Ako veľmi je monitorovanie kvality spánku prostredníctvom hodiniek presné? Pozrite sa, čo si treba všímať!

Monitorovanie kvality spánku môže byť komplikovanejšie, ako by sme si predstavovali. Dobré hodnoty totiž ešte neznamenajú kvalitný spánok.

meranie tepu
Zdroj: Vosveteit.sk - Tomáš Krajčoviech

Doplnky ako inteligentné hodinky či fitness náramky zažili v priebehu posledných rokov výrazný nárast na popularite. V malom nenápadnom zariadení totiž môžeme získať naraz zobrazovanie aktuálneho času, krokomer, hodnotenie kvality spánku či meranie tepu alebo úrovne stresu. Tie lepšie trackery nám umožnia merať aj saturáciu kyslíku v krvi (SpO2) alebo majú v sebe zabudované NFC pre bezkontaktné platby. My sa však teraz zameriame na jednu z najčastejších funkcií, ktoré môžu hodinky či náramok monitorovať. Ide o spánok, ktorý si možno sledujete aj vy. Ak teda patríte medzi ľudí, ktorí každé ráno sledujú ako sa vyspali podľa aplikácie, pozrite sa, čo všetko by ste mali brať do úvahy. Bližšie informácie nám priniesol portál howtogeek.com.

Nie je to iba o hlbokom spánku a fáze REM

Ak nosíte svoje hodinky či náramok aj počas spánku a monitorujete si, ako kvalitný spánok máte, pojmy ako hlboký spánok či fáza REM vám určite nie sú cudzie. Napriek tomu však kvalita nášho nočného oddychu nezávisí len od toho, aký dlhý hlboký spánok máme. V prípade, že chceme získať o niečo kvalitnejšie informácie, mali by sme sa pozrieť aj na ďalšie štatistiky, ktoré nám hodinky môžu zaznamenať. Jednou zo štatistík, ktoré by sme si mali všímať, je napríklad náš tep. Je totiž vysoko pravdepodobné, že sa budeme ráno cítiť viac unavení, ak sme sa v priebehu predchádzajúceho dňa viac nehýbali. Náš tep bol tak pred spánkom príliš nízky a jeho kvalita tak bola oveľa nižšia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšou štatistikou, ktorú by sme mali monitorovať, je úroveň nášho stresu. Aj kvalita spánku sa pochopiteľne odvíja od stresu, ktorý sme počas dňa mali. Pred spánkom by sme sa teda mali menej stresovať, aby úroveň nášho oddychu mohla byť o niečo vyššia. Ak ste sa teda ráno zobudili unavený, no vaše hodinky vám tvrdia, že ste mali kvalitný spánok, môže za tým stáť vyššia úroveň stresu počas dňa.

Niektoré hodinky ponúkajú aj monitorovanie dýchania

V prípade, že váš fitness náramok či inteligentné hodinky ponúkajú monitorovanie dýchania počas spánku, mali by ste si to aktivovať. Ide o naozaj užitočný ukazovateľ, ktorý nám dokáže objasniť či v spánku aj kvalitne dýchame. Od toho sa rovnako odvíja aj úroveň nášho oddychu, keďže pri správnom dýchaní sa naše telo efektívnejšie zrelaxuje. Zavádzať nás môžu aj naše stravovacie návyky. Pred spánkom by sme totiž mali jesť ľahšie jedlá a piť dostatok vody počas celého dňa. Aj strava totiž dokáže ovplyvniť kvalitný spánok.

kvalita spánku Zepp life
Zdroj: Vosveteit.sk

V neposlednom rade však nezabudnite, že každý má nastavený unikátny spánkový režim. Každej osobe teda vyhovujú iné hodnoty a zatiaľ čo niekomu stačí sedem hodín spánku, iný zasa nedokáže správne fungovať ani po deviatich. Namerané hodnoty z hodiniek navyše neprinášajú úplne 100%-né výsledky. Čím kvalitnejšie hodinky či náramok si však kúpite, tým presnejšie hodnoty môžete namerať.

Sledujete si kvalitu vášho spánku prostredníctvom hodiniek alebo náramku? A sledujete popri tom aj iné ukazovatele? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre