Američania chcú, aby Rusko prijalo záväzok, že umelá inteligencia nebude nikdy kontrolovať ich jadrové zbrane

Američania uisťujú svet, že umelá inteligencia nikdy nebude mať kontrolu nad použitím ich jadrových zbraní v konflikte. To isté žiadajú aj od Ruska a ďalších svetových veľmocí.

jadrova bomba vybuch titulka
Zdroj: rfphoto / depositphotos.com

Jadrové zbrane ľudstvo naposledy v konflikte použilo v roku 1945, pri útoku na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Odvtedy viackrát hrozilo, že tento typ zbraní bude použitý znova. Našťastie, nestalo sa tak. Vďačíme hlavne tomu ľudskému faktoru.

Asi najznámejší príklad, kedy človek zabránil katastrofe nevídaných rozmerom, sa odohral v roku 1962. Vasilij Archipov bol sovietskym námorným dôstojníkom, ktorý v čase kubánskej jadrovej krízy zastavil vzburu na jadrovej ponorke. V tom čase Američania testovali hĺbkové nálože, ktoré nepredstavovali reálnu hrozbu pre ponorku, no posádka lode o tom nebola informovaná a nemala ani kontakt s velením. Keď si kapitán lode všimol tieto nálože, tak bol v tom, že začala tretia svetová vojna. Následne vydal rozkaz na prípravu 10-kilotonového jadrového torpéda. Na vystrelenie torpéda bol potrebný súhlas 3 veliacich námorníkov a jedným z nich bol aj Archipov, ktorý našťastie dokázal kolegov presvedčiť, aby nestlačili „červené tlačidlo“ a počkali na rozkazy z Kremľa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedeli ste, že len 100 jadrových zbraní by stačilo, aby došlo k vyhľadeniu ľudstva? Len pre zaujímavosť, na svete ich je okolo 14-tisíc. Mimochodom, aj lokálny jadrový konflikt, by mal nepredstaviteľné dôsledky pre ľudstvo. Problém by nebol ani tak výbuch, hoci škody by boli nepredstaviteľné, ale to, čo by nasledovala potom, jadrová zima. V dôsledku nej by nebolo dostatok potravy pre ľudí a nastal by globálny hladomor.

Umelá inteligencia môže konať nerozvážene v prípade jadrového konfliktu

Človek berie do úvahy viacero faktorov pri rozhodovaní sa, ktoré umelá inteligencia nepozná. Kľudne tento faktor môžeme nazvať aj „intuícia“ alebo len pocit, čo je správne a čo nie je. Vďaka tomu sa vieme vcítiť do pocitov niekoho iného a konať „triezvo“. AI to ale nedokáže.

Nedávny experiment, za ktorým stoja výskumníci z troch univerzít a vojnovo-simulačného projektu Hoover Wargaming and Crisis Simulation Initiative, ukázal, že ak by mala AI tú moc, a vyhodnotila by, že použitie jadrových zbraní je najlepšia možnosť, tak by nemala problém stlačiť pomyselný červený gombík, ktorý by znamenal koniec civilizácie.

„Neviem, ako sa bude bojovať v 3. svetovej vojne, ale vo 4. to budú palice a kamene.“, znie známy citát Alberta Einsteina.

Američania volajú po tom, aby AI nikdy nerozhodovala o použití jadrových zbraní

Posledných 30 rokov sme žili v dobe, kedy len málokto hovoril o jadrovom konflikte. No vojna u nášho východného suseda všetko zmenila. K jadrovému konfliktu sme neboli nikdy tak blízko, ako je tomu dnes. Zo strany ruských politických špičiek môžeme v pravidelných intervaloch počúvať vyhrážky, že sme len krôčik od jadrovej vojny.

Portál techspot.com najnovšie upozorňuje na slová Paula Deana, úradníka ministerstva zahraničných vecí USA, ktorý počas online brífingu uviedol, že Washington sa „jasne a pevne zaviazal“, že ľudia budú mať kontrolu nad tým, kedy budú použité jadrové zbrane, a umelá inteligencia nebude mať možnosť povedať finálne slovo. Na to isté vyzval aj Rusko, ktoré dnes predstavuje hrozbu pre celý svet.

„Uvítali by sme podobné vyhlásenie Číny a Ruskej federácie,“ povedal Dean. „Myslíme si, že je to mimoriadne dôležitá norma zodpovedného správania a taktiež, je to niečo, čo by bolo v kontexte P5 veľmi vítané.“, doplnil (pozn. P5 je odkaz na päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN).

Len pre pripomenutie, ešte vo februári 2023 Vladimír Putin, prezident Ruskej federácie, uviedol, že Rusko pozastavuje účasť na zmluve START, dohode medzi Ruskom a USA o znížení a obmedzení ich jadrových arzenálov a umožnení národom navzájom si kontrolovať zariadenia na výrobu jadrových zbraní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre