Ako ochrániť smartfón predtým, aby sa infikoval vírusom?

S malvérom sa viete stretnúť takmer všade, je preto kľúčové vedieť, ako môžete pred ním svoje zariadenie ochrániť.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Mať v zariadení vírus nie je zrovna nič príjemné. Najlepšou ochranou, ako predísť tomu, aby sa dostal do zariadenia, je prevencia.

Je preto dôležité vedieť, ako svoje zariadenie pred ním ochrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako ochrániť svoj mobil pred vírusom?

Poďme sa pozrieť na základné pravidlá, ktoré ak budete dodržiavať, tak budete mať náskok pred hackerom či online podvodníkom.

Sťahujte aplikácie iba z oficiálnych zdrojov

Jedným z najdôležitejších krokov je sťahovanie aplikácií len z oficiálnych zdrojov, ako sú Obchod Play alebo App Store. Tieto platformy majú prísne bezpečnostné opatrenia a kontrolné procesy, ktoré minimalizujú riziko prítomnosti škodlivých aplikácií. Naopak, sťahovanie aplikácií z neoficiálnych stránok alebo obchodov môže vystaviť váš telefón malwaru a iným bezpečnostným hrozbám. Tieto kanály totiž hackeri často využívajú na to, aby do obchodu nahrali modifikované aplikácie, v ktorých je prítomný vírus.

Dôkladne pozerajte na oprávnenia, ktoré udeľujte aplikáciám

Pred tým, než si nainštalujete akúkoľvek aplikáciu, je nesmierne dôležité prečítať si oprávnenia, ktoré aplikácia vyžaduje. Ak aplikácia žiada prístup k údajom alebo funkciám, ktoré nesúvisia s jej hlavným účelom, viete to považovať za varovný signál. Napríklad hra by nemala potrebovať prístup k vašim kontaktom. Neudeľujte oprávnenia aplikáciám, ktoré ich nepotrebujú, tým znižujete riziko získania malvéru a taktiež zvyšujete svoju bezpečnosť. Rovnako by ste nemali udeľovať povolenia aplikáciám, u ktorých nemáte istotu, že vývojár nezneužije. Pre tých, ktorí nevedia, tak povolenia sú privilégia, ktoré umožňujú aplikáciám pristupovať k rôznym častiam zariadenia. Niektoré z nich umožňujú aplikáciám napríklad čítať upozornenia, obsah správ a podobne, zatiaľ čo iné umožňujú aplikáciám inštalovať do zariadenia ďalší softvér.

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravidelne aktualizujte aplikácie a aj operačný systém

Pravidelné aktualizácie operačného systému sú nesmierne dôležité pre bezpečnosť, pretože tým znižujete riziko, že sa vám do zariadenia dostane malvér. Vývojári pravidelne vydávajú aktualizácie, ktoré opravujú známe bezpečnostné zraniteľnosti a zlepšujú celkovú ochranu. Ignorovanie týchto aktualizácií môže mať negatívny dopad na vaše zariadenie. Taktiež netreba podceniť pravidelné aktualizovanie aplikácií a to taktiež z toho istého dôvodu. Mimochodom, rovnako sa odporúča, aby ste odstránili zo smartfónu aplikácie, ktoré dlhšiu dobu neboli aktualizované. Predstavujú pre hackerov totiž potenciálne dvere do vášho mobil. Tento typ aplikácií sa odborne volá ako „opustené aplikácie„. To, kedy boli aplikácie vo vašom mobile naposledy aktualizované, si môžete pozrieť Správcu aplikácií v Obchode Play.

Kedy bola aplikacia aktualizovana
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhnite sa otváraniu podozrivých odkazov alebo príloh

Často sa viete stretnúť s rôznymi podvodnými e-mailmi, ktoré obsahujú škodlivé odkazy alebo prílohy. Buďte opatrný a dvakrát si premyslite, než kliknete na odkaz alebo otvoríte prílohu. Kybernetickí útočníci môžu ľahko falšovať e-maily alebo správy tak, aby vyzerali, že sú od známych osôb alebo inštitúcií, vtedy ide o phishingový útok. Na odkazy klikajte jedine v prípade, že musíte a viete s úplnou istotou, že je tá osoba dôveryhodná. Možno ste to nevedeli, ale pri tých najsofistikovanejších útokoch stačí, keď súbor len otvoríte a následne na pozadí sa spustí viacero úloh, cez ktoré sa stiahne do vášho zariadenie vírus a bude v ňom operovať.

kliknutie na falosny odkaz
Zdroj: Gerd Altmann a Pete Linforth z Pixabay, Vosveteit.sk (koláž)

Nainštalujte si antivírusový softvér

Zvážte inštaláciu antivírusového softvéru, ktorá dokáže skenovať malware, blokovať podozrivú aktivitu a poskytovať ochranu. Takéto aplikácie často ponúkajú ďalšie funkcie, ako je ochrana proti phishingu, bezpečné prehliadanie internetu a možnosť nájsť stratený alebo ukradnutý telefón. Môže sa vám to zdať ako zbytočnosť, platiť za niečo takéto, no nikdy neviete kedy vás to vie zachrániť. Ak nechcete ale tento typ aplikácií používať, tak prinajmenšom z času na čas preskenujte váš smartfón cez funkciu Play Protect, ktorá je vstavanou v Obchode Play.

Pozor na verejné Wi-Fi siete

Verejné Wi-Fi siete sú dostupné na mnohých miestach, ako sú kaviarne či napríklad nákupné centrá. Aj keď je ich použitie pohodlné a hlavne úplne zadarmo, môžu predstavovať značné bezpečnostné riziká. Mnohé z nich sú nezašifrované, čo znamená, že údaje môžu byť prečítané tretími stranami. Radšej využite mobilné dáta, ak máte tú možnosť alebo sa na verejné Wi-Fi siete vôbec nepripájajte. Nehovor viac o tom, že vlastníci týchto sietí môžu monitorovať dátový tok vrátane toho, čo zadávate do formulárov vrátane údajov, ako sú napríklad informácie z bankových kariet a podobne.

Používate iné spôsoby ako sa chránite pred útokmi hackerov či online podvodníkmi? Dajte nám ich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre