AKTUÁLNE: Veľký operátor spúšťa novinku. Cez túto funkciu budete môcť volať aj bez mobilného signálu!

Zákazníci veľkého operátora budú môcť telefonovať a posielať SMS aj v prípade, ak budú mimo pokrytia mobilného signálu. No je si potrebné aktivovať túto funkciu.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Hovorí sa, že leto je „uhorkovou sezónou“, no to neplatí pre trhovú trojku na poli mobilných operátorov. Len nedávno mobilný operátor Telekom ohlásil, že uzatvára unikátnu dohodu s O2, vďaka ktorej zákazníci oboch spoločností pocítia výhody v podobe kvalitnejšej mobilnej siete. No zdá sa, že Telekom nepovaľuje v snahe skvalitňovania svojich služieb.

Telekom zavádza novinku

Mobilný operátor len pred malými chvíľami oznámil, že spúšťa pilotnú prevádzku služby Volanie cez Wi-Fi. Čo to ale znamená pre koncových používateľov? Zákazníci spoločnosti budú môcť telefonovať a posielať SMS aj v situácii, keď budú mimo pokrytia mobilnej siete, resp. kvalita mobilnej siete nebude dostačujúca. Samozrejme, na to, aby fungovala táto funkcia, asi ako už tušíte, tak budete musieť byť pripojení k Wi-Fi sieti s aktívnym internetom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Telekom štartuje 15. augusta 2023 pilotnú prevádzku služby Volanie cez WiFi. Vďaka nej budú môcť zákazníci využívať volania a posielať SMS aj na miestach so slabším alebo žiadnym mobilným signálom, ak budú pripojení do akejkoľvek dostupnej Wi-Fi siete.“, uvádza Telekom v správe pre média.

Ako táto funkcia funguje?

Operátor hovorí, že medzi prvými zariadeniami, ktoré budú podporovať túto funkciu, budú telefóny spoločnosti Samsung. Postupne ale medzi podporované zariadenia budú pribúdať aj ďalšie smartfóny.

„V pilotnej prevádzke dostane podporu Volania cez WiFi celý rad Samsung Galaxy S22, t.j. trojica modelov S22 5G, S22+ 5G a S22 Ultra 5G. Postupne sa bude rozširovať podpora aj o ďalšie modely.“, hovorí operátor. „Volanie cez WiFi je služba, ktorá umožňuje vďaka technológii VoWiFi (Voice over WiFi) volať či posielať SMS cez akúkoľvek Wi-Fi sieť, do ktorej sa zákazník pripojí.“, dopĺňa.

Predtým, ako začnete funkciu používať, tak je potrebné, aby ste si aktivovali vo vašom smartfóne funkciu VoLTE. Návod ako na to, sme vám priniesli v tomto článku. Zväčša sa k tejto funkcii dostanete pomocou nastavení smartfónu cez sekciu SIM karta a mobilné dáta > potom kliknite na vašu SIM > a následne zapnite možnosť VoLTE.

Operátor ale dopĺňa, že túto funkciu bude zapínať všetkým používateľom automaticky, no ak by to chceli urýchliť, tak môžu kontaktovať zákaznícku podporu spoločnosti.

„Ak si chcú zákazníci aktivovať službu skôr, môžu svoju požiadavku smerovať na Zákaznícku linku. Aktivácia služby je bezplatná. O úspešnej aktivácii bude zákazník informovaný SMS správou.“

Ak budete mať funkciu aktívnu, tak v zozname hovorov uvidíte pri zázname hovoru ikonu HD (prípadne inú v závislosti od výrobcu smartfónu), ktorá značí, že hovor bol realizovaný cez VoLTE.

VoLTE aktivovanie funkcie_xiaomi
Zdroj: Vosveteit

Telekom v závere dopĺňa, že táto funkcia je dostupnou pre paušály vrátane predplatných kariet Easy a Predplatenka. Rovnako ju môžu používať aj rezidenční klienti či biznis zákazníci.

V roamingu budete platiť za volania menej

Do pozornosti by sme vám dali ešte informáciu, že hoci spoplatnenie hovorov a SMS je doma rovnaké ako keby ste volali cez klasickú sieť, tak v prípade roamingu, ak budete volať na slovenské čísla, sú volania a SMS výhodnejšie, ako keby ste funkciu nemali aktívnu. Budú vám totiž účtované ako doma na Slovensku.

„Volania a SMS v domácej sieti sa účtujú rovnako ako pri uskutočnení cez mobilné siete. Výhodnejšie sú volania v roamingu. Volania a SMS v roamingu na slovenské čísla sa totiž spoplatňujú ako doma na Slovensku. Pri využívaní VoWiFi na volania na medzinárodné čísla sa aj v roamingu uplatní cena medzinárodných volaní či SMS.“, prezrádza Telekom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre