AKTUÁLNE: “Za pár sekúnd prišiel o 800€“, polícia ukazuje, ako prebieha podvod cez falošného kuriéra

Niekedy je lepšie byť podozrievaví, prejdete tak problémom.

aktualna tema hacker peniaze
Zdroj: Vosveteit.sk, Freepik.com

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové cesty, ako sa obohatiť na úkor nevinných ľudí. Nedávno sme vás napríklad upozornili na podvod s ponukou neobmedzených paušálov, ktorý lomcuje v Českej republike a je len otázka času, kým bude aj u nás. No teraz sa presunieme k nám.

Polícia SR najnovšie upozorňuje na prípad muža, ktorého dôverčivosť stála 800€!

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kupujúci sľubuje platbu dopredu, no zaplatiť nemá v pláne!

Muž predával tovar prostredníctvom inzertného portálu. Podvodníci ho oslovili, že majú o tovar záujem. Následne bol požiadaný, či tovar odošle kupujúcemu s tým, že záujemca zaplatí dopredu. Asi každého predávajúce poteší, že tovar predá a ešte sa dostane k peniazom skôr. Ale to je kameň úrazu, človek začne byť menej opatrný, čo bol aj prípad muža, na ktorého príbeh upozorňuje polícia prostredníctvom Facebooku.

Podvodníci mu následne poslali internetovú stránku, prostredníctvom ktorej mal predajca vyplniť údaje, kam mu má kupujúci poslať peniaze. Zároveň útočník komunikoval s obeťou cez slovenské mobilné číslo a v Slovenskom jazyku.

„Slovenské telefónne číslo negarantuje, že s vami komunikuje osoba zo Slovenska“, prízvukuje polícia.

Zatiaľ všetko vyzeralo v poriadku, no to sa zmenilo potom, ako mu útočník poslal webovú stránku, cez ktorú mala prebehnúť platba. Išlo o podvodnú stránku, hoci v URL adrese bol prítomný názov známeho dopravcu, spoločnosti Packeta, ktorý mal tovar následne aj doručiť.

No predávajúci si, na jeho škodu, riadne nepozrel URL adresu a len si ju prebehol očami. Doména bola totiž registrovaná v zahraničí a končila koncovkou „.online“. Rovnako predávajúci si neuvedomil, že namiesto toho, aby zadal svoj bankový účet, tak vyplňuje informácie z bankovej karty.

„Chyba bola zadať kartu no aj to, že som si nevšimol doménu, že to nie je .sk doména, ale že je to sk iba za pomlčkou,..“, hovorí obeť.

Ako predajca vyplnil tieto údaje, tak ich prakticky odovzdal útočníkovi, ktorému už nič nestálo v ceste, aby mu vybielil účet.

Ide o bežnú taktiku podvodníkov

Polícia SR vysvetľuje, že ide o bežný postup podvodníkov, prostredníctvom ktorého okrádajú ľudí. Tvária sa ako záujemcovia o kúpu tovaru a sľubujú platbu dopredu. Nesúhlasia s doručením tovaru osobne a ani s platbou kuriérovi do rúk. Následne pošlú internetovú stránku, ktorá vyzerá, akoby za ňou stál dôveryhodný a známy dopravca. Stránka má poslúžiť ako sprostredkovateľ, cez ktorého má prejsť platba za tovar v prospech predávajúceho. No opak je pravdou, predajca v nevedomosti vykoná platbu na účet kupujúceho cez falošnú stránku. Tá je zväčša hosťovaná na doméne, ktorá vyzerá ako oficiálna stránka dopravcu, no s drobným preklepom v URL adrese.

„Ak si objednávate niečo cez kuriéra, VŽDY si overte, či ide o naozajstnú stránku spoločnosti. Podvodníci Vám zvyknú poslať link na stránku, ktorá vyzerá ako skutočná. Zväčša je však v názve www adresy preklep. Dve rovnaké písmenká, písmenko navyše a podobne. NIKDY nezadávajte údaje Vašej karty na neoverené stránky.“, prízvukujú muži zákona.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre