Spravodajstvo

Američania chcú chytiť ruských hackerov zo skupiny Conti. Ponúkajú rozprávkovú odmenu za informácie, na základe ktorých ich dolapia!

Milióny dolárov za dolapenie kybernetických zločincov? Presne takúto ponuku ponúka americká vláda za informácie o gangu Conti.

Boj proti medzinárodnému kybernetickému gangu s názvom Conti naberá na obrátkach. Americké ministerstvo zahraničia totiž vykonalo rázny krok, ktorý k dolapeniu kybernetických zločincov určite pomôže. Toho, kto poskytne informácie, ktoré povedú k dolapeniu tohto gangu totiž čaká odmena 10 miliónov amerických dolárov. Na informáciu upozornil web thehackernews.com.

Zaujímavá odmena aj prvé odhalenie identity

O skupine Conti sa už čo to vie. Okrem toho, že v marci vyjadrili podporu ruskému prezidentovi Putinovi sa predpokladá, že skupinu tvoria piati hlavní členovia. No a americká vláda okrem zverejnenia sumy, ktorá je sľúbená tomu, kto pomôže tento gang dolapiť, po prvýkrát zverejnila aj fotografiu údajného člena vyššie spomenutej skupiny. Muž na fotografii nižšie vystupuje v online svete pod prezývkou Target, ktorý má byť akýmsi manažérom fyzických operácií v Rusku. Ďalší štyria údajní členovia sú označovaní ako Tramp, Dandis, Professor a Reshaev.

conti target
Zdroj: thehackernews.com

Americká vláda okrem hľadania informácií o piatich aktéroch hrozieb taktiež vyzýva ľudí k tomu, aby zdieľali informácie o skupine Conti a taktiež o skupinách TrickBotWizard Spider, ktoré sú pridruženými skupinami hlavnej skupiny Conti. Práve skupina Conti, ktorá svoj názov získala v roku 2020 po tom, čo sa premenovala z názvu Ryuk, je za posledné dva roky spájaná so stovkami incidentov ransomware.

Podpora ruskej vlády

Okrem začatia fyzických bojov medzi Ukrajinou a Ruskom začala vojna aj v kybernetickom priestore. Vidieť to je aj na zvýšenom počte rôznych typov útoku a operácie ransomware-as-a-service sa stali normálnou položkou na výplatnej páske ruskej vlády. Len z ruskej strany malo byť napadnutých minimálne 1000 subjektov, no je známe, že ešte väčšie množstvo útokov na svoju stranu zaznamenalo samotné Rusko, ktoré sa v tomto smere stalo svetovou jednotkou.

Conti ako značka je údajne ale ukončená, no všetci jej členovia sú stále aktívni a pokračujú vo svojej práci prostredníctvom iného ransomware. Ide napríklad o skupiny Karakurt, Silent Ransom, Quantum a Roy/Zeon.

Je vidieť, že vlády krajín si naplno uvedomujú silu technológií. Aj preto sa v tomto odvetví točia neuveriteľné peniaze a zároveň o tom vlády informujú svojich obyvateľov. Ransomware útok totiž môže zasiahnuť kohokoľvek, pretože každý z nás má v zariadení informácie, ktoré sú pre neho cenné. Preto situáciu rozhodne netreba podceniť a treba byť pripravený. Ohľadom ransomware útokov radí obyvateľom aj Europol, ktorý podčiarkuje dôležitosť prevencie. Zároveň na svojich stránkach poskytuje dešifrovacie nástroje na rôzne typy útokov.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close