BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Policajti chytili dvoch telefonických podvodníkov, ktorí okradli seniorku o tisíce €. Takto dlhý trest im hrozí za mrežami!

Podvodníci sa tešili z úlovku, no dlho im radosť nevydržala, policajti ich vypátrali. Teraz im hrozí niekoľkoročná basa.

Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore sú z roka na rok vynaliezavejší. Niekedy idú na to sofistikovanejšími spôsobmi a inokedy „silou“. Nedávne sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy sa telefonický podvodník snažil presvedčiť osobu na druhej strane, aby si nahrala škodlivý softvér do smartfónu pod zámienkou, aby si mohla vybrať finančnú hotovosť z účtu, ktorý bude čoskoro zrušený. Ak by tak nespravila, tak jej prepadnú peniaze, tvrdil útočník. No išlo o aplikáciu, pomocou ktorej chcel podvodník ovládnuť jej zariadenie. Častokrát ale, aj keď odhalíme, že ide o podvod a nahlásime to, tak útočník zostane bez potrestania.

Bohužiaľ, podvodníci, ktorí operujú v kybernetickom priestore, sú často schopní sa dobre maskovať, aby neodhalili svoju identitu. To ale nie je našťastie tento prípad, na ktorý upozorňuje polícia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Policajti chytili mužov, ktorí okradli cez telefonický podvod staršiu ženu

Muži zákona najnovšie upozorňujú, že sa im podarilo dolapiť dvojicu mužov, ktorí sa pokúsili pomocou telefonického podvodu dostať od staršej ženy peniaze. A hoci sa im to aj podarilo, tak neskôr ich chytili.

Ide konkrétne o policajtov z Okresného riaditeľstva Bratislave IV, ktorí objasnili prípad podvodu na 72-ročnej seniorke, ku ktorému došlo ešte začiatkom septembra tohto roka. Muži zákona z podvodu obvinili 19-ročného Valentína H. z Košíc a 40-ročného Petra H. z okresu Prievidza. Vzhľadom na to, že sa dopustili podvodu na osobe vyššieho veku, teda v zmysle zákona voči chránenej osobe, tak ak im bude preukázaná vina, tak im hrozí basa od troch do desať rokov.

Seniorku dvojica chlapov okradla známym spôsobom, kedy sa vydávali za mužov zákona a uviedli ju v omyl, že jej syn spôsobil dopravnú nehodu, a aby obeť nehody stiahli obvinenie, tak žiada odškodné, čo aj dôchodkyňa neskôr zaplatila. No následne, keď prišla domov, tak sa dozvedela, že sa stala obeťou telefonického podvodu.

Polícia rovnako opísala celý priebeh podvodu. Ten bol nasledovný:

„Volajúci sa predstavil ako policajt Martinák a uviedol jej že jej syn mal dopravnú nehodu, pri ktorej došlo k zraneniu malého dieťaťa. Jeho rodičia sú ochotní v prípade vyplatenia finančnej hotovosti 8.000 Eur zrušiť podanie oznámenia. Seniorka následne v zmysle pokynov a inštrukcii zrealizovala prevod finančnej hotovosti vo výške 5.000 ,- Eur na konkrétne číslo účtu v jednej z pobočiek bánk nákupného centra vo štvrtom bratislavskom okrese. Až po príchode domov z nákupného centra zistila, že jej syn nebol účastníkom dopravnej nehody a stala sa obeťou podvodného konania.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete rozpoznať, že vám volá podvodník. Ide o pár kľúčových premenných, ktoré majú všetky podvodné hovory spoločné, treba si ich ale uvedomiť v správny čas, aby sme sa nestali obeťou podvodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close