Veda a výskumVesmír

Astronómovia našli dve planéty, ktoré sú podobné Zemi: Ležia prakticky za rohom!

Astronómovia v nedávno publikovanej štúdii opisujú sústavu s červeným trpaslíkom, v ktorej našli dve sľubné exoplanéty.

Vedci z astrofyzikálneho inštitútu na Kanárskych ostrovoch v nedávno publikovanej štúdii opisujú objav dvoch exoplanét okolo hviezd GJ 1002, červeného trpaslíka neďaleko od nás.

Dve objavené planéty GJ 1002 b a GJ 1002 c majú hmotnosť približne ako naša Zem a nachádzajú sa v obývateľnej zóne hviezdy. Obývateľná zóna hviezdy značí ideálnu vzdialenosť, v ktorej môže voda na povrchu planéty existovať v kvapalnom skupenstve. Ak by sa planéta nachádzala bližšie, voda by sa vyparila a ak by sa nachádzali ďalej, voda by zamrzla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vhodné pre život?

Samozrejme, že planéta musí spĺňať aj ďalšie faktory na to, aby mohla mať na povrchu vodu. Dôležitým je napríklad ochranné magnetické pole alebo atmosféra.

„Vesmír nám ukazuje, že planéty podobné Zemi sú pomerne bežné. Vieme už o siedmich, ktoré sa nachádzajú v našom susedstve,“ vyjadril sa Alejandro Suárez Mascareno, jeden z autorov štúdie.

Objavené planéty ležia v sústave, ktorá sa od Slnka nachádza menej ako 16 svetelných rokov. Ako sme spomínali, obe planéty ležia v obývateľnej zóne svojej hviezdy. Keďže však ide o červeného trpaslíka, nachádzajú sa oveľa bližšie než Zem od Slnka. Bližšou z dvojice je GJ 1002 b, ktorá hviezdu obehne raz za desať dní. GJ 1002 c to trvá 21 dní. Červené trpaslíky sú podstatne menšie a chladnejšie ako naše Slnko.

Keďže sa planéty nachádzajú relatívne blízko, sú výbornými terčmi pre ďalšie výskumy. Pozrieť by sa mal na ne pripravovaný ANDES spektograf a teleskop Extremely Large Telescope. Vedci plánujú preskúmať atmosféry oboch planét a hľadať stopy kyslíku. Obe zároveň spĺňajú charakteristiky na to, aby ich vedci študovali v nadchádzajúcej misii LIFE, ktorá bude pátrať po obývateľných planétach a živote.

Astronomovia objavili dve planéty, ktoré sú podobné Zemi
Zdroj: IAC (Alejandro Suárez Mascareño)

Vedci planéty objavili počas spolupráce dvoch vedeckých prístrojov. CARMENES pozoroval hviezdu GJ 1002 v rozmedzí rokov 2017 a 2019 a prístroj ESPRESSO medzi rokmi 2019 a 2021. Vďaka spojeniu vedeckých prístrojov s možnosťami teleskopu Very Large Telescope, sa vedcom podarilo dostať presnosť výsledkov, ktorá by s inými prístrojmi nebola možná.

Život okolo červených trpaslíkov

Červené trpaslíky sú menšie a chladnejšie ako Slnko, neznamená to však, že by mohli byť vhodné pre život. Planéty sa musia nachádzať oveľa bližšie, aby získali dostatok energie. Zároveň pribúdajú dôkazy hovoriace o tom, že červené trpaslíky sú pomerne agresívne hviezdy. Vyznačujú sa erupciami, ktoré planétu môžu pripraviť o atmosféru aj v prípade, ak má podobnú magnetosféru a atmosféru ako Zem. Zatiaľ sa však nevie, ako môže planéta v obývateľnej zóne vyzerať.

Planéty podobné našej nemajú dostatočnú veľkosť na to, aby sme ich aspoň nateraz mohli pozorovať priamo. Webbov vesmírny teleskop však už začína odhaľovať tajomstvo atmosfér exoplanét, napríklad zachytením oxidu uhličitého. Webb plánuje preskúmať aj atmosféry iných planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close