Ukrajina volá po širšej digitálnej izolácii Ruska. Fedorov medzičasom adresoval týmto platformám výzvu

Ukrajinský podpredseda vlády a minister pre digitalizáciu, Mykhailo Fedorov, volá po väčšej izolácii Ruska od digitálnych služieb.

Izolacia ruska od digitalnych sluzieb
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Mykhailo Fedorov, podpredseda vlády Ukrajiny a minister pre digitálnu transformáciu volá po širšej izolácii Ruska.

V priebehu včerajšieho dňa sme informovali o tom, že Fedorov oficiálne požiadal platobné platformy Paypal a Viber, aby prestali poskytovať svoje služby pre občanov Ruska. Pri týchto dvoch platformách to však nekončí. Rovnako sme upozornili, že svetoví lídri vrátane zástupov Európskej únie a USA oznámilo, že odpojí časť ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fedorov žiada, aby Visa a Mastercard odrezali Rusov od ich platforiem

Medzičasom Fedorov volá po ďalšej medzinárodnej izolácii Ruska. Minister pre digitálnu transformáciu požiadal platformy Visa a Mastercard, aby zablokovali svoje služby pre občanov Ruskej federácie.

Fedorov rovnako vyzval veľké kryptoburzy, aby urobili podobný krok a odpojili ruských a bieloruských používateľov od ich služieb.

„Žiadam všetky hlavné kryptoburzy, aby zablokovali adresy ruských používateľov.

Je dôležité zmraziť nielen adresy spojené s ruskými a bieloruskými politikmi, ale aj sabotovať bežných používateľov.“ píše sa v publikovanom statuse nižšie.

Medzičasom na túto výzvu reagovala významná platforma DMarket, ktorá odstavila ruských a bieloruských používateľov od prístupu k ich kryptoburze. Ako informuje DMarket v statuse nižšie, tak obmedzila možnosť registrácie nových používateľov z Ruska a Bieloruska a zároveň existujúce účty z týchto krajín boli zmrazené.

Fedorov rovnako vyzval aj spoločnosť Meta, aby zablokovali ruským občanom prístup k aplikáciám Facebook a Instagram.

Medzičasom Meta začala odstraňovať a obmedzovať viacero stránok pôsobiacich na území Ukrajiny, ktoré patria niektorým ruským štátnym mediálnym organizáciám, ktoré šíria dezinformácie.

„Boli sme v kontakte s vládou Ukrajiny. Na ich žiadosť sme obmedzili prístup k niekoľkým účtom na Ukrajine vrátane účtov patriacich niektorým ruským štátnym mediálnym organizáciám. Preverujeme aj ďalšie vládne požiadavky na obmedzenie ruských štátom kontrolovaných médií.“ píše na stránkach spoločnosti Meta.

Ďalej treba uviesť, že aj sociálna sieť Twitter urobila v posledných dňoch niekoľko krokov namierených voči Rusku. Ide napríklad o obmedzenie možnosti registrácie nových používateľov z územia Ruska do ich platformy.

Rovnako treba uviesť, že Fedorov vyzval aj ďalšie spoločnosti a významné digitálne platformy, aby blokovali svoje služby pre ruských obyvateľov. Napríklad, Fedorov vyzval Google a Netflix, aby zablokovali alebo obmedzili svoje služby naprieč Ruskom.

Spoločnosť Google v nadväznosti na aktuálnu situáciu na Ukrajine informovala, že zvýšila zabezpečenie ohrozených účtov a zároveň zintenzívnila boj s dezinformáciami.

Ako Fedorov píše v liste pre spoločnosť Paypal, tak cieľom nie je uškodiť ruským občanom, ale dať ich do pozornosti, aby si uvedomili, aké hrôzy vykonáva Putinov režim. Dovoľte nám dať vám zároveň do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme hackerskej skupiny Anonymous, kde sme bližšie popisovali ich aktivity, ktorými hackeri pomáhajú Ukrajine, aby odrazili agresiu Ruska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre