Ako odhaliť rodiacu sa planétu za hrubým závojom prachu a plynu? Nová metóda ponúka jasné dôkazy

V rámci novej štúdie vedci objavili štruktúry jasne naznačujúce existenciu extrémne mladej planéty.

Ako dokážu astronómovia objaviť rodiacu sa planétu?
Zdroj: Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics

Podľa akceptovanej teórie nové planéty vznikajú v takzvaných protoplanetárnych diskoch – prstencoch materiálu, ktorý ostal po vzniku novej hviezdy. Astronómovia objavili už stovky protoplanetárnych diskov, no bolo pre nich mimoriadne náročné pozorovať zárodky planét vznikajúcich v tomto turbulentnom prostredí.

Vedci z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics vyvinuli nástroje, ktoré po prvýkrát umožňujú odhaliť formujúce sa svety. Spolu s touto metódou priniesli aj definitívny dôkaz – zachytenie vzniku malej exoplanéty pripomínajúcej plynné planéty Neptún alebo Saturn. Priame zachytenie mladých planét je náročný proces, ktorý sa vydaril v jednom, možno v dvoch prípadoch, tvrdí Feng Long, vedúca štúdie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Mladé, ešte formujúce sa planéty, sú spravidla príliš tmavé na to, aby sme ich zachytili. Nachádzajú sa v oveľa jasnejšom prstenci prachu a plynu,“ vysvetľuje Long.

V posledných rokoch astronómovia dokázali odhaliť niekoľko štruktúr v protoplanetárnych diskoch, ktoré by mohli svedčiť o tom, že sa v hrubom prstenci môže nachádzať mladá planéta. Nikdy to však nebolo stopercentné, pretože tieto štruktúry mohli vzniknúť aj inými spôsobmi.

V novom výskume sa vedci opäť zamerali na protoplanetárny disk LkCa 15. Ten od nás leží približne 518 svetelných rokov. Na túto štruktúru sa pozreli prostredníctvom observatória ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array). Využili dáta, ktoré observatórium zachytilo ešte v roku 2019 a pomocou novej metódy sa im podarilo zachytiť dve jemné štruktúry, ktoré až dodnes ostali bez povšimnutia.

Je to planéta

Približne 42 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka, približne 150-miliónov km) od hviezdy, sa nachádza prašný prstenec s dvoma odlišnými „hrudkami“ materiálu. Keď sa Long pokúsila zistiť, čo môže materiál priťahovať, zistila, že výsledky zodpovedali existencii planéty.

„Objavená hrudka a oblúk boli rozdelené približne 120 stupňami. Ide o dôležité číslo, lebo takáto úroveň separácie sa nedeje len tak,“ tvrdí Long.

Long vysvetľuje, že sa materiál hromadil na Lagrangeho, alebo inak povedané libračnom bode. V sústave dvoch telies vznikajú regióny, v ktorých môže objekt alebo hmota „obiehať okolo ničoho“. Do takéhoto bodu sa hromadil aj pozorovaný materiál.

Dôležité v tomto prípade bolo to, že materiál sa nevznáša vo vesmíre len tak. Na základe fyziky a objektov v sústave sa materiál dostane presne tam, kde má byť. Analýza dát z observatória ALMA ukázala, že mladá planta môže byť veľkosťou podobná planéte Neptún alebo Saturnu. Stará je „len“ tri milióny rokov.

Hoci ani táto štúdia nepriniesla priamu fotografiu formujúceho sa sveta, dôkazy sú jednoznačné. Feng verí, že ďalšie pozorovania prinesú ešte viac dôkazov o tom, že sa v štruktúre LkCa 15 naozaj nachádza veľmi mladá planéta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre