Veda a výskum

Predpokladali jedno, no nakoniec objavili niečo iné: „Vypínač“ nášho imunitného systému svojou funkciou prekvapuje vedcov

Nová štúdia odhalila že úloha proteínu interleukín-37 nie je taká, akú predpokladali predchádzajúce štúdie.

Ak sa v našom tele deje niečo, čo by sa nemalo, nastupujú zápalové reakcie, no vedci nemali až takú dobrú predstavu o tom, ako naše telo zápal reguluje. Viac informácií odhalila štúdia vedcov z Trinity College Dublin, ktorá objavila novú funkciu proteínu slúžiaceho ako alarm v našom tele.

Vedci dlhšiu dobu predpokladali, že tento proteín má náš imunitný systém ukľudniť, no s najväčšou pravdepodobnosťou robí presný opak. Nový objav preto vedcom umožňuje lepšie pochopiť autoimunitné poruchy a zápal ako taký. Imunitný systém je našou ochranou v prípade ochorenia alebo zranenia. Môže sa ale stať, že jeho reakcia je príliš agresívna. V tom prípade môže zápal poškodiť naše telo. Napríklad psoriáza je ochorením, ktoré vzniká prílišnou aktivitou imunitného systému.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie sa v rámci svojho výskumu zamerali na interleukíny, ktoré sa prezývajú aj „alarmujúce proteíny“. Práve táto skupina proteínov dokáže nabudiť našu imunitnú reakciu proti infekcií alebo pri zranení. Kľúčovým bolo pochopiť, ako tento druh proteínov vzniká a ako aktivuje náš imunitný systém. Objavili proteín interleukín-37, ktorý prekvapil neočakávanou funkciou. Predchádzajúce štúdie silno naznačovali, že tento proteín je akýmsi vypínačom, teda postará sa o ukončenie zápalovej reakcie a ukľudní imunitný systém. Jeho funkcia je však opačná, informuje Eurekalert.

„Interleukíny majú dôležitú úlohu. Regulujú náš imunitný systém počas bakteriálnych alebo plesňových infekcií. Interleukín-37 však dlhú dobu zostával záhadou. Nenájdeme ho u iných cicavcov, napríklad myší, preto nám trvalo naozaj dlhú dobu kým sme pochopili, čo vlastne robí,“ vyjadril sa Seamus Martin, vedúci nového výskumu.

Predchádzajúce výskumy naviedli vedcov na nesprávnu cestu. Tí sa dlhú dobu pokúšali zistiť, ako presne interleukín-37 vypína imunitnú reakciu, no až teraz sa zistilo, že ak sa aktivuje správnym spôsobom, dokáže výrazne nabudiť náš imunitný systém. Ako vysvetľuje vedúci štúdie, tento objav mimoriadne prekvapil.

Opačná úloha

V rámci práce vedci zistili, že ak sa naviaže na receptory interleukínu, ktoré sa nachádzajú na koži, stáva sa hnacou silou pre psoriázu, druh autoimunitného ochorenia. Proteín sa zároveň stal štvrtým objaveným receptorom, ktorý alarmuje imunitný systém a viaže sa na konkrétny interleukínový receptor.

„Stále je pre nás záhadou, prečo sa na jeden receptor viaže také množstvo interleukínov. Predpokladáme, že tento receptor je prvou ochrannou vrstvou a akýmsi strážcom našej pokožky. Ak by to bola pravda, potom by jeden varovný proteín nedokázal odpovedať na obrovské množstvo nebezpečných látok, ktoré sa stretávajú s našou kožou,“ tvrdí Martin.

Autori štúdie predpokladajú, že interleukín-37 spolu s ostatnými podobnými proteínmi, sa naschvál vyvinuli tak, aby sa stali variáciami jednej rovnakej funkcie. Ako vysvetlil autor výskumu, naše telo čelí mnohým infekčným rizikám a koža je bariérou medzi vonkajším svetom a našimi orgánmi. Ak nás chce niečo nakaziť, cez túto bariéru sa musí nejakým spôsobom dostať. Naše telo sa preto mohlo naučiť ako odhaliť rôzne typy infekcií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close