Projekt vesmírnej stanice Lunar Gateway čelí jednej veľkej neistote: Podarí sa ju vyriešiť tomuto satelitu?

Americká NASA postupuje vo svojom pripravovanom programe Artemis, ktorý nielen vráti kozmonautov na povrch Mesiaca, no poskytne im tam trvalú základňu.

Nový satelit koncom mesiaca otestuje obežnú dráhu pripravovanej stanice Lunar Gateway
Zdroj: NASA

Americká vesmírna agentúra, NASA, pomaly rozbieha svoj nový program Artemis, ktorého cieľom je nielen opätovná návšteva Mesiaca, ale hlavne vybudovanie trvalej posádky na povrchu našej prirodzenej družice, píše portál Universe Today.

Jedným z hlavných bodov programu je postavenie prvej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Mesiaca, ktorá by uľahčila astronautom cestu na povrch. Táto vesmírna stanica sa nazýva Lunar Gateway, ktorá sa bude nachádzať na špeciálnej halo orbite. Takéto obežné dráhy existujú v každom systéme s troma objektmi, v tomto prípade Zem – Mesiac – vesmírna stanica. Lunar Gateway sa bude pohybovať po obežnej dráhe, ktorá bude prechádzať od pólu k pólu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázne je ale to, či bude táto obežná dráha z dlhodobého hľadiska stabilná. Americká NASA sa to rozhodla otestovať a už čoskoro odštartuje misiu CAPSTONE. Pôjde o prvý satelit, ktorý otestuje navrhovanú obežnú dráhu pre stanicu a ukáže potenciálne výhody alebo nevýhody tejto orbity. Misia by mala odštartovať už koncom mája.

Satelit CAPSTONE nepresiahne veľkosť mikrovlnnej rúry a váži približne 24 kg. Misia je navrhnutá špeciálne tak, aby znížila riziká budúcich kozmických misií tým, že otestuje inovatívny navigačný systém a špeciálnu halo orbitu, píše sa v tlačovej správe NASA.

Najskôr by mala misia odštartovať 31. mája a následne sa vydá na cestu k Mesiacu, ktorá satelitu zaberie štyri mesiace. Následne vykoná satelit niekoľko manévrov, ktoré ho dostanú na požadovanú obežnú dráhu. Tam strávi najmenej pol roka. Počas tohto obdobia spustí satelit motory len občasne, aby si svoju obežnú dráhu udržal.

Od pólu k pólu

Satelitu by malo trvať približne týždeň, než obehne okolo Mesiaca. Najpomalšie satelit poletí práve nad južným pólom, kde plánuje pristáť misia Artemis. Satelit poletí nad južným pólom vo vzdialenosti 76-tisíc km. Nad severným pólom Mesiaca satelit poletí najrýchlejšie a bude sa od povrchu nachádzať len 3 400 km.

„Takáto obežná dráha umožní vesmírnej stanici Lunar Gateway optimálnu komunikáciu nielen s misiami Artemis, ale aj so Zemou. Tým by sa naše možnosti prieskumu Mesiaca ešte viac rozšírili,“ vyjadril sa Elwood Agasid z NASA’s Ames Research Center.

Počas testu obežnej dráhy satelit CAPSTONE otestuje aj nový spôsob navigácie. Navigačný systém bude sledovať polohu satelitu relatívne k sonde Lunar Reconnaissance Orbiter, ktorá sa na orbite Mesiaca nachádza už od roku 2009. Takýto navigačný systém zaručí, že sa misia dokáže orientovať aj bez pozemných sledovacích staníc.

Úspešný test navigačného systému zaručí budúcim misiám schopnosť orientácie bez spoliehania sa na sledovacie zariadenia na Zemi. Zároveň sa uvoľní priestor pre prenos dát súvisiacich s misiou. Obežná dráha, na ktorej sa bude nachádzať stanica Lunar Gateway umožňuje umiestnenie väčších objektov na približne 15 rokov. V tomto prípade nejde len o samotnú stanicu, ale aj o rakety, ktoré prinesú palivo, alebo sa zastavia pri stanici na svojej ceste hlbšie do vesmíru. Americká NASA chce totiž Mesiac využiť ako odrazový mostík k Marsu a ďalším objektom v Slnečnej sústave.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre