Ako vyzerá cenzúra? Rusko obvinilo niekoľko médií, že „špeciálnu operáciu“ označili ako vojnu či inváziu. Ak obsah nezmažú, stránky zablokuje

Roskomnadzor, štátny regulátor pre média v Rusku, začal obmedzovať stránky, ktoré označili prebiehajúce „operácie“ za akt vojny, či inváziu.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com

Dezinformácie, či falošné správy nikdy neboli väčším problémom, ako je tomu dnes. Ide o formu ovplyvňovania verejnej mienky spôsobom, kedy sú určité informácie zatajované a iné zas podsúvané. Aktuálna situácia je o to vypuklejšia, že v dôsledku dezinformácií v súčasnosti mnoho ľudí v susednej Ukrajine trpí a umiera. Nehovor viac o tom, že desaťtisíce ľudí museli opustiť svoj domov, aby sa zachránili.

Ruský regulátor médií obviňuje média, že šíria nepravdu

Roskomnadzor, štátny regulátor pre média a komunikáciu v Rusku, počas víkendu obvinil niekoľko médií zo šírenia falošných správ o vojne. Podľa publikovaných správ, média ako Echo Moskvy, InoSMI, Mediazona, New Times, Dozhd, Svobodnaya Pressa, Krym. Realii.“ , „Novaya Gazeta“, a ďalšie, šírili nepravdivé informácie o ostreľovaní ukrajinských miest a smrti civilistov na Ukrajine v dôsledku akcií ruskej armády. Tieto média rovnako označovali prebiehajúcu „operáciu“ ako útok, inváziu, či akt vyhlásenia vojny, dodáva štátny regulátor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úrad na svojich stránkach ďalej píše, že ak nedôjde k odstráneniu sporného obsahu, tak bude obmedzený prístup k daným spravodajským médiam. Roskomnadzor rovnako píše, že začali už administratívne vyšetrovanie voči spravodajským webom a médiám, ktoré šírili „nepravdivé“ informácie.

Roskomnadzor rovnako vydalo správu, že média uverejňujúce správy ohľadne aktuálne prebiehajúceho konfliktu, môžu uverejňovať len informácie z oficiálnych informačných zdrojov. V inom prípade pôjde o porušenie zákonov.

„Roskomnadzor oznamuje médiám, informačným zdrojom, že pri príprave svojich materiálov a publikácií týkajúcich sa vedenia špeciálnej operácie v súvislosti so situáciou v Luganskej ľudovej republike a Doneckej ľudovej republike sú povinné použiť informácie a údaje, ktoré dostanú len od oficiálnych ruských zdrojov.“ píše sa na stránkach úradu.

Roskomnadzor čiastočne obmedzil prístup Rusov k Facebooku

Okrem iného ešte v priebehu minulého piatka úrad oznámil, že čiastočne obmedzuje svojim obyvateľom prístup k sociálnej sieti Facebook. Úrad konkrétne uviedol, že obmedzil dátový tok medzi ruskými používateľmi a sociálnou sieťou. Roskomnadzor urobil tento krok potom, ako sociálna sieť čiastočne obmedzila účty štyroch ruských médií, konkrétne: televízneho kanálu Zvezda, tlačovej agentúry RIA Novosti a internetových stránok Lenta.ru a Gazeta.ru.

Facebook obmedzil vyššie spomínané média z dôvodu, že šírili neoverené a nepravdivé informácie, uviedla sociálna sieť.

Hackeri sa snažia pomôcť, aby Rusi mali dostupné všetky informácie

Ako sme upozorňovali na prácu hackerov Anonymous niekoľko dní dozadu, tak tí sa snažia, aby Rusi mali prístup k informáciám o tom, čo sa reálne deje u ich susedov. Hackeri napríklad napadli štátne televízie, v ktorých pustili zábery z Ukrajiny, aby ľuďom ukázali, že nejde o mierovú operáciu, ale o vojnu.

V súvislosti s dostupnosťou informácií a šírením klamstiev, hackeri sa snažia obmedziť dostupnosť stránok, ktoré šíria nepravdivé informácie. Rovnako publikovali aj niekoľko návodov, ako môžu ruskí občania obísť cenzúru internetu, aby mali prístup k informáciám. Napríklad dali používateľom internetu do pozornosti VPN služby, ale aj niekoľko špecializovaných internetových prehliadačov so vstavanými funkciami, ktoré umožňujú obísť cenzúru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre