno dostal zásah, no tento teleskop bol poškodený mikrometeoroidom.

Čo sa týka satelitov, v prípade mnohých projektov sa nepočítalo s tým, čo bude nasledovať, keď satelit prestane fungovať. Presnejšie sa na orbite nachádza 6-tisíc satelitov a 60% z nich už je mimo prevádzky. Rovnako ako drobné úlomky, aj nefunkčné satelity predstavujú problém pre budúce vesmírne misie.

Zároveň sa do vesmíru dostáva oveľa viac satelitov, než kedykoľvek predtým. Ako príklad môžeme uviesť súkromnú vesmírnu spoločnosť SpaceX, ktorá chce vytvoriť na obežnej dráhe zeme megakonšteláciu satelitov. Ich projekt Starlink chce na už pomerne zapratanú obežnú dráhu vyniesť 50-tisíc satelitov.

Existuje reálna hrozba, že si ľudstvo svojim konaním zablokuje cestu do vesmíru, čo sa nazýva Kesslerov syndróm. Ten v skratke opisuje už spomínaný domino efekt zrážok, ktorý sa môže odštartovať nešťastnou náhodou.

Ako situáciu riešiť?

Hoci problém vesmírneho odpadu začína byť vážny, Európska vesmírna agentúra vedie projekt na vyčistenie obežnej dráhy. Ten by mal odštartovať v roku 2025. Lenže ako môžeme vyčistiť obežnú dráhu od vesmírneho odpadu? Existuje niekoľko spôsobov.

Uvažuje sa o použití sondy, ktorá by vesmírny odpad zachytila harpúnou a následne by sa zniesla z obežnej dráhy na Zem a oba objekty by zhoreli v atmosfére. Zároveň sa otvára možnosť použiť laserovú technológiu na zničenie drobných kusov odpadu. Čína vyvíja prvý vesmírny laser, ktorý by sa mal namontovať na družicu a následne by dokázal vesmírny odpad trafiť. Týmto spôsobom by dokázal zničiť objekty od veľkosti 20 centimetrov.

Situácia ale nie je taká jednoduchá, akoby sa mohlo zdať. Problém vesmírneho odpadu je veľký a niektorí experti sa obávajú, že ak by sme začali zhadzovať odpad do atmosféry, jeho spaľovanie by do atmosféry uvoľnilo ešte väčšie množstvo skleníkových plynov.

Zatiaľ neexistuje spôsob, ako sa s vesmírnym odpadom efektívne vysporiadať, no v nasledujúcich rokoch bude treba vytvoriť nejaký plán.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close