AKTUÁLNE: Facebookom lomcuje podvodná súťaž. Reagovali na ňu už tisíce Slovákov. To skutočne naletíme na všetko?!

Facebookom lomcuje podvodná súťaž, v ktorej podvodníci rozdávajú stovky e-bicyklov. Ak sa do nej zapojíte, tak vás to bude stáť veľa peňazí!

Facebook upozornenie hacker
Zdroj: Vosveteit.sk

“Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“ – hovorí staré príslovie. Niečo podobné sa dá aplikovať aj na internet. Ten je totiž pre mnohých z nás nástrojom, ktorý používame ako za prácou tak aj za zábavou. Treba rovnako ale povedať, že je zároveň plný falošných správ a podvodov. Naletieť na podvod môže pritom každý. Dokazuje to aj najnovšia súťaž, ktorá už na prvý pohľad vykazuje prvky podvodu, upozorňuje Polícia SR prostredníctvom Facebooku.

„Zázračná výhra“

Za najnovším podvodom stojí stránka E-Bike, ktorej sa podarilo prostredníctvom falošnej súťaže získať niekoľko tisíc interakcií. Všetko čo k tomu boli potrebné, bolo 5 fotografií s bicyklami a text súťaže, v ktorej vyhrá prakticky ktokoľvek, kto sa do nej zapojí. Stačilo do komentára napísať „Hotovo“ a zdieľať príspevok. Následne stránka žiadala, aby ste potvrdili, že ste sa zapojili do súťaže.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„S radosťou oznamujeme, že darujeme 670 bicyklov, ktoré sa nedajú predať z dôvodu drobných škrabancov a drobného poškodenia, všetky bicykle sú v dobrom stave, takže náhodne pošleme niekomu, kto zdieľal tento príspevok a napísal „Hotovo“. Pastikan kita sudah terdaftar di sistem kita, klik situs web resmi kami untuk persutsini registrysto Anda!!“, píše sa v príspevku stránky E-Bike.

podvodna sutaz_1
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej súťaže

Do súťaže sa zapojilo viac ako 3,2-tisíc Slovákov, ktorí komentovali príspevok. Zdieľaný bol ale až 3,6-tisíckrát! Málokomu bolo okrem iného podozrivé to, že potom ako otvorili webovú stránku súťaže, tak tá bola hostená na doméne „urkuyds.blogspot.com“. Zároveň bola celá v Španielčine.

falosna webova stranka e-bike
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej súťaže

Hneď v úvode stránky sa dočítate, že výhru dostanete už do 7 minút potom, ako vyplníte údaje.

„Kliknutím na tlačidlo nižšie vyplňte formulár so svojimi údajmi! Do 7 minút po registrácii dostanete zadarmo elektrobicykel.“, píše na stránke v cudzom jazyku.

Potom, ako kliknete na možnosť potvrdenia, tak budete presmerovaný na ďalšiu webovú stránku, v ktorej od vás útočník požaduje vloženie mobilného čísla. Ako ho vložíte a zvolíte možnosť pokračovať, tak sa vám zobrazí kód, ktorý je potrebné odoslať na číslo. Týmto krokom sa ale nedostanete k bicyklu, ale prihlásite sa k predplatnej službe s automatickou obnovou. Podľa popisu na stránke, služba je spoplatnená sumou 6€/týždeň.

podvodna sutaz_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej súťaže

„Služba stojí 6 EUR (2x 3 EUR) vrátane DPH týždenne. Táto služba s automatickou obnovou pokračuje, až kým nezrušíte jej odber.“

Polícia v publikovanom príspevku na sociálnej sieti prízvukuje, že vyhrať hodnotnú cenu nie je také jednoduché, ako sa môže zdať.

„Stačí napísať HOTOVO a výhra je vaša! Keby to bolo také jednoduché, každý by bol víťaz. Skúste sa ale opýtať vašich známych, ktorí zdieľajú takéto výzvy, koľko bicyklov majú na dvore. Nebude žiadnym prekvapením, že ani jeden.“, píše v príspevku polícia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre