Aký je rozdiel medzi dark a deep webom? Len málokto pozná správnu odpoveď!

Dark web a deep web sú dve rozdielne miesta internetu, no ľudia si ich často mýlia. Pozrite sa, aký je medzi nimi rozdiel.

dark web vs. deep web
Zdroj: Unsplash.com (benjamin lehman)

Pojmy dark web a deep web patria medzi známejšie výrazy pre označenie určitých častí internetu. Aj vy ste pravdepodobne niekedy na niektorý z týchto výrazov narazili, pričom vás možno zaujímalo, čo vlastne znamenajú. Medzi všeobecnú znalosť o týchto častiach webu zvyčajne patrí to, že ide o menej prístupné časti. Okrem toho taktiež vieme povedať, že jedna z týchto častí taktiež obsahuje nelegálny či menej bezpečný obsah. O ktorú časť webu však ide a ako sa medzi sebou líšia? Správnu odpoveď pozná len máloktorý používateľ internetu, aj keď pojmy pravdepodobne poznáme úplne všetci. Objasnenie nám však teraz priniesol portál howtogeek.com a my sa naň teraz pozrieme spoločne.

Povrchový web vs. deep web

Aj keď by sa mohlo zdať, že medzi klasickým povrchovým webom a deep webom je veľký rozdiel, v skutočnosti tomu tak nie je. Povrchový web je vlastne všetko, čo nájdeme voľne dostupné na internete. Keď si vyhľadáme stránku na internete a čítame si novinky alebo nejaký článok, tak sa nachádzame v časti povrchového webu. Čokoľvek, čo môžeme teda zadarmo a voľne (bez prihlasovania) navštíviť, je teda súčasťou povrchového webu. V tomto sa však dark web a deep web líšia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Kto sa môže stať internetovým trollom?
Zdroj: Unsplash (Max Duzij, Tarik Haiga)

Dark web však necháme ešte chvíľu stranou, keďže si povieme niečo o dark webe. Na deep webe nájdeme informácie, ktoré sú rovnako legálne a bezpečné, teda vo väčšine prípadov. Medzi deep web však patrí čokoľvek, čo nie je bežne prístupné verejnosti. K jeho návšteve teda potrebujeme prístupové údaje. Pekným príkladom je napríklad to, že stránku Facebooku môžeme bežne navštíviť všetci, je teda časťou povrchového webu. Akonáhle sa však už prihlásime a prechádzame si profily našich priateľov či správy, nachádzame sa v časti deep webu.

Najväčšou časťou je však dark web

Povrchový a deep web sú len malou časťou internetu, ku ktorej má prístup takmer každý. V skutočnosti aj deep web je menšou časťou dark webu, no ide o bežne prístupnú a bezpečnú časť. Skutočný dark web však zvyčajne nenájdeme v bežnom prehliadači a nevieme naň omylom zablúdiť. Tieto stránky sa zameriavajú na anonymitu používateľov, pričom ich identitu vieme len ťažko odhaliť. Anonymitu môžu stránky získať rôznym spôsobom, pričom najčastejšie sa stretneme s tzv. onion stránkami, ktoré navštívime pomocou prehliadača Tor.

InkognitInkognito rezim surfovanie po interneteo rezim surfovanie po internete
Zdroj: kindpng

Aj keď dark web nie je vo väčšine krajín zakázaný a ľudia ho môžu s menšími obtiažami navštíviť, pre jeho anonymitu sa stal akýmsi útočiskom pre kriminálnikov a ilegálnu činnosť. Spolu s nárastom popularity kryptomien sa stopa týchto ľudí o niečo znížila a oveľa ťažšie sa trasuje, kto sa na týchto miestach internetu nachádza. Musíme však spomenúť, že aj na dark webe sa nachádzajú bezpečné a legálne stránky. Vzhľadom k možným rizikám pri návšteve hlbšej časti internetu sa však neodporúča ho navštevovať.

Poznali ste rozdiel medzi týmito časťami internetu? A lákala by vás aj návšteva dark webu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre