OperátoriSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Telekom a O2 uzavreli unikátnu dohodu. Benefity pocítia takmer všetci zákazníci oboch operátorov!

Dvaja veľkí operátori uzatvárajú Dohodu o zdieľaní sietí, ktorá Slovensku prinesie lepšie pokrytie a rozvoj 5G sietí.

Operátori Slovak Telekom a O2 uzavreli dohodu o zdieľaní mobilných sietí, ktorá je na Slovensku unikátom, ako informujú vo svojej tlačovej správe. Zákazníci oboch operátorov pocítia prínos tejto dohody hlavne v rýchlejšom nasadzovaní sieťových inovácií a vyššej kvalite signálu.

Dohoda o zdieľaní mobilných sietí však prispeje aj k ich rýchlejšiemu rozvoju a šetreniu nákladov spojených so spotrebou elektrickej energie. Touto cestou sa obe spoločnosti dohodli konať v záujme zlepšenia životného prostredia. Čo sa však týka samotných zlepšení pre spotrebiteľov, výrazne sa posunie vpred aj rozvoj najmodernejšej 5G siete. Dohoda o zdieľaní obom spoločnostiam umožní ušetriť prostriedky, ktoré následne investujú do expanzie 5G siete a optického prepojenia základňových staníc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„S rastúcimi nákladmi na vývoj sietí prichádzajú na trh aj nové riešenia ako ich zefektívniť. Teraz je čas zdieľať siete, lebo prechádzame vlnou masívnej modernizácie spolu s nasadzovaním 5G sietí. Všetky siete budú modernizované a je to veľký moment pre operátorov vrátane pozitívneho dopadu v kontexte energií, životného prostredia a udržateľnosti celého sektora,“ uviedol José Perdomo Lorenzo, CEO Slovak Telekom a T-Mobile Czech Republic.

Lorenzo ďalej pokračuje, že zdieľanie sietí je niečo, čo už existuje na viacerých trhoch v Európe vrátane českého trhu. V tomto ohľade budú rovnakí partneri spájať sily aj na Slovensku, pričom v tejto snahe im výrazne pomôžu už nadobudnuté poznatky. Dohoda rešpektuje nezávislosť operátorov inovovať a aj sa odlíšiť od konkurencie.

mapa pokrytia 5G telekom
Zdroj: Telekom

Z dohody budú ťažiť hlavne zákazníci

Dohoda o zdieľaní sietí má pomôcť hlavne zákazníkom, ktorí aj naďalej budú môcť využívať služby operátorov, no zlepší sa im pokrytie. Proces zdieľania sietí bude prebiehať postupne po jednotlivých lokalitách. Dokončenie tohto projektu odhadujú spoločnosti v horizonte najbližších dvoch až troch rokov, s ohľadom na objektívne dôvody náročnosti celého projektu.

Obyvateľov Bratislavy a Košíc sa však Dohoda o zdieľaní sietí nedotkne. V týchto mestách si budú operátori Slovak Telekom a O2 spravovať svoje siete samostatne. Mimo týchto dvoch miest sa Slovensko rozdelí na dve oblasti, s približne rovnakým počtom základňových staníc. O servis týchto staníc a ich prevádzku sa operátori postarajú v zmysle uzatvorenej dohody.

Čo sa však ponúkaných služieb týka, v tomto smere tlačová správa uviedla, že Dohoda o zdieľaní sietí sa nijako nedotkne komerčnej nezávislosti operátorov.

 „Práve zákazníci budú totiž z tejto prelomovej dohody o zdieľaní sietí profitovať najviac. Ako jeden z lídrov pokrývania Slovenska vysokorýchlostným pripojením budeme rozvíjať mobilné siete ešte rýchlejšie ako doteraz a prinášať nové technológie aj do oblastí, kde by to v minulosti trvalo dlhšie. Zároveň táto dohoda neovplyvní náš vzájomný konkurenčný boj a naďalej budeme súperiť o priazeň zákazníkov naším unikátnym portfóliom produktov a služieb a kvalitou zákazníckej starostlivosti.  Rád by som naším zákazníkom odkázal, že sa majú skutočne na čo tešiť,“ uviedol CEO O2 Igor Tóth.

Dohoda o zdieľaní sietí v praxi  znamená, že Slovak Telekom a O2 si zachovajú svoju konkurencieschopnosť, teda aj naďalej budú ponúkať vlastné paušály, predplatené karty, alebo iné mobilné služby. Zákazníci oboch operátorov však už čoskoro dostanú lepšie pokrytie a výrazne sa posunie vpred rozvoj 5G siete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close