BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako sa môžete bezpečne pripojiť k Dark webu, či Deep webu a čo to vlastne je?

Čo je to Deep web a Dark web a aký je medzi nimi rozdiel?

Internet je vo svojej podstate neobmedzeným priestorom, ktorý sa nám môže zdať ako nekonečný. V skutočnosti je však ešte väčší, ako si väčšina z nás predstavuje. Odhliadnuc od bežných stránok, ku ktorým sa vieme bez väčšej námahy dopátrať, vedeli ste však, že existuje ďalšia časť internetu, ktorá je  pre mnohých z nás neobjaveným, miestom? Ide o takzvaný Dark web, či Deep web. Na tému upozornil portál cybernews.com.

Čo je to Deep web?

Deep web je časť internetu, ktorá nie je indexovaná regulárnymi vyhľadávačmi, akými sú napríklad Google, Bing, DuckDuckGo a podobne. Vo svojej podstate ide o opozitum indexovaného webu, ku ktorému môže pristupovať každý a zároveň je ľahko vyhľadateľným a dostupným.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
dark-web-diagram
Zdroj: cybernews.com

Deep web na druhej strane nie je dostupným, ak nesplníte niektoré zo základných podmienok. Často musíte byť napríklad registrovaným používateľov, pripájať sa z určitej IP adresy a podobne. Obe tieto vrstvy internetu sú od seba nezávislými a fungujú ako dva podobné, hoci rôzne svety. Dobrým príkladom Darku webu, ku ktorému sa nepripojíte s bežným prehliadačom, je The Hidden Wiki. Ide o verziu Wikipedie, ku ktorej sa pripojíte pomocou prehliadača Tor –  http://zqktlwiuavvvqqt4ybvgvi7tyo4hjl5xgfuvpdf6otjiycgwqbym2qad.onion

dark web hidden wiki
Zdroj: Vosveteit.sk

Aký je rozdiel medzi Dark webom a Deep webom?

V minulosti sme sa venovali téme, Čo je to Dark Web? Ako sa však odlišuje od Deep webu? Princíp fungovania je veľmi podobným, Deep web môže byť však viac fragmentovaný. V praxi to znamená, že môže obsahovať stránky vyžadujúce špeciálne podmienky prístupu. Oba typy webov však majú spoločný cieľ, poskytnúť používateľom anonymitu, či súkromie. Spolu s týmto cieľom sú však priťahované rôzne skupiny ľudí. Nehovoríme teraz o type ľudí, čo majú záujem o rôzne športové aktivity, majú rôzne politické názory, hoci bezpochyby aj takýto ľudia sú tam, ale o ľuďoch, ktorí obchodujú na čiernom trhu.

Druhým dychom však treba dodať, že hoci na tomto type webe nájdeme veľké množstvo nie najslušnejších ľudí, tak sú tam prítomnými aj slušní ľudia. Napríklad, Dark Web je často využívaným rôznymi aktivistami, ktorí sa nemusia báť v tejto časti internetu vyjadriť svoje názory. V súčasnosti existuje viacero Deep web sietí, ktoré vyžadujú rôzne nastavenia, ale najpopulárnejšia je Tor. Môžete sa tiež stretnúť s Freenetom, I2P, ZeroNet a Riffle, ktoré sa používajú na podobné účely.

Ako sa pripojiť k Dark webu čo najbezpečnejšie?

Najviac využívaným spôsobom, ako sa pripájať k tejto časti webu, je pomocou internetového prehliadača Tor, ktorý využíva 3 hostené uzly predtým, ako sa pripojí ku stránke. Mnoho používateľov z dôvodu väčšej bezpečnosti využíva ešte ďalšie opatrenia, aby mali čo najväčšiu istotu anonymného prehliadania internetu.

Po zapnutí prehliadača Tor, resp. inej prekrývajúcej siete, by ste mali upraviť predvolené nastavenia, aby ste úroveň bezpečnosti prehliadania zvýšili.  V prípade Toru, jedným z takýchto nastavení je nastaviť bezpečnosť na možnosť „Safest“, teda najvyššia. Toto nastavenie úplne zakáže javascript, čo je potenciálna bezpečnostná diera, cez ktorú sa často injektuje škodlivý kód. Táto medzera by dokonca mohla odhaliť vašu totožnosť. Rovnako vypne aj funkciu  sprostredkovateľov, takzvaných „referrer“. Tieto nastavenia určujú, z ktorej webovej stránky ste prišli, a poskytujú viac údajov, pomocou ktorých možno zúžiť, kto by mohol byť potenciálny používateľ. Prirodzene, mali by ste chcieť mať tieto informácie čo najmenšie.

Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej, bezpochyby je potrebné vypnúť iframe prvky, ktoré slúžia na vkladanie odkazov do odkazov (pozn. redakcie: iframe AJAX v nastaveniach prehliadača je nazvaný ako popup-blocker). Ako ste už pravdepodobne uhádli, toto nastavenie môžu byť použité na zobrazenie obsahu, ktorý je vloženým do obsahu webstránok.

Nastavenie prehliadaca TOR_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalší tip, ako zabezpečiť vyššiu bezpečnosť prehliadania tejto časti internetu, je používať ďalšiu extra VPN službu, ktorá je ďalšou ochrannou vrstvou. Tu však odporúčame, aby ste zvážili vhodného poskytovateľa. Dôvodom je, že VPN, rovnako ako vám môže pomôcť zostať viac anonymným, tak môže urobiť aj presný opak.

Ako nájsť webstránky, ku ktorým sa môžete pripojiť

Ako sme už vyššie písali, tak stránky dostupné v tejto časti internetu nebudete schopný nájsť konvenčným spôsobom. Musíte navštíviť agregátory webových stránok darknetu, či wiki, aby ste našli odkazy na skutočné webové stránky.

Základné pravidlá na darkwebe, ktoré by ste mali dodržiavať

  • Pravidlo číslo 1. – nikdy neodhaľujte vašu identitu
  • Pravidlo číslo 2. – každý web pokladajte za phishing stránku
  • Pravidlo číslo 3. – Používajte prehliadač, ktorým sa pripájate k Dark webu, len na návštevu tejto časti internetu. Nepoužívajte ho napríklad za účelom používania sociálnych sietí, či iných bežných služieb

Je Dark web nelegálnym?

Jednoduchou odpoveďou je, že nie je nelegálnym. Na druhej strane treba povedať, že je často využívaný za týmto účelom. Inými slovami, dajú sa tam nájsť veci od filmov, až po zbrane, drogy a podobne. V každom prípade vám neodporúčame tam nič nakupovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close