SpravodajstvoVeda a výskum

Objavili archeológovia rodisko svätého Petra? Grécky nápis vedie k biblickej dedine Betsaida

Archeologické nálezisko El-Araj odhaľuje viac z príbehu svätého Petra, vodcu apoštolov.

Vykopávky neďaleko Tiberiadskeho jazera odhalili obrovský grécky nápis, ktorý identifikuje Betsaidu, malú rybársku dedinu, ktorá sa v Novom zákone spomína ako rodné mesto svätého Petra, Filipa a Ondreja. Archeológovia sa venujú odkrývaniu starej byzantskej baziliky, ktorá mala byť údajne postavená na mieste, kde apoštoli žili, píše portál GlobeNewswire.

Grécky nápis sa podarilo preložiť profesorke Leah Di Segni a profesorovi Yaakovovi Ashkenazimu. Spomína sa v ňom darca „Konštantín, služobník Kristov“ a odkazuje tiež na „vodcu nebeských apoštolov“, ako sa Peter častokrát označoval. Podľa Biblie totiž stál na čele apoštolov, pričom touto úlohou ho mal poveriť samotný Ježiš Kristus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Archeológovia objavili nápis, odkazujúci na biblickú Betsaidu a svätého Petra
Zdroj: Zachary Wong

Práve Petrova úloha vodcu v tej dobe malej skupiny kresťanov dala základ vzniku pápežstva prostredníctvom pápežov a koncilov. Pôvodným menom sa volal Šimon a žil v Betsaide. Spolu so svojim bratom Ondrejom a otcom Jonášom sa venoval rybolovu.

Grécky nápis je časťou väčšej mozaiky, ktorá sa nachádza v sakristii kostola čiastočne vyzdobenej kvetinovými vzormi. Objavený nápis odkazujúci na svätého Petra je doteraz najsilnejším prepojením apoštola s bazilikou, aký archeológovia objavili. Veria, že táto stavba bola venovaná jemu. Objavená bola v oblasti El-Araj a s najväčšou pravdepodobnosťou bola postavená na rovnakom mieste, ako kedysi stál dom apoštola ako preukázanie pocty.

Archeológovia objavili nápis, odkazujúci na biblickú Betsaidu a svätého Petra
Zdroj: Wikimedia

Našli biblické mesto?

O tom, že bazilika stojí na základoch domu svätého Petra, hovorí aj text datujúci sa do 8. storočia. Jedným z cieľov vykopávok bolo identifikovať vrstvu z 1. storočia, ktorá by výskum posunula ďalej a umožnila určiť presnú polohu biblickej Betsaidy. Archeológom sa túto vrstvu podarilo nájsť a veria, že ide o stopu väčšej dediny, hoci nie je jasné, či ide práve o Betsaidu.

Objavený nápis sa datuje približne 500 rokov po narodení apoštola Petra a vedci ho opisujú ako veľký objav, ktorý sa zároveň viaže na ďalšie nálezy z archeologického náleziska El-Araj. Vedci objavili kostoly zasvätené svätému Petrovi aj v iných častiach sveta, no toto miesto je najpravdepodobnejšou lokalitou Betsaidy. Hoci sa v textoch opisuje ako mesto, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o malú rybársku dedinu, z ktorej pochádzali okrem Petra ešte dvaja apoštoli – Ondrej a Filip.

Podľa Nového zákona mal Betsaidu navštíviť aj Ježiš Kristus a uskutočnil tu niekoľko zázrakov, napríklad uzdravenie slepého človeka. V hebrejčine znamená Betsaida „dom rybára“. Vykopávky budú pokračovať v októbri a archeológovia dúfajú, že sa im podarí nájsť ďalšie dôkazy o polohe biblickej dediny.

Momentálne totiž existujú tri archeologické náleziská, ktoré by sa mohli teoreticky považovať za biblickú Betsaidu, informuje IFL Science. Každé archeologické nálezisko má medzi historikmi svojich podporovateľov horlivo si zastávajúcich svoje hypotézy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close