Ako starí Egypťania manipulovali s kamenným blokmi pri stavbe pyramíd? Pomohol im k tomu tento fyzikálny trik!

Okolo stavby pyramíd v Gíze stále máme veľa nejasností či konšpirácií. Takto však na to mohli starovekí Egypťania ísť naozaj.

Ako dokázali egypťania postaviť pyramídy?
Zdroj: Wikimedia (Nina Aldin Thune), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Cheopsova pyramída je najväčšou z pyramíd v Gíze a považuje sa za najstarší zo siedmich divov sveta. Po celé tisícročia sa ale ľudia zamýšľali nad tým, ako dokázala antická civilizácia niečo také postaviť.

Čo sa týka konštrukcie pyramíd, dnes už máme ako-takú predstavu o priebehu stavby, no stále nám chýba odpoveď na konkrétnejšie otázky. Nájsť odpovede na tieto otázky je mimoriadne dôležité. Ak vedci dokážu povedať ako presne starovekí Egypťania pyramídy stavali, potom získame lepšiu predstavu nielen o samotnej pracovnej sile, ale aj nástrojoch a technických znalostiach ľudí, žijúcich pred 4600 rokmi, vysvetľuje portál University of Pennsilvania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes vieme, že pracovníci si museli poradiť s niekoľkými závažnými problémami. Prvým bol transport obrovských vápencových blokov z lomu na miesto, kde mala pyramída stáť. Zaujímavosťou je, že čo sa týka transportu vápencových blokov na miesto stavby, stretnúť sa môžeme s rôznymi, niekedy až bizarnými teóriami.

Niektorí veria, že Egypťania používali pri stavbe pyramíd antigravitačné zariadenie alebo čary. Podľa iných konšpiračných teórií stáli za stavbou pyramíd civilizácie z iných planét. Samozrejme, že tieto teórie nemajú žiadne vedecké podloženie. Je však možné, že Egypťania boli múdrejší, než sme spočiatku predpokladali. Podľa štúdie z roku 2014 mohli využívať jednoduchý fyzikálny trik na to, aby znížili prácu na transport blokov až o polovicu. Tým trikom bola voda.

Správna vlhkosť piesku totiž môže pomôcť časticiam lepšie priľnúť k sebe a ak máme k dispozícii špeciálne sane, po spevnenej vrstve piesku môžeme ťahať ťažké objekty oveľa jednoduchšie. Teória transportu vápencových blokov na špeciálnych saniach sa považuje vo vedeckej komunite za všeobecne akceptovanú.

Ako ale bloky ukladali na seba?

Čo sa týka stavby veľkých pyramíd, najväčšia dávka kontroverzie sa ukrýva v tom, ako Egypťania ukladali vápencové bloky na seba. Archeológovia objavili nástenné maľby, ktoré ukazujú používanie rôznych rámp, ktoré sa objavili aj na niekoľkých staveniskách. Pôvodne vedci predpokladali, že sa na pyramíde nachádzala jediná rampa, no túto teóriu vedci postupne zavrhli ako nereálnu.

Iné teórie hovoria o cikcakovitej sérií rámp, ktoré sa nachádzali na jednej strane pyramídy. Populárnejšou je však teória, podľa ktorej sa rampa tiahla po obvode celej pyramídy.

Grécky historik Herodotos písal, že počas jeho návštevy Egypta mu jeden z kňazov ukázal, ako sa pyramídy stavali. Podľa jeho popisov používali pracovníci na zdvihnutie blokov páky, ktoré boli vyrobené z krátkych kusov dreva. Na určitých stupňoch pyramídy sa nachádzali špeciálne bloky s vyrezaným otvorom na hornej časti. Do tohto otvoru sa umiestnila drevená kláda. Na jednej strane bol priviazaný vápencový blok, zatiaľ čo na druhej strane sa nachádzal košík so závažím.

Ako dokázali Egypťania postaviť pyramídy?
Zdroj: ling.upenn.edu

Vápencové bloky vážili približne 2-tisíc kg. Ak by sa nachádzali približne šesť stôp od stĺpu s pákou, zodvihnúť by sa dal použitím približne 950 kg závažia na druhej strane. Po zodvihnutí masívneho vápencového bloku použili pracovníci svoju vlastnú váhu na to, aby s blokom manévrovali a umiestnili ho na ďalší stupeň.

Táto metóda stavby bola oveľa praktickejšia, ako používanie rámp, ktoré museli Egypťania nielen postaviť, ale po ukončení konštrukcie aj zložiť. To by si samo o sebe vyžadovalo obrovskú prácu a hlavne čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre