Veda a výskum

Prečo Egypťania odtínali pravé ruky? Prvý archeologický výskum svojho druhu ukazuje cestu k „zlatu cti“

Doteraz sa archeológovia stretávali s touto praktikou len v nástenných textoch, v rôznych hrobkách.

Na severovýchode Egypta sa nachádza archeologické nálezisko Tell el-Dab’a, na ktorom autori nového výskumu objavili odťaté pravé ruky najmenej 12 jedincov. Tie sa nachádzali v troch jamách na nádvorí pred vtedajšou trónnou sálou. Objav sa datuje do 15. dynastie, teda do rokov 1640 až 1530 pred Kristom.

Archeológovia už dlhšiu dobu túto praktiku registrovali, no len z hieroglyfických nápisov, ktoré našli v hrobkách alebo chrámoch. Tento objav je prvým, ktorý archeológom poskytol fyzické dôkazy. V rámci výskumu sa zistilo, že v jamách sa nachádzali pravé ruky najmenej 12 jedincov. 11 z nich patrilo mužom a je možné, že jedna z rúk patrila žene.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Momentálne nie je jasné, či starovekí Egypťania odtínali ruky živým alebo ich získali až po smrti osoby. Keď odťali ruku, následne z nej odstránili akékoľvek zvyšky predlaktia a vložili ju do jamy s roztiahnutými prstami a na stranu dlane.

Informácie o starovekom Egypte vedci získavajú z archeologických objavov, ale aj z nástenných textov alebo prastarých papyrusov. Archeológovia stojaci za novým výskumom ale podotýkajú, že rovnako ako dnes, ani v staroveku nemuselo byť pravdou všetko čo sme čítali. Aj v tomto smere treba overovať zdroje. Archeológovia sa riadia tým, že čím viac sa stretávajú s určitým tvrdením, tým je pravdepodobnejšie, že asi bude pravdivé.

Prečo Egypťania odtínali ruky?

Čo sa však starovekého Egypta týka, podobných informácií je málo. Zároveň si však vedci uvedomujú, že aj staroveké civilizácie mali sklony k tomu si trošku veci prikrášliť. Faraónov častokrát zvečňovali ako úspešných vojenských vodcov a víťazov, zatiaľ čo propagande sa nevyhla ani armáda. Objavujú sa písomné pramene, ktoré hovoria o prezentovaní odťatých pravíc nepriateľov faraónovi, aby si vojak získal úctu svojho vodcu a dostal „zlato cti“. Išlo o golier so zlatými guľôčkami, ktorý sa považoval za mimoriadne významné ocenenie. Archeológovia sa s touto praktikou a ocenením stretli len v hrobkách významných bojovníkov.

Ako sme už spomenuli, archeológovia objavili dokopy tri jamy, v ktorých sa odťaté ruky nachádzali. Najmenšia z nich ukrývala jedinú zachovalú ruku. V ďalšej našli tri ruky a v poslednej jame archeológovia objavili osem zachovalých rúk. Pozícia rúk viedla k ťažkému zvetrávaniu a praskaniu kostí. Vlhkosť pôdy spôsobila zas krehkosť kostí. Archeológovia teda mali problém dostať ruky z jám.

Prečo Egypťania odtínali pravice?
Zdroj: Gresky et. al. 2023

Okrem kompletných kostí objavili aj čiastočné kostry rúk. Hoci zatiaľ nevieme potvrdiť koľko ďalších individuálnych rúk by sa tam mohlo nachádzať, archeológovia predpokladajú, že v jamách môžu ležať odťaté končatiny až 18 jedincov. Z jedenástich kompletných rúk sa osem nachádzalo položených dlaňou dolu, zatiaľ čo tri dlaňou hore. Poloha prstov nehrala úlohu v tom, ktoré ruky boli položené dlaňou dolu.

Archeológovia uzatvárajú svoju prácu tým, že tieto ruky boli ponúkané faraónovi ako trofej, pravdepodobne počas nejakej verejnej akcie, ktorá sa odohrávala v paláci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close