BezpečnosťSpravodajstvo

Nová regulácia zo strany EÚ o smartfónoch a počítačoch môže spôsobiť obrovské problémy: Týkať sa bude aj vás!

Digital Markets Act navrhnutý zo strany EÚ môže spôsobiť kolaps elektroniky. Takýto môže byť osud našej elektroniky.

O novej regulácii s názvom Digital Markets Act alebo aj DMA ste už pravdepodobne počuli. Spája sa s veľkou zmenou pre smartfóny od spoločnosti Apple, ktoré už nebudú môcť nútiť používateľov využívať ich služby. K inštalácii aplikácií tak budú môcť využiť aj iné miesta ako len oficiálny App Store. Rovnako sa tak používatelia nebudú musieť spoliehať napríklad na iMessage pre posielanie správ, no využiť budú môcť aj iné alternatívy. Všetko má však dve strany a aj táto zmena so sebou bude môcť priniesť nejaké tie nevýhody. Nová regulácia zo strany EÚ totiž prinesie používateľom väčšiu slobodu, no podľa nás až príliš veľkú. Bližšie informácie k tejto zmene nám priniesol portál androidcentral.com.

EÚ má problém s veľkými spoločnosťami

Regulácia s označením Digital Markets Act má za úlohu bojovať s tzv. Gatekeepers, teda veľkými spoločnosťami na európskom trhu. Gatekeepermi môžu byť spoločnosti, ktoré majú významný podiel na trhu v EÚ, zároveň generujú veľa hotovosti v rámci tohto trhu a majú významné obchodné zastúpenie v troch alebo viacerých krajinách Európskej Únie. Takéto spoločnosti už po novom nebudú môcť nútiť používateľov využívať ich služby, pričom budú musieť otvoriť možnosti pre voľbu, aké služby chcú využívať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Europska unia a Apple (2)
Zdroj: unsplash.com (Tetiana SHYSHKINA), Vosveteit.sk

Príkladom je práve americký Apple, ktorý bude bezpochyby ako Gatekeeper klasifikovaný. Práve z toho dôvodu budú musieť svojím používateľom povoliť tzv. sideloading, teda inštaláciu aplikácií aj mimo App Store. Zmeny sa budú týkať aj iMessage, kedy používatelia iPhonov v rámci EÚ budú mať na výber či túto službu využívať chcú. Služba iMessage má navyše po novom ponúknuť aj lepšiu komunikáciu so správami v Android smartfónoch. Problém však nastane vo chvíli, kedy sa ako Gatekeeperi označia aj ďalšie spoločnosti.

Možnosť odinštalovať akékoľvek aplikácie

DMA má za úlohu priniesť používateľom takmer úplnú slobodu pri používaní ich elektroniky. Zmeny sa teda nebudú týkať len smartfónov, ale aj počítačov. Medzi Gatekeeperov môžu byť potenciálne zaradené aj spoločnosti ako Google, Microsoft, Meta či Amazon. Ak by sa to stalo, Digital Markets Act by ovplyvnil každého jedného používateľa elektroniky v rámci EÚ. Problémom v tejto regulácii je ale jedna konkrétna veta, ktorá by mohla spôsobiť kolaps na digitálnom trhu.

Platformy of Gatekeeperov už nemôžu zabraňovať používateľom odinštalovať akékýkoľvek predinštalovaný softvér, ak si to budú želať.

Táto veta by spôsobila, že by si každý jeden používateľ mohol zo zariadenia odinštalovať úplne čokoľvek. Na jednu stranu znie fajn, že si napríklad z nášho Windows počítača budeme môcť odinštalovať napríklad asistentku Cortanu či platformu Skype. Rovnako by si používatelia Androidu vďaka regulácii EÚ mohli pokojne odinštalovať Google Play Služby, keďže by využívali inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán. Na druhú stranu by sme si mohli veľmi nezodpovedne odinštalovať aj aplikácie, ktoré by sme potrebovali.

Naše smartfóny a počítače by nám v konečnom dôsledku dovolili odinštalovať aj súčasti nevyhnutné k bezproblémovému chodu zariadení. Vo výsledku by sme si tak mohli úplne znefunkčniť našu elektroniku a ohroziť aj celkovú bezpečnosť.

Uvítali by ste tieto zmeny vo vašich smartfónoch a počítačoch? Alebo vám nová regulácia z EÚ robí starosti? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close