Ako vám heker môže ukradnúť vaše mobilné číslo a telefonovať cudzím osobám vo vašom mene?

Krádeže mobilných čísiel sú v dnešnej dobe bežnejšie, ako sa zdá. Existuje viacero spôsobov, ako sa môže heker maskovať za vaše číslo. Tieto metódy sú najčastejšie.

Smartfon telefonovanie
Zdroj: flickr.com (HS You) (CC BY-ND 2.0)

Možno sa vám už stalo, že vám volala osoba, ktorá tvrdila, že ste jej telefonovali, no vy ste v skutočnosti nikam nevolali. Dokonca ste ani vo výpise hovorov nemali záznam, že ste omylom vytočili neznáme číslo. Takéto hovory sú nepríjemné obzvlášť vtedy, ak vás niekto obviní z podvodného telefonátu. Možno si teraz hovoríte, že sa to nemôže stať, no opak je pravdou. Hackeri sú dnes schopní maskovať svoje mobilné číslo za číslo cudzej osoby alebo inštitúcie. Robia to z viacerých dôvodov. Jednak týmto spôsobom chránia svoju identitu a zároveň, ak volajú z čísla, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako lokálne číslo, tak vzbudzujú v adresátovi hovoru dôveru, že ide o autentický telefonát. Na tento problém nedávno reagovala dokonca aj Tatra banka, ktorá zaviedla novú funkciu, ktorá aktívne cez mobilnú aplikáciu informuje používateľa, že mu volá zamestnanec banky.

Ako dokáže heker maskovať svoje číslo za cudzie?

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ktoré môžu hackeri použiť na to, aby zamaskovali svoje mobilné číslo ako číslo niekoho iného. Niektoré tieto služby sú platené a iné dokonca aj zadarmo. Poďme sa spolu pozrieť nižšie, na tie najčastejšie metódy, ktoré zneužívajú hekeri.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Falošná identifikácia volajúceho (Caller ID spoofing): Tento spôsob umožňuje hackerom zamaskovať svoje číslo ako číslo niekoho iného prostredníctvom manipulácie s identifikáciou volajúceho (Caller ID). Existuje mnoho nástrojov a služieb, ktoré umožňujú hackerom zamaskovať svoje číslo, aby vyzeralo, že hovor prichádza z iného čísla, vysvetľuje kaspersky.com.

„Spoofing telefónnych čísel umožňuje podvodníkom oklamať ID volajúcich, aby zobrazovali nepravdivé informácie. Podvodníci dúfajú, že sfalšovaním miestnych telefónnych čísel alebo informácií do volaných ID zariadení prinútia príjemcu, aby odpovedal na hovor, ktorý by inak odmietol.“, vysvetľujú experti na bezpečnosť.

Výmena SIM karty (SIM swapping): Výmena SIM karty je druh útoku sociálného inžinierstva, kde heker presvedčí mobilného operátora, aby preniesol telefónne číslo obete na SIM kartu, ktorú ovláda heker. Keď útočník získa kontrolu nad telefónnym číslom obete, môže ho použiť na to, aby sa vydával za obeť a volal alebo posielal správy, ktoré vyzerajú, že prichádzajú z telefónu obete. Tento typ podvodu je pritom oveľa častejší, než si myslíte.

VoIP (Voice over Internet Protocol) služby: VoIP služby umožňujú používateľom telefonovať cez internet namiesto použitia tradičnej telefónnej linky. Niektoré VoIP služby umožňujú používateľom vybrať si telefónne číslo, ktoré sa zobrazí na príjemcovej identifikácii volajúceho, čo umožňuje hekerovi použiť iné číslo na zamaskovanie svojho vlastného, vysvetľuje modus operandi tohto podvodu techtarget.com.

Presmerovanie hovorov: Hekeri môžu použiť presmerovanie hovorov na to, aby presmerovali hovory z vášho čísla na iné číslo, ktoré si zvolia. Najčastejšie na to, aby využili túto metódu, tak musia získať fyzicky prístup k smartfónu, kde pomocou pár príkazov, ktorých zadanie trvá sekundy, dokážu presmerovať prichádzajúce hovory na ďalšie číslo a zároveň, aby vyzerali, že odchádzajú z vášho mobilu. Túto metódu dokonca možno využiť aj pri SMS správach.

Mobilné malware: Niektorý mobilný malware môže tiež byť použitý hekermi na to, aby ukradli vaše telefónne číslo a použili ho na to, aby volali alebo posielali správy, ktoré vyzerali, že prichádzajú z vášho telefónu. Tento druh malware môže byť nainštalovaný na váš telefón pomocou závadných aplikácií, alebo kliknutím na phishingové odkazy. Ak potrebujete pomôcť identifikovať potenciálne škodlivé aplikácie, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Dá sa nejakým spôsobom chrániť pred týmto podvodom?

Krátka odpoveď je, že prakticky to nie je možné, resp. dosiahnutie toho, aby vaše číslo nebolo zneužívané, je veľmi náročné. Môžete zmeniť vaše mobilné číslo, no to nie je vo finále riešenie, vaše číslo môže byť zneužité neskôr znova. Rovnako môžete nahlásiť miestnym úradom, napríklad policajtom, že niekto cudzí zneužíva vaše číslo. No vzhľadom na to, že vaše číslo môže zneužívať niekto z druhej strany planéty, pravdepodobne váš prípad pôjde do zabudnutia. Ak však viete, akú metódu zvolil podvodník, aby sa maskoval za vaše číslo a nájdete poskytovateľa služby, cez ktorého vykonáva telefonáty, tak ho môžete požiadať o to, aby vaše mobilné číslo zablokoval.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre