Ako funguje technológia „tekutého úložiska“ v Xiaomi telefónoch s nadstavbou MIUI 13?

Nadstavba MIUI 13 mení paradigmu, ako smartfóny pracujú s uloženými dátami.

Xiaomi smartfon_logo
Zdroj: Vosveteit.sk

Pamätáte si na hodiny strávené defragmentáciou pevného disku? Pred niekoľkými rokmi išlo o užitočnú funkciu, ktorá vám urobila v počítači poriadok, aj keď nikomu sa nechcelo čakať na jej koniec.

Dnes už táto technológia výrazne pokročila a nie je manuálnou funkciou, ktorú musíme zapnúť a čakať na jej koniec. Spoločnosť Xiaomi totiž prichádza s novým „tekutým úložiskom“ ktoré proces defragmentácie urýchli, píše portál Mundoxiaomi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Urýchliť ale nie je tak úplne presný výraz. Tekuté úložisko Xiaomi totiž prichádza s revolučným spôsobom zápisu a čítaniu dát. Jeho výsledkom je oveľa rýchlejší prístup k súborom. Tekuté úložisko prichádza s MIUI 13 a je založené na systéme Android 12. Ponúka zníženú fragmentáciu úložiska a hlavne inteligentnú správu uložených súborov.

Postupom času sa každé úložisko zaplňuje. Po nejakej dobe nie je ukladanie až tak efektívne a dochádza k dlhšiemu načítavaniu súborov. Každý jeden je totiž tvorený z niekoľkých informačných buniek, ktoré sa zapisujú do pamäte telefónu. Samozrejme, že do zariadenia súbory len neukladáme, ale ich z tade aj mažeme, aby sme uvoľnili miesto. Najnovšie súbory sa preto nemusia ukladať všetky na jedno miesto, ale do rôznych voľných buniek. Inými slovami povedané, zariadenie musí súbor čítať z niekoľkých odlišných miest. defragmentácia presúva tieto bunky bližšie k sebe a zrýchľuje proces načítavania.

Predpokladá sa, že do približne 36 mesiacov sa dôsledkom fragmentácie môže spomaliť načítavanie súborov až o polovicu. Funkcia tekutého úložiska ale ponúka riešenie tohto problému. Operačné systémy MIUI 13 inteligentne pracujú s ukladaním súborov a uplatňujú dynamickú defragmentáciu. To znamená, že úložisko vášho zariadenia je prakticky neustále optimalizované. Údaje sú premiestňované na základe ich blízkosti, čo zlepšuje efektivitu zápisu a čítania dát až o 60%.

MIUI 13 prichádza s funkciou tekutého úložiska
Zdroj: MIUI

Lepšia práca s dátami

Dynamická defragmentácia sa prejaví na všetkom, čo na smartfóne robíte. Od otvárania aplikácií, fotografií, či prehrávania hudby, alebo videí. Xiaomi našlo spôsob, ako obmedziť stratu výkonu, spôsobenú neustálym ukladaním dát do pamäte telefónu. Zariadenia s operačným systémom MIUI 13 zachovávajú pôvodných 95% rýchlosti pri ukladaní alebo zapisovaní dát do úložiska.

Fragmentáciou trpeli staršie zariadenia, ktoré postupom času čoraz dlhšie a dlhšie načítavali potrebné údaje. S novou verziou MIUI síce aj tak dochádza k strate rýchlosti, no tá po 36 mesiacoch klesne len 5% v porovnaní s 50% na ostatných operačných systémoch. Tekuté úložisko by teda mohlo zabezpečiť, že váš smartfón ostane aj po rokoch rovnako rýchly, ako na začiatku. Ide o krok dobrým smerom v predlžovaní životnosti starších smartfónov. Hoci stále existujú aj iné faktory, ktoré môžu zariadenie spomaliť, funkcia tekutého úložiska jeden z nich odstraňuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre