AKTUÁLNE: V Čechách sa rozmáha nový SMS podvod. Je len otázka času, kedy bude u nás. Na toto si dajte pozor!

S týmto typom podvodu sme sa mohli stretnúť už aj u nás, no príbeh je nový.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacej obete. Koncom minulého roka sme sa mohli stretnúť s kvantom SMS správ alebo e-mailov, v ktorých sa útočník vydával za doručovateľskú spoločnosť a hlásil, že sa nepodarilo doručiť balík a preto je potrebné zaplatiť dodatočný poplatok, aby mohol byť znova doručený. Útočník často deklaroval, že ide o drobný poplatok, no z účtu obete stiahol oveľa viac peňazí.

No nešlo o jediný typ podvodu. Rozmohli sa nám aj falošné e-shopy, na ktoré upozornila niekoľkokrát aj Slovenská obchodná inšpekcia. Naposledy tomu bolo len pár dní dozadu. Tieto obchody hoci zobrali peniaze od zákazníka, tak buď doručili falošný tovar, ktorý bol falzifikátom alebo nedoručili nič.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že útoky do budúcnosti budú už len pribúdať. Nám preto nezostáva nič iné, ako byť len viac obozretní. Jeden z najnovších pokusov o podvod, ktorému čelia naši susedia, Česi, prebieha prostredníctvom SMS a falošných internetových stránok, informuje miestny Národný bezpečnostný úrad.

Modus operandi dobre poznáme, no príbeh je nový

S týmto typom podvodu sme sa mohli stretnúť už viackrát, no tentokrát je príbeh nový. Zdražovanie na nás číha z každej strany. A zdá sa, že sa tak skoro nezastaví. Práve toto využívajú útočníci, ktorí nám sľubujú úsporu peňazí, no v skutočnosti o ne prídeme.

Ako informuje úrad, tak mobily našich susedov zaplavujú SMS správy, ktoré sa tvária ako ponuka od miestneho mobilné operátora. Vodafone má údajne ponúkať neobmedzený 5G internet za cenu len pár korún. Podvodníci v SMS správe odkazujú na falošnú stránku, ktorá vyzerá ako webová prezentácia operátora. No v skutočnosti ide len o kvalitne spracovaný výtvor útočníkov, pomocou ktorého chcú získať od obetí prístupové údaje k bankovým účtom. Zároveň, aby podnietili používateľov, aby si nový paušál aktivovali, tak deklarujú, že ide o časovo obmedzenú ponuku.

„CSIRT.CZ dostal informáciu o aktuálne rozosielaných SMS, ktoré odkazujú na webové stránky s ponukou údajnej neobmedzenej dátovej tarify. Ide o phishingovú stránku, ktorá od používateľov požaduje prihlásenie k ich bankovým účtom. Užívateľom odporúčame na podozrivé ponuky z neznámych čísel nereagovať.“

Ako táto podvodná stránka vyzerá, si môžete pozrieť nižšie.

podvodna phishing stranka vodafone
Zdroj: csirt.cz

No treba doplniť, že tento typ útoku môže vyzerať aj inak a tak isto, že je len otázkou času, kedy sa s ním stretneme aj u nás.

Preto dbajte na bezpečnosť a radšej buďte podozrievaví. Keď narazíte na podobnú ponuku, overte si ju priamo u operátora, resp. u predajcu produktu alebo služby. Niekoľko sekundový hovor vám môže ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Do pozornosti by sme vám zároveň dali, že tento typ podvodu má niekoľko spoločných menovateľov. Napríklad to, že správy sú často odosielanie z čísiel, u ktorých už na prvý pohľad môžeme vidieť, že vyzerajú zvláštne. Zväčša sú odosielané zo zahraničných mobilných čísiel. Rovnako aj webové stránky, na ktoré odkazujú, majú preklepy v adrese. Napríklad vodafone.cz (originálna adresa), napíšu ako vodafome.cz (podvodný adresa). Taktiež text správy býva často kostrbatý a s gramatickými hrúbkami, no treba objektívne povedať, že je čoraz vierohodnejší.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre