Ako znie voda v atmosfére vzdialenej planéty? Vedci prinášajú nové kozmické melódie

Projekt sonifikácie nám má pomôcť lepšie pochopiť čo sa ukrýva za dychberúcimi kozmickými zábermi.

Ako znejú nové kozmické melódie?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Webbov vesmírny teleskop nám priniesol už radu prekrásnych záberov, no ako budete mať možnosť vidieť nižšie, obraz niekedy nestačí. Už dávnejšie vedci z NASA prišli s metódou sonifikácie, teda spôsobu ako premeniť dychberúce hmloviny či iné kozmické úkazy na zvuk.

Počas procesu sonifikácie vedci priradia určitým frekvenciám zvuk a podľa toho, ako sa frekvencie menia, sa mení aj tón, ktorý môžeme počuť. Tentokrát sa môžete započúvať do hudby „kozmických útesov“ v hmlovine Carina, Južnej prstencovej hmloviny, ale aj obrovskej a horúcej exoplanéty WASP-96b. Ako vysvetľuje fyzik a hudobník, Matt Russo, hudba zasahuje naše emočné centrum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Našim cieľom je vysvetliť zábery a dáta Webbovho vesmírneho teleskopu čo najpochopiteľnejším spôsobom. Hudba a zvuky sú jedna cesta, ako to dosiahnuť, pretože nám pomáha vytvoriť si mentálny obraz o tom, na čo sa pozeráme,“ vysvetľuje Russo.

Na procese sonifikácie pracoval tím hudobníkov a vedcov. Pri nahrávke kozmických útesov vedci vytvorili symfóniu rôznych zvukov. Jedinečné tóny sa nachádzajú nielen v polopriehľadných oblastiach, ale aj hustých oblakoch prachu a plynu. Nahrávka postupuje z ľavej časti obrazu na pravú a aj práve vďaka zvukom si môžete vychutnať detaily, ktoré sa v tejto štruktúre nachádzajú. V hornej polovici sa nachádzajú modré regióny, ktorým vedci pridelili zvuky pripomínajúce vietor. Hustejšia časť sa nachádza v dolnej polovici obrazu a tá má melodickejšiu kompozíciu.

Južná prstencová hmlovina

V tomto prípade Webb zachytil dva zábery. Naľavo sa nachádza fotografia v blízkom infračervenom pásme a napravo môžete vidieť rovnakú hmlovinu v strednom infračervenom pásme. Oba zábery vedci pretvorili na zvuk. V tomto prípade boli tóny pridelené na základe farieb. Každá frekvencia svetla bola priamo pretvorená na frekvenciu zvuku. Blízke infračervené pásmo má vyššie tóny. Zamerajte sa na úsek po pätnástej sekunde. Táto melódia zachytáva hviezdy nachádzajúce sa v strede hmloviny.

Žeravá exoplanéta WASP-96b

Poslednou nahrávkou je hudba horúceho plynného obra WASP-96b. Táto planéta je výnimočnou preto, lebo v atmosfére ukrýva jasné stopy vody. Nahrávka opäť začína naľavo a posúva sa doprava. Vedci v tomto prípade zhudobnili spektrum planéty, teda rozložené svetlo, pomocou ktorého dokážu určiť kompozíciu atmosféry planéty. Na miestach, kde sa objavili stopy vody, môžete počuť ako dopadá kvapka vody.

Zvukové nahrávky nám umožňujú lepšie pochopiť prácu vedcov, no slúžiť majú primárne ľuďom, ktorí majú poškodený zrak alebo oň prišli úplne. Aj oni si tak môžu vychutnať krásy vesmíru, ktoré sa ku nám prostredníctvom Webbovho vesmírneho teleskopu dostávajú. Webb vo svojej vedeckej práci pokračuje a v budúcnosti nám ponúkne viac informácií o tom, z čoho sa skladajú atmosféry planét za hranicami Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre