Ako v reálnom čase zistiť, že niekto cudzí je prihlásený k vášmu Gmail účtu? Tento trik takmer nikto nepozná!

Pozrite sa, ako sa môžete v Gmaili pozrieť, či niekto cudzí v reálnom čase práve pristupuje k vášmu účtu. Je to možné cez počítačovú verziu schránky.

Gmail
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Naše e-mailové schránky schovávajú kvantum citlivých informácií, ktoré môže potenciálny útočník zneužiť. Rovnako ale, útočník môže e-mailový účet zneužiť aj na to, aby sa dostal do rôznych služieb, ktoré používame. Môže si napríklad preposlať heslo z Facebooku cez funkciu obnovenia prihlasovacích údajov a následne nás vymknúť zo služby. V tých najhorších prípadoch to môže viesť až ku krádeži identity a k jej zneužitiu.

Nastavenia vášho účtu vám vedia prezradiť, či máte v schránke votrelca

V minulosti sme si ukazovali, ako sa môžete pozrieť, či sa niekto nabúral do vášho účtu. Je to možné cez nastavenia vášho účtu. Ruku ale na srdce, koľkokrát ste zavítali do týchto nastavení za posledný mesiac či dva. Tieto nastavenia vám vedia prezradiť, že máte spárované nejaké zariadenie, napríklad ďalší smartfón alebo počítač s vašim účtom. Prístup k vašej schránke mohol ale útočník získať aj náhodou. Napríklad, keď ste sa zabudli odhlásiť z vášho Gmail účtu z pracovného počítača v kancelárii alebo niekde inde. Netreba preto tieto nastavenia prehliadať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Gmail nastavenia zabezpecenie prepojene zariadenia s uctom_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Táto funkcia vám odhalí v reálnom čase, že niekto ďalší pristupuje k vášmu Gmailu

V prípade, ak sa niekto cudzí prihlási k vášmu účtu, tak vás na to Google upozorní. No takúto správu môžete ľahko prehliadnuť alebo ju útočník odstráni skôr, než sa k nej dostanete. Následne môže nepozorovane pracovať s obsahom, ktorý máte vo vašej schránke.

Existuje ale jedna finta, pomocou ktorej môžete odhaliť, že niekto cudzí v danom momente pristupuje ku vašej e-mailovej schránke. Dostanete sa k nej ale len cez desktopovú verziu prehliadača. Bohužiaľ cez aplikáciu alebo prostredníctvom rozhrania stránky prispôsobenej pre smartfón, sa k tomuto nástroju nedostanete. Dôvodom je nekonečné skrolovanie správ.

Vráťme sa ale späť k počítačovej verzii Gmailu. Zrolujte stránku s e-mailmi na spodok a v spodnom pravom rohu, si môžete pozrieť upozornenie, ktoré vám povie, či niekto cudzí je aktuálne prihlásený k vášmu účtu alebo nie. Ako môžete vidieť na snímke obrazovky nižšie, v našom prípade Gmail hlási, že sa naša schránka aktuálne používa ešte na jednom ďalšom mieste.

Gmail upozornenie ze niekto cudzi je prihlaseny k uctu_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ste natrafili na upozornenie ako my, tak ešte nepanikárte. Nemusí to automaticky znamenať, že niekto cudzí je práve prihlásený k vášmu účtu, ale mali by ste zbystrieť. Kliknite na možnosť „Podrobnosti“. Ako tak spravíte, tak uvidíte posledných 10 relácií, kedy ste sa (alebo niekto) prihlásil k vášmu účtu.

Gmail upozornenie ze niekto cudzi je prihlaseny k uctu_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak spozorujete medzi poslednými prihláseniami také, o ktorých neviete, čo sú zač, tak je možné, že niekto cudzí sa prihlasuje k vášmu účtu. V tomto prípade navštívte nastavenia vášho účtu a zmeňte si heslo na nové a zároveň si zapnite aj dvojfaktorovú autentifikáciu. Nezabudnite taktiež všetky aktívne relácie odhlásiť z vášho účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre