Ako rozpoznať falošné žiadosti o priateľstvo na sociálnych sieťach? A čo vám hrozí, ak takúto žiadosť prijmete?

Falošné žiadosti o priateľstvo sú často vstupným kľúčom pre podvodníkov, ako vás okradnúť. Ako ich rozpoznať a ako sa proti nim brániť?

Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Falošné žiadosti o priateľstvo sú často prvým krokom, ako si podvodníci hľadajú cestu k podvodom. I bez bezpečnostného rizika sú však stále nepríjemné a vyrušujúce. Prečo vám prichádzajú falošné žiadosti o priateľstvo a ako sa proti nim brániť?

Prečo dostávam falošné žiadosti o priateľstvo?

Dôvodov môže byť viacero, avšak všetky majú spoločný cieľ, a to podvod. Niektorí podvodníci na to idú priamo a rovno vám posielajú phishingové správy. Iní iba chcú o vás získať informácie, na základe ktorých vás vedia podviesť neskôr.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Romantickí podvodníci ako sa nenechať oklamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Tak či onak, ak si v nastaveniach účtu nastavíte, že vám žiadosti o priateľstvo môžu dávať iba priatelia vašich priateľov, počet falošných žiadostí o priateľstvo viete znížiť.

Ako rozpoznať falošné žiadosti o priateľstvo?

Jednoducho rozkliknite profil človeka, ktorý vám žiadosť o priateľstvo poslal. Samo osebe to neznamená ani potvrdenie, ani zamietnutie žiadosti. Ak človeka nespoznávate, môžete si pozrieť, či máte nejakých spoločných priateľov. Na základe toho zistíte, cez koho by ste sa poznať mohli.

Rovnako sa pozerajte po histórii profilu, kedy bol vytvorený. Ak ho osoba na druhej strane vytvorila len nedávno, tak existuje veľké riziko, že ide o podvodníka. No pravdou je, že útočníci často, keď niekomu ukradnú účet, tak aj cez neho sa môžu pokúsiť pridať si vás a následne podviesť. Preto buďte obozretný, ak vám príde nezvyčajná správa od vášho priateľa. Je možné, že sa stal obeťou podvodu a teraz to isté hrozí aj vám.

V neposlednom rade sa pozrite po informáciách, ktoré o sebe daná osoba zverejnila. Môže ísť napríklad o profilovú fotografiu, ktorú si vyhľadajte na internete. Útočníci často ukradnú fotografie či iné informácie z internetu a následne ich zneužívajú.

dezinformator falosna profilova fotografia
Zdroj: Printscreen z profilu Michal Smolka, ktorý ukradol fotografiu človeku na druhej strane zemegule

Čo vám hrozí, keď priemete priateľstvo od podvodníka?

Ak prijmete priateľstvo od falošného profilu, tak vám priame nebezpečenstvo nehrozí, no nepriame áno. Tieto osoby zväčša šíria rôzne podvody, napríklad phishingové stránky, na ktoré keď sa pokúsite prihlásiť, tak vám ukradnú profil.

Pokus o podvod Si to ty na tej fotke
Zdroj: Martin Š. (Facebook skupina Špekulanti a podvodníci)

Môžu s vami nadviazať aj vzťah a neskôr pýtať peniaze. V tomto prípade ide o najčastejšie o romantické podvody. S danou osobou môžete zdieľať neskôr citlivé údaje a začne vás následne vydierať, že ich zverejní. Tých situácií, čo vám môže spraviť, je ale viacero.

Čo robiť, keď dostanem falošnú žiadosť o priateľstvo?

Prvým krokom, je samozrejme, odmietnuť takúto žiadosť. Facebook vám však umožňuje zakročiť ešte tvrdšie, a to zablokovaním, alebo nahlásením používateľa. Samozrejme, ku takýmto krokom by ste mali pristúpiť až vtedy, keď ste si istí, že osoba, ktorú chcete nahlásiť, je skutočne falošná, napríklad kvôli tomu, že je z inej krajiny a nemáte žiadnych spoločných priateľov. V opačnom prípade totiž hrozí, že zablokujete niekoho, kto vám má napísať kvôli novej práci, alebo niekto, kto si vás zapamätal zo spoločného stretnutia, alebo kto vás spoznal cez spoločných priateľov.

Útočníci, ktorí sa snažia získať od vás informácie cez falošné žiadosti o priateľstvo, už dávno nepoužívajú len Facebook. Rovnaká zásada platí aj o vašich verejných sledovateľoch na ostatných sociálnych sieťach, kde tvoríte akýkoľvek obsah, ako Instagram, YouTube či Twitter.

Na sociálnych sieťach, kde sledujúci nie sú nazvaní ako priatelia, ale iba ako odberatelia, si niektorí ľudia totiž nedávajú až taký pozor na to, kto každý im „hodí follow“. Bezpečnostné riziká však platia všade. Navyše, niektorým ľuďom ani nepotrebujete schváliť priateľstvo preto, aby o vás získali dostatok informácií. Môže sa vám to stať, ak verejne publikujete svoj obsah nie iba pre vybranú skupinu ľudí, ale pre všetkých. To neplatí iba pre sociálne siete, ale aj napríklad pre webové články, ktoré si môže vyhľadať kto len chce.

Buďte teda pri publikovaní obsahu opatrní. Berte ohľad na to, že všetko, čo kedykoľvek nahráte na internet, môžu útočníci použiť proti vám. Platí to aj vtedy, keď sa zdá, že ste daný obsah zo stránky vymazali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre