BezpečnosťNávody

Ako žiť dvojitý život na Facebooku? Takto si môžete vytvoriť alternatívne ego

Facebook už umožňuje vytvorenie si alternatívneho ega aj pre Slovákov. Pozrite sa, ako si môžete vytvoriť ďalší profil, ktorý bude fungovať po boku toho hlavného.

Sociálna sieť Facebook v druhej polovici minulého mesiaca zaviedla kontroverznú funkciu, ktorá umožňuje vytvoriť si ďalší alternatívny profil, ktorý bude fungovať nezávisle od toho vášho hlavného. Aby sme boli presní, nie jeden, ale hneď ďalšie štyri profily. Na jednom profile sa môžete volať vašim menom, na ďalšom môžete použiť pseudonym, no aj falošné meno. Facebook v procese tvorby ďalšieho profilu necháva používateľovi „voľnú ruku“, ako sa bude volať. Táto novinka je najnovšie dostupnou už aj pre Slovákov a my si nižšie ukážeme, ako si môžete vytvoriť svoje alternatívne ego.

Ako si vytvoriť na Facebooku ďalší profil?

Doposiaľ, keď ste si chceli vytvoriť ďalší účet na sociálnej sieti, tak existovalo niekoľko obmedzení, aby to nebolo možné. Napríklad, museli ste si profil overiť pomocou ďalšieho mobilného čísla. Cieľom tohto opatrenia bolo, aby si ľudia nemohli vytvárať falošné profily. No to sa teraz zmenilo. V týchto dňoch pribudla funkcia, pomocou ktorej si môžete vytvoriť „vedľajší profil“ z vášho hlavného. Meta v čase predstavenia tejto funkcie uviedla, že ide o vymoženosť, po ktorej používatelia sociálnej sieti dlho volali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vyberte si meno a vytvorte si @username až pre štyri ďalšie osobné profily. Spojte sa s ľuďmi alebo komunitami, ktoré si vyberiete, aby mal každý profil jedinečný informačný kanál s relevantným obsahom a zdieľanými záujmami.“. opísala Meta, ako si môžete vytvoriť ďalší účet vrátane toho, na čo má slúžiť.

Vytvorenie alternatívneho profilu je skutočne tak jednoduché, ako ho Meta opisuje. Potom, ako si otvoríte aplikáciu Facebooku, tak kliknite na ikonu vášho profilu. Následne, ako môžete vidieť na druhej snímke nižšie, tak kliknite na šípku dole vedľa vášho hlavného profilu.

Vo vrchnej časti obrazovky v ďalšom kroku uvidíte „Vytvoriť profil“. Kliknite teraz na túto možnosť. Facebook vám potom ukáže okno, v ktorom vám predstaví funkciu. Ako môžete vidieť nižšie, tak hovorí, že nemusíte uviesť ani vlastné meno a rovnako vám dáva do pozornosti, že nikto sa nedozvie, že tento profil je alternatívny k vášmu hlavnému účtu.

„Nemusíte uvádzať svoje skutočné meno. Ľudia sa nedozvedia, že ste to vy, pokiaľ im to nepoviete.“

V ďalšom kroku je potrebné uviesť vaše alternatívne meno, napríklad prezývku. Facebook vás následne vyzve, aby ste si vytvorili Používateľské meno. Ide o URL adresu, na ktorej bude váš profil k dostupný. Ako tieto informácie vyplníte, tak zvoľte možnosť Pokračovať.

Následne dôjde k vytvoreniu nového účtu. Ako si ho vytvoríte, tak Facebook vám nastaví východzie nastavenia pre nový účet. Tie si neskôr samozrejme môžete upraviť.

Potom budete môcť poslať žiadosť o priateľstvo priateľom, ktorých máte pridaných v pôvodnom účte. Rovnako sa budete môcť pridať do rôznych skupín či zvoliť odber obsahu zo stránok, ktoré sledujete.

Mimochodom, ak by ste si chceli vytvoriť viacero profil na raz, tak to nie je možné. Musí ubehnúť najmenej 72 hodín od momentu, kedy ste si vytvorili alternatívny profil, aby ste si mohli založiť ďalší.

Kontroverzná funkcia, ktorá vyvoláva obavy

Hoci úmysel spoločnosti Meta môže byť dobrý, tak ide o funkciu, ktorá prináša ďalšiu vrstvu anonymity na sociálnu sieť. A preto vám odporúčame, aby ste si riadne overovali osoby, s ktorými komunikujete, môže ísť totiž o rôzne falošné a podvodné účty.

Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Zároveň je potrebné myslieť aj na to, že informácie, ktoré tieto účty môžu šíriť, môžu byť dezinformácie alebo poplašné správy. Facebook týmto krokom zaviedol funkciu, ktorá dáva ľuďom so zlým úmyslom nové možnosti, ako môžu škodiť svojmu okoliu efektívnejšie. Dávajte si preto pozor, s kým si píšete a od koho čerpáte informácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close