Apple

Ako vplýva 120 Hz obnovovacia frekvencia displeja na výdrž batérie iPhone telefónu?

Pozrite sa na výsledky experimentu, ako vplýva 120 Hz frekvencia displeja iPhone telefónu na výdrž batérie v porovnaní so 60 Hz.

Či už máte iPhone 15 alebo iPhone 15 Pro Max, tak obe zariadenia majú vo svete mobilných zariadení úžasnú výdrž batérie, ktorá vyčnieva spomedzi konkurencie. Aj vďaka tomu patria tieto zariadenia medzi tie žiadanejšie zariadenia.

Vo všeobecnosti najväčšími žrútmi energie sú obrazovky našich telefónov a to, ako často obnovujú obrazovku a ako je nastavený jas. Zabudnime ale teraz na úroveň jasu obrazovky a pozrime sa bližšie na frekvenciu obnovovania obrazovky. Nie je žiadnym tajomstvom, že vyššia zobrazovacia frekvencia, má väčšiu záťaž na batériu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je preto na mieste jedna otázka, čo by sa stalo, ak by náš iPhone nešiel až na 120Hz ale napríklad na 60 Hz. Malo by to vplyv na výdrž batérii poprípade stalo by sa niečo iné? Túto otázku si položil web macworld.com.

Limitovanie ProMotion

Apple nám neumožňuje deaktivovať si ProMotion na iPhone Pro modeloch. Displej jednoducho prispôsobuje frekvenciu z 1 do 120Hz bez toho, aby sme nejak extra o tom premýšľali.

Čo však urobiť môžeme, je, že prostredníctvom sekcie Prístupnosť a Pohyb, môžeme obmedziť obnovovaciu frekvenciu displeja na 60 Hz. V rámci tejto sekcie nastavení zapnite možnosť Limit Frame Rate, teda obmedzenie snímkovacej frekvencie. Týmto krokom sa ale vzdáte jednej z hlavných funkcií, prečo ste si kúpili práve iPhone Pro. Pretože už nedostanete naďalej tak plynulé skrolovanie ako ste mali doposiaľ. „Vrátite“ sa tak do roku 2020, kedy iPhone telefóny dokázali zobrazovať len 60 Hz. To ale nie je dôležité pre tento experiment, ktorým je odsledovať, ako nižšia obnovovacia frekvencia displeja vplýva na batériu.

Urobí to nejaký rozdiel?

Krátka odpoveď je, že áno. Otázkou ale zostáva, či to stojí za to. Podľa výsledkov experimentu, sa zdá, že toto nastavenie má vplyv, aj keď malý. Rozdiel vo výdrži batérie bol ale len približne 5%. Je to síce niečo, ale nie je to ten druh zmeny, kvôli ktorému by ste sa chceli vzdať plynulosti 120 Hz. Redaktor portálu tento experiment vykonal prostredníctvom aplikácie Geekbench 4.

Pri ďalšom experimente skúšal batériu testovať „bežným“ používaním zariadenia, ako je napríklad prehliadanie internetu, používanie aplikácií a podobne. Rozdiel ale rovnako nebol nijako zásadný.

Znamená to, že ak sa rozhodnete šetriť batériu, tak cesta nevedia cez vypnutie funkcie ProMotion. Rozdiel vo výdrži batérie je minimálny a nestojí za kompromis v plynulosti. V hrách môže mať ale obmedzenie snímkovej frekvencie obrovský vplyv a malo by to byť prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť, ak vám ide o výdrž batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close