Ako môžete chrániť svoje osobné údaje na internete? Toto je len základ, ktorý mnohí podceňujú!

Internet používame každý deň, no v niektorých oblastiach naše zabezpečenie zaostáva.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Bez internetu si dnes zrejme nedokážeme predstaviť život. Sme na ňom každý deň a prostredníctvom neho nakupujeme, platíme účty, alebo zdieľame zážitky so známym či rodinou. S online podvodníkmi a hackermi sa však v poslednej dobe roztrhlo vrece a svoje súkromie si musíme dnes strážiť viac ako kedykoľvek predtým. Lenže čo všetko môžeme urobiť pre to, aby sme boli na internete v bezpečí?

Aktualizácie, aplikácie, heslá, či mnoho ďalších faktorov. Existuje veľa oblastí, v ktorých môže naša miera zabezpečenia zaostávať a ak chcete vedieť ako si zlepšiť svoje súkromie, prezradíme vám to nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aktualizujte všetko

Či už hovoríme o aplikáciách, internetovom prehliadači, operačnom systéme či antivírových programoch, zakaždým by ste mali fungovať na aktuálnej verzií. Čo sa aplikácií týka, staršie verzie môžu mať slabiny, cez ktoré sa hackeri dostanú do vášho zariadenia a môžu vám ukradnúť dáta. Rovnako sa môžu do vášho zariadenia dostať aj cez zastaraný internetový prehliadač alebo operačný systém.

Antivírové programy sú samostatnou, no nie tak odlišnou kapitolou. Bezpečnostné spoločnosti neustále pridávajú nové typy malvéru do zoznamu hrozieb, práve preto by ste mali zakaždým siahnuť po najnovšej verzií. Staršie verzie antivírových programov nemusia zachytiť nové typy malvéru.

Používajte silné heslá

Heslá dnes používame na zabezpečenie množstva rôznych účtov. Sociálne siete, bankové aplikácie, e-mailové schránky či ďalšie, všetky tieto citlivé platformy môžu byť terčom pre hackerov. Hoci je pravda, že ani silným heslom sa útoku nevyhneme, no môže hrať dôležitú úlohu v tom, ako rýchlo ho dokáže hacker prelomiť.

Prelomenie jednoduchého hesla trvá len niekoľko sekúnd, prípadne menej a to môže mať aj viac znakov. Nedávna štúdia napríklad odhalila, že prelomenie 11 miestneho hesla, v ktorom sú použité len čísla, netrvá umelej inteligencii ani sekundu. Alebo napríklad 7 miestne heslo, v ktorom sú veľké a malé písmena vrátane čísiel, je možné prelomiť za 22 sekúnd. No ak by sme použili 12 miestne heslo, v ktorom sú čísla, malé a veľké písmena, tak jeho prelomenie by trvalo roky. Preto je dôležité, aby sme nepoužívali jednoduché prihlasovacie údaje.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Použite niekoľkofaktorové zabezpečenie

Tradičné heslá s nami ostanú ešte nejakú dobu, no mnohé platformy ponúkajú možnosť dvojfaktorového zabezpečenia. Znamená to, že okrem tradičného hesla musíte pre vstup do účtu potvrdiť kód, ktorý vám príde cez SMS alebo aplikáciu konkrétnej platformy. Ak by sa útočník dostal k vášmu heslu, prístup k účtu nezíska, pretože mu chýba overovací kód.

Vyhnite sa Peer-to-Peer programom

Ruku na srdce, určite sme si aspoň raz za život stiahli do zariadenia hudbu, filmy alebo hry z iných ako oficiálnych zdrojov. Obzvlášť populárnymi sú torrenty, ktoré fungujú na princípe Peer-to-Peer. Nesťahujete jeden celý súbor, ale rôzne časti od rôznych zariadení, ktoré ho majú a zdieľajú ho s vami. Rovnako aj vy zdieľate s inými časti sťahovaného súboru.

Torrenty sú rýchle a pohodlné, no majú svoje bezpečnostné riziká. Cez Peer-to-Peer systém môžu cudzinci vidieť a zdieľať vaše osobné súbory. Rovnako tak môže aj program zdieľať priečinky, ktoré ste nechceli zdieľať.

So sťahovaním pirátskeho softvéru sa nesie aj riziko malwaru. Cez nelegálne stiahnutú hru sa vám môže do zariadenia dostať softvér, ktorý vás bude špehovať a získa prístup k vašim citlivým dátam. Odporúča sa preto preskenovať každý stiahnutý súbor antivírovým programom ešte predtým, ako ho otvoríte.

Pozor na povolenia pri inštalovaní aplikácií

Aj z oficiálneho zdroja akým je Obchod Play môžeme stiahnuť aplikáciu s malwarom. Hoci sa niekedy problémom nevyhneme, občas sa vieme zachrániť ak si pozorne pozrieme povolenia, aké od nás konkrétna aplikácia vyžaduje.

Každá aplikácia, ktorú nainštalujete do smartfónu, potrebuje prístup k určitej časti zariadenia, aby mohla riadne fungovať. Fotoaparát musí mať prístup ku vašej kamere a galérii, aby mohol fotiť a ukladať snímky, aplikácia na telefonovanie potrebuje prístup ku vašim kontaktom a mapy musia vedieť, kde sa práve nachádzate.

Kontakty, poloha, mikrofón či správy, to všetko patrí medzi citlivé povolenia a mali by ste si dať pozor na to, ktorej aplikácií čo dovolíte. Existuje jednoduché pravidlo. Povolenia majú menšie riziko zneužitia ak ide o aplikáciu, ktorá ich reálne môže využívať. Ak si stiahnete aplikáciu  k vašim smarthodinkám, pravdepodobne bude potrebovať prístup k nejakým senzorom a možno aj GPS dátam. Ak si stiahnete aplikáciu pre nahrávanie zvuku, bolo by nelogické, ak by nemala prístup k mikrofónu.

Hackeri väčšinou vytvárajú primitívne aplikácie a snažia sa vypýtať si čo najviac povolení k vášmu smartfónu. Odporúčame preto povolenia prečítať a nie ich čo najrýchlejšie odklikať.

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor na to, čo zdieľate

Na internete trávime veľa času a cez sociálne siete nielen komunikujeme, ale aj zdieľame obsah s blízkymi. V dnešnej dobe si však treba dať obrovský pozor na to, čo zdieľate na internete. Určite by ste nikomu nemali dávať svoje meno, dátum narodenia, miesto narodenia, číslo občianskeho preukazu, pasu alebo vodičského preukazu. Ak tieto osobné informácie nahráme na internet, môžu byť zneužité. Určite by ste nemali zdieľať ani informácie o kreditných kartách, vaše bankové údaje či informácie o účte. Všetky tieto informácie môžu byť zneužité hackermi a potenciálne aj ku krádeži vašej identity.

Chráňte si domácu Wi-Fi

Už sme písali o tom, že voľné Wi-Fi v mestách či hoteloch, sú bezpečnostným rizikom kvôli nulovému zabezpečeniu. Chrániť by ste si však mali aj vašu domácu sieť. Mnohí nemenia heslo, ktoré prichádza w routerom, čo nie je práve najlepšie riešenie. Ak sa hacker dostane do vašej siete, potom môže jednoducho infikovať ďalšie zariadenia, ktoré sú pripojené na rovnakej sieti. Odporúčame zmeniť nielen heslo samotného Wi-Fi routera, ale aj nastavení, ku ktorým sa dostanete napísaním vašej IP adresy do prehliadača.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre