Ako vyzeral syn boží? Tvár Ježiša Krista odhalila metóda, ktorou sa vyšetrujú zločiny!

Rekonštruovať vzhľad jednej z najznámejších osobností histórie vedcom pomohli znalosti z celej rady vedných odborov.

Ako vyzeral Ježiš Kristus?
Zdroj: Wikimedia

S podobizňami Ježiša Krista sa stretávame všade, no zaujímalo vás, ako táto známa biblická osobnosť vyzerala naozaj? Vďaka práci britských vedcov a pomocou izraelských archeológov sa v roku 2015 podarilo odkryť najznámejšiu tvár v histórii ľudstva, vysvetľuje portál Legit.

Vedci pritom použili metódy vedného odboru forenznej antropológie, ktoré sa normálne využívajú pri vyšetrovaní zločinov. Jeden z vedcov si ale uvedomil, že vďaka nim môžu odhaliť aj vzhľad Krista. Tým vedcom bol Richrd Neave z University of Manchester in England a ešte pred publikovaním štúdie o Ježišovom vzhľade mal na konte niekoľko kontroverzných výskumov. Za posledných 20 rokov sa totiž venoval rekonštrukcii tváre Filipa II., Alexandra Veľkého a kráľa Midasa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvým krokom k rekonštrukcii Ježišovej tváre bolo získanie lebiek z oblasti Jeruzalema, kde počas svojho života kázal. Následne z troch lebiek výskumníci získali drobné detaily o ich štruktúre. Následne sa vedci obrátili na špeciálne počítačové programy, aby zistili hrúbku mäkkých tkanív v kľúčových oblastiach ľudskej tváre.

Neave o svojej práci rozprával aj pre portál Popular Mechanics. Vysvetľuje, že na rekonštrukciu tváre najznámejšej historickej osobnosti histórie sa vyžadovali poznatky z obrovského množstva vedných odborov. Počas rekonštrukcie vedci využili expertízy z oboru primátológie, paleoantropológie, ale aj osteológie, či vzdialenejších odborov. Neoceniteľnými boli aj informácie ohľadom výživy, či spôsobu, ako sa ľudia prispôsobujú podnebiu, v ktorom žijú.

Biblii možno nájsť opis Ježišovho vzhľadu. Podľa nej išlo o človeka, ktorého tvár niesla typické črty Semitov, žijúcich v danom období. Vedci preto rekonštruovali tvár postupne – od lebky, cez tvárové svalstvo až po kožu. Počas celého procesu overovali výsledky s dostupnými antropologickými dátami.

Medzery v poznatkoch

Nie všetko dokázali vedci vyčítať z lebky. Farbu Kristových vlasov a ich dĺžku. Neaveho tím na základe rôznych archeologických dôkazov z prvého storočia odhadoval, že mal Ježiš s najväčšou pravdepodobnosťou tmavé vlasy a oči. Ako bolo židovskou tradíciou, pravdepodobne mal aj bradu.

Mnohí tvrdia, že mal Ježiš dlhé vlasy, no to nemusí byť pravda. Podľa vedcov mal pravdepodobne krátke a brčkavé tmavé vlasy. To však nesúhlasí s tým, čo ukazuje kontroverzné turínske plátno. Niektorí tvrdia, že v ňom bol Ježiš pochovaný, no iní nie sú tým presvedčení. Na plátne je však vidieť osobu, ktorá mala bez pochýb dlhé vlasy.

V Biblii sa rovnako píše, že mať dlhé vlasy je pre muža hanbou. Výskumníci sa domnievajú, že ak by mal Ježiš skutočne dlhé vlasy, niečo také by sa v svätom texte nepísalo. Tím, ktorí pracoval na rekonštrukcii jeho tváre preto zvolil krátke vlasy, čo bolo pre mužov v tej dobe zvykom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre