SpravodajstvoVeda a výskum

Českí archeológovia odkryli v Prahe pozostatky stavby, ktoré sú staršie ako pyramídy

Českí archeológovia študujú v mestskej časti Praha-Vinoř takzvaný rondel, kruhovú stavbu z doby kamennej. Tá je staršia než pyramídy.

Archeologický ústav českej Akadémie vied skúma v mestskej časti Praha-Vinoř nezvyčajne zachovalú kruhovú štruktúru. Ide o takzvaný Rondel, ktorý je v tomto prípade až sedem tisíc rokov starý. Stavba sa vyznačuje neobvyklým pôdorysom s troma vstupmi. Práce na archeologickom nálezisku pokračujú a vedci veria, že sa im podarí odkryť stavbu v celom svojom rozsahu.

Rondel je druh kruhovej stavby s priemerom od 30 až do 220 metrov. Ako vysvetľujú vedci z Akadémie vied, rondely pripomínajú Anglický Stonehenge, no v tomto prípade sú o približne 1500 rokov staršie. Zároveň dodávajú, že sa na území Európy objavilo okolo 200.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rondel objavený v mestskej časti Praha-Vinoř má priemer okolo 55m a je neobvyklý svojim pôdorysom. Radí sa len k hŕstke stavieb, ktoré majú tri vstupy,“ vyjadril sa vedúci terénneho výskumu, Miroslav Kraus z Archeologického ústavu českej Akadémie vied.

Nález sa datuje do 80. rokov minulého storočia. Štruktúru objavili pri výstavbe inžinierskych sietí, no vedci dostali o desať rokov neskôr šancu preskúmať aspoň malú časť rondelu. Neskôr sa na výskume podieľali vedci z niekoľkých vedných odborov, ktorí merali celkový tvar stavby a najbližšieho okolia. Počas tohto výskumu zistili, že stavba má kruhový pôdorys s priemerom okolo 55 metrov. Objavili sa tiež stopy priekopy so špicatým dnom a troma žľabmi kruhového tvaru.

Unikátna stavba

Ako už bolo spomenuté vyššie, pražský rondel vyniká svojimi troma vstupmi. Hoci sa o presnej podobe týchto stavieb stále diskutuje, najčastejšie sa objavovali štyri vchody orientované približne na svetové strany. Rondel však mohol mať aj dva, tri a výnimočne päť alebo šesť vstupov, vysvetľujú vedci.

Väčšina objavených rondelov pochádza z obdobia 4850 až 4600 rokov pred Kristom a považujú sa za najstaršie monumentálne stavby na území Európy. Stavbu v Prahe vedci skúmajú systematicky takmer po celej ploche, čiže v budúcnosti dokážu odobrať dôležité vzorky, prostredníctvom ktorých budú môcť presnejšie určiť vek stavby. Vykonajú však aj ďalšie analýzy z rôznych častí pôvodnej stavby.

Rondely sú konštrukciou, ktorá pochádza z praveku z obdobia mladšej doby kamennej. Objavené boli v Čechách, Rakúsku, Bavorskú a tiahnu sa až do Británie. Vo väčšine prípadov ide o stavby obkolesené jednou až tromi priekopami a palisádou. Vnútro stavby nebolo obývané, no vo vnútri sa našli jamy alebo pozostatky pecí, či ohnísk. Predpokladá sa, že rondely mohli plniť obetnú funkciu. Nachádzali sa spravidla na vyvýšených miestach.

Ich presná funkcia ale ostáva záhadou. Jednou mohla byť náboženská funkcia, no vedci teoretizujú aj nad tým, že mohli mať vojenský alebo obchodný účel. Pravdepodobne však slúžili na viacero účelov. Pôvodne mohli mať rondely náboženskú funkciu, no zároveň slúžili ako zhromaždiská a v prípade konfliktu aj stavby, v ktorých sa mohli naši predkovia brániť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close