Ako veľké sú najväčšie čierne diery? Táto animácia vám ukáže monštruóznu veľkosť tých najväčších čiernych dier!

NASA vytvorila animáciu, ktorá odhaľuje veľkosť tých najväčších čiernych dier. Tá najmasívnejšia, TON 618, má v priemere približne 390 miliárd kilometrov.

cierna diera_titulka (2)
Zdroj: REDPIXEL.PL / Shutterstock.com

NASA vydala novú animáciu, ktorá pomáha získať perspektívu o veľkosti najväčších čiernych dier vo vesmíre. Animácia používa údaje z Chandra X-ray Observatory a iných teleskopov NASA na porovnanie veľkostí rôznych typov čiernych dier.

Ako veľké sú najväčšie čierne diery?

Čierne diery sú jedny z najfascinujúcejších objektov, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Sú to oblasti priestoru, kde je gravitačné pôsobenie také silné, že nič, ani svetlo, nemôže uniknúť. Existujú tri typy čiernych dier: hviezdne (stellar-mass black hole), stredne veľké (intermediate-mass black hole) a superhmotné (supermassive black hole). Hviezdne čierne diery sú najmenšie, s hmotnosťou od približne 5 do 20-násobku hmotnosti Slnka. Stredne veľké čierne diery sú väčšie, s hmotnosťou od približne 100 do 100 000-násobku hmotnosti Slnka. Superhmotné čierne diery sú najväčšie, s hmotnosťou od miliónov do miliárd-násobku hmotnosti Slnka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nová animácia NASA zobrazuje 10 superveľkých čiernych dier, ktoré sa nachádzajú v centre ich hostiteľských galaxií vrátane Mliečnej dráhy a M87, v mierke podľa veľkosti ich tieňov.“, opisuje video nižšie NASA.

Pre tých, ktorí nevedia, tak tvorba tieňa čiernej diery je veľmi zložitý proces, ktorý závisí na viacerých faktoroch. Keď sa svetlo blíži k čiernej diere, začne byť zakrivované silným gravitačným poľom a mení sa jeho dráha. Na základe tejto zakrivenej dráhy sa tvorí tieň, ktorý má kruhový tvar, pretože svetlo cestuje po guli v okolí čiernej diery.

Animácia ukazuje relatívne veľkosti rôznych typov čiernych dier. Začína sa hviezdou čiernou dierou s hmotnosťou približne 100-tisíc Sĺnk v galaxii 1601+3113. Hmota je tak stlačená, že dokonca aj tieň čiernej diery je menší ako naše Slnko.

Čierna diera v srdci našej vlastnej galaxie, nazývaná Sagittarius A* sa môže pochváliť hmotnosťou 4,3 milióna Sĺnk. Ak by sme sa chceli pozrieť na priemer čiernej diery, tak jeho tieňa pokrýva približne polovicu obežnej dráhy Merkúra v našej slnečnej sústave.

Video ďalej ukazuje aj dve monštrá, čierne diery v galaxii NGC 7727, ktoré sa neskôr zlúčia do jednej. Nachádzajú sa od nás približne 1 600 svetelných rokov a vážia približne 6 miliónov hmotností Slnka, resp. 150 miliónov Sĺnk. V jednu čiernu dieru splynú podľa odhadov za 250 miliónov rokov, hovoria astronómovia.

Vo videu sú prítomné aj ďalšie čierne diery, no animácia končí čiernou dierou TON 618. Ide o najmasívnejšiu čiernu dieru, akú sa nám kedy podarilo odhaliť. Toto gigantické monštrum, s ktorým by ste sa nechceli stretnúť, obsahuje viac ako 60 miliárd hmôt našej hviezdy. Len pre zaujímavosť, polomer čiernej diery je 1 300 AU (približne 390 miliárd km v priemere), čo je viac ako 40-násobok vzdialenosti od Neptúna k Slnku.

Animácia tiež ukazuje, ako sa čierne diery časom zväčšujú. Keď hmota padá do čiernej diery, zahrieva sa a emituje röntgenové žiarenie. Observatórium Chandra X-ray môže tieto röntgenové žiarenia detegovať a použiť na štúdium čiernych dier. Štúdiom röntgenového žiarenia emitovaného čiernymi dierami sa vedci môžu dozvedieť viac o tom, ako sa čierne diery zväčšujú a vyvíjajú sa časom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre