Muž, ktorý takmer s istotou odvrátil jadrovú vojnu

Vasilij Archipov slúžil na sovietskej ponorke B-52 v čase najväčšej jadrovej krízy sveta. Ide o človeka, ktorý zabránil tretej svetovej.

Ľudstvo opäť stojí na prahu jadrovej vojny, tvrdí odborník z MIT
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Jeden muž môže s najväčšou pravdepodobnosťou byť dôvodom, prečo sme všetci stále nažive. Jeho meno je Vasilij Archipov a bol sovietskym námorným dôstojníkom, ktorý v roku 1962 zabránil jadrovej vojne.

Po druhej svetovej vojne Archipov slúžil na sovietskych ponorkách a raz sa mu podarilo zastaviť vzburu na jadrovej ponorke, keď nastal problém s jadrovým reaktorom. Nehoda zapríčinila smrť ôsmich členov posádky a sám Archipov dostal dávku žiarenia, ktorá viedla k jeho smrti v roku 1998. Ako píše portál IFL Science, Archipov toho za svoj život dokázal naozaj veľa, no všetko bledne v porovnaní s tým, že ide o muža, ktorý vlastnoručne zabránil tretej svetovej vojne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V čase kubánskej jadrovej krízy slúžil na sovietskej jadrovej ponorke B-59. Spojené štáty nariadili blokádu okolo Kuby a postupne začali zhadzovať hĺbkové nálože, aby prinútili sovietske ponorky vynoriť sa. Spojené štáty o pláne spustiť nálože Sovietsky zväz informovali, no táto informácia sa nedostala k veliteľom ponoriek nedostala.

Hĺbkové nálože použité Američanmi boli len cvičné. Pre sovietske ponorky nemali predstavovať reálnu hrozbu, no aj tak Spojené štáty týmto krokom podstúpili značné riziko. Sovietske ponorky totiž strávili pod vodou dlhú dobu. Počas tejto doby žila posádka v stiesnených podmienkach, bez kontaktu s vedením a bez najmenšieho tušenia o tom, že nálože neobsahujú skutočnú trhavinu. Ľahko tak mohli reagovať protiútokom, čo sa skoro aj stalo.

Takmer jadrová vojna

Keď si kapitán ponorky B-59 všimol nálože, nadobudol dojem že sa začala tretia svetová vojna a Spojené štáty na nich útočia. Kapitánom ponorky bol Vitali Savitsky, ktorý okamžite vydal rozkaz na prípravu 10-kilotonového jadrového torpéda, ktorého cieľom bola americká lietadlová loď. Ak by torpédo loď zasiahlo, radiačný spád by zasiahol pevninu.

V tomto prípade by ale úplne stačilo vystrelenie jadrového torpéda. Išlo by totiž o krok, ktorý by s takmer úplnou istotou viedol k rovnakej odvete. V tom čase bola situácia medzi USA a Sovietskym zväzom mimoriadne napätá a jadrový konflikt na spadnutie.

Vystrelenie jadrovej zbrane však ani v takomto čase nebola jednoduchá záležitosť. Na to, aby mohla ponorka zaútočiť sa vyžadoval súhlas troch ľudí – kapitána, politického zástupcu a Archipova. Ako už možno tušíte, Archipov bol jediným, ktorý nesúhlasil s vystrelením torpéda. Nasledovala dlhá hádka, počas ktorej dokázal presvedčiť aj zvyšných troch dôstojníkov, aby od útoku ustúpili a namiesto toho sa vynorili a čakali na rozkazy Kremľa.

Pri vynáraní ponorky asistovali štyri americké torpédoborce, ktoré si tentokrát dávali pozor na to, aby zdôraznili svoje priateľské úmysly. Na ponorku signalizovali ponuku pomoci, domnievali sa totiž, že majú technický problém.

Podľa knihy Kubinskaja samba kvarteta Fokstrot kapitán ponorky B-52 stratil nervy, čo spôsobilo vyčerpanie a nulový kontakt s vedením

„Zničíme ich! Zomrieme tiež, ale všetky ich potopíme!“ zreval údajne kapitán B-52, Savickij.

Popis kapitánových slov je však sporný do takej miery, že ostatní kapitáni neverili, že by také niečo povedal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre