Diamant z hĺbky 660 kilometrov spod povrchu Zeme, odhaľuje tajomstvo uväznené vo vnútri našej planéty

Výskumníci z University of Purdue nachádzajú ďalšie dôkazy o tom, že hlbšie vrstvy zeme môžu vyzerať úplne inak, než si predstavujeme.

Diamant prezrádza, že pod povrchom zeme existujú oceány vody.
Zdroj: Unsplash (Toby Elliott, Cristian Palmer), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Približne 660 km pod povrchom Zeme v bani Karowe, sa podarilo objaviť diamant, ktorý ukrýva históriu našej planéty. Za týmto objavom stojí doktorka Tingting Gu z Purdue University.

Diamant totiž vedcom prezrádza, že aj v takej hĺbke sa môže v okolitom prostredí nachádzať vlhkosť. Vedci zatiaľ nemajú v rukách vzorky priamo z útrob našej planéty. Diamanty, ktoré odtiaľ pochádzajú, môžu vedcom priniesť lepší obraz o tom, ako v zemskom plášti prebieha konvekcia, alebo inak povedané vodný cyklus. Všetky tieto informácie vedcom pomôžu pri vytváraní presnejších modelov našej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Pod povrchom zeme sa môže ukrývať trojnásobok vody, ako na povrchu
Zdroj: Purdue University

„Je pre mňa obrovskou poctou študovať vzorky v podobe, v akej pred niekoľkými miliónmi rokov vznikli. Hoci je táto práca len začiatkom, verím, že sa mi podarí spolupracovať s kolegami z iných vedných odborov a dokážeme lepšie popísať vlastnosti tohto diamantu,“ tvrdí Gu.

Voda ukrytá pod povrchom

Diamant, ktorý objavili viac ako 600 km pod povrchom planéty, v sebe ukrýva takzvaný ringwoodit – vysokotlakový polymorf olivínu. Olivín je pomerne bežný druh minerálu a ringwoodit má rovnaké zloženie, no jeho štruktúra je stlačená. Stlačenie štruktúry môže nastať jedine pri vysokom tlaku.

„Ringwoodit môžeme nájsť v meteorite, no nájsť ho na Zemi je pomerne veľká vzácnosť. Po prvýkrát sme ho našli v roku 2014, taktiež v diamante,“ vysvetľuje Gu.

Už prvý objav ringwooditu pred ôsmimi rokmi viedol vedcov k presvedčeniu, že v zemskom plášti, presnejšie v prechodnej vrstve medzi vrchnou a spodnou časťou plášťa, sa môže nachádzať pomerne veľké množstvo vody. Ringwoodit sa totiž skladá približne z 1,5% vody. Prechodná vrstva dosahuje hrúbku okolo 150 km a predpokladá sa, že ringwoodit je v tejto vrstve pomerne bežný.

Graham Pearson, vedec z University of Alberta predpokladá, že v prechodnej zóne vrchného a spodného zemského plášťa, sa môže nachádzať približne toľko vody, ako vo všetkých oceánoch na povrchu. Niektorí výskumníci sa ale domnievajú, že táto vrstva obsahuje až trojnásobok vody, než majú všetky oceány dokopy. Prechodná zóna zemského plášťa sa nachádza v hĺbke od 410 do 660 km.

Pod povrchom zeme sa môže ukrývať trojnásobok vody, ako na povrchu
Ringwoodit. Zdroj: Wikimedia (Jasperox)

Ringwoodit bol pomenovaný podľa austrálskeho vedca, Teda Ringwooda, ktorý sa venoval polymorfným fázovým premenám v zemskom plášti. Počas svojej práce sa venoval už spomínanému olivínu, ale aj pyroxénom. Fázová premena týchto minerálov nastáva pri tlakoch rovnajúcich sa hĺbke 600 km pod povrchom Zeme. Po prvýkrát sa ringwoodit podarilo identifikovať v roku 1969 počas skúmania meteoritu Tenham. Ako už bolo spomenuté, dnes sa predpokladá, že ide o dominantný materiál v prechodnej zóne medzi vrchnou a spodnou časťou zemského plášťa.

Pred objavom tohto minerálu sa viedli dlhé diskusie o tom, či sa voda v zemskom plášti nachádza alebo nie. Jedna skupina vedcov tvrdila, že je táto vrstva vyprahnutá, no toto tvrdenie bolo vyvrátené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre