Veda a výskum

Zoznámte sa s jednoduchým fyzikálnym trikom, ktorý umožnil Egypťanom postaviť pyramídy

Dlhé roky sa egyptológovia udivovali nad tým, ako mohli starovekí pracovníci preniesť obrovské kamene cez púšť.

Pyramídy v Gíze sú svetový unikát. Tá najväčšia, Chufuova pyramída patrí medzi div sveta a keď sa na ne pozriete, určite sa musíte spýtať, ako ich dokázali starovekí Egypťania postaviť.

Pyramídy sú vystavané z obrovských stavebných kameňov, ktoré museli Egypťania nejakým spôsobom priniesť na stavenisko. Už predchádzajúce výskumy ukázali, že kedysi dávno existovala vetva Nílu, ktorá mohla lode doviesť prakticky až ku stavenisku. Táto vetva sa nazývala Chufu a podľa odborníkov išlo o životne dôležitú štruktúru pre celý Egypt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes už stratená vetva Nílu bola kľúčovou, no Egypťania mali ešte jeden trik, ktorý im pomáhal preniesť ťažké balvany bez použitia modernej technológie. Tým trikom bola voda, na čo sa podarilo výskumníkom prísť v roku 2014. Pridaním malého množstva vody do piesku sa výrazne zníži trenie, čím by sa mohol počet robotníkov znížiť až o polovicu.

„Egyptológovia dlhú dobu verili tomu, že voda má len ceremoniálny význam. Otázkou preto ostávalo, prečo to starovekí Egypťania robili?“ vysvetlil vedúci štúdie, Daniel Bonn, portálu Live Science.

Starovekí pracovníci využívali rovnaký princíp ako my, keď sa pokúšame postaviť hrad z piesku. Voda pomáha drobným časticiam priľnúť k sebe, vďaka čomu môžeme nielen z piesku stavať, ale aj presúvať ťažké objekty oveľa jednoduchšie.

Vyžaduje sa presný pomer

Pridaním vody sa totiž zvyšuje pevnosť piesku a ak máme obrovské balvany pripevnené na špeciálnych saniach, dokážeme ich ťahať s oveľa väčšou ľahkosťou. Výskumníci však zistili, že to nie je len tak. Ako vo svojej práci vysvetlili, starovekí Egypťania si museli dať pozor na to, aby vody do piesku nepridali až príliš.

„Ťahať stavebné kamene po suchom piesku nebolo ideálne, no rovnako nebolo ideálne ich ťahať po príliš vlhkom piesku. Starovekí Egypťania museli nájsť rovnováhu,“ tvrdil Bonn.

Sane ktoré Egypťania používali boli pomerne primitívne, písal portál Washington Post. Ak by pracovníci nepoznali tento pomerne jednoduchý fyzikálny trik, cez púšť by sa ďaleko nedostali. Ťahanie saní po suchom piesku totiž vedie k nahromadeniu materiálu pred saňami, čo si možno všimli aj pracovníci.

Ak však piesok navlhčíme, správa sa úplne inak. V rámci novej štúdie vedci vytvorili rekonštrukciu egyptských saní a vyskúšal ich na suchom, ale aj vlhkom piesku. Experiment ukázal, že so správnou mierou vlhkosti sa vytvorili takzvané kapilárne mosty, mimoriadne drobné kvapôčky vody, ktoré k sebe prilepili jednotlivé zrnká piesku. Presun saní po takomto piesku si vyžadoval o polovicu menej energie.

Autori vo svojej práci vysvetlili, že ideálna miera vlhkosti závisí na type piesku, no pohybuje sa medzi dvoma až piatimi percentami, vzhľadom na objem samotného piesku. Ak sa pridá príliš veľa vody, mosty ktoré slúžili ako lepidlo sa začnú spájať a miznú, vysvetľuje portál Physics.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close