Ako docieliť, aby batéria vo vašom smartfóne vydržala fungovať dlhšie? Tieto nastavenia a funkcie si zmeňte čo najskôr!

Pozrite sa na 10 dobre mienených rád a tipov, aké nastavenia môžete upraviť v smartfóne, aby vám vydržal fungovať na jedno nabitie dlhšie.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Mobil vlastní takmer každý jeden z nás, preto je dôležité sa dozvedieť, ako sa o neho treba starať. V tomto článku sa spolu s portálom mail.com zameriame na to, ako docieliť, aby sa batéria na vašom zariadení, tak rýchlo nevybíjala.

Vždy majte aktuálnu verziu vášho operačného systému

Naozaj to platí, či už máte mobil s operačným systémom Android alebo iOS. Je to prospešné nielen pre vašu batériu, ale taktiež aj ako ochrana pred malvérmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak vlastníte zariadenie iOS, postačí vám prejsť do nastavení, prejsť do všeobecných nastavení a do aktualizácie softvéru. Následne si tu viete aktualizovať novú verziu systému.

Ak vlastníte zariadenie Android, musíte prejsť do nastavení, do aktualizácie softvéru a potom prejsť do sekcie stiahnuť a nainštalovať.

Vypnite si upozornenia

Upozornenia dostávate z aplikácií ako Instagram, YouTube a podobne. Napríklad keď dostanete správu na Instagrame, automaticky dostanete upozornenie, že vám daná osoba písala.

Určite by ste mali obmedziť prijímanie upozornení aspoň z niektorých aplikácií, najlepšie však zo všetkých. Urobíte to nasledovne:

Android zariadenia: Prejdete cez nastavenia do upozornení.

iOS zariadenia: Taktiež potrebujete prejsť cez nastavenia do upozornení.

Ak nechcete obmedziť upozornenia zo všetkých aplikácií, tak túto funkciu obmedzte aspoň pri tých, ktoré aktívne nepoužívate. Môže ísť napríklad o hry, ktoré vás vábia, aby ste ich zahrali.

Polohu aplikácii nepovoľujte vždy

Najlepšie je obmedziť prístup k vašej polohe aplikáciám, ktoré nepoužívate alebo ktoré podľa vás nepotrebujú na fungovanie vašu polohu. Napríklad na Snapchate sa viete tiež rozhodnúť, či chcete alebo nechcete si zapnúť prístup k vašej polohu, a ak si ju povolíte, vaši „priatelia“ na platforme sú schopní vidieť kde sa aktuálne nachádzate.

Android telefón: Cez nastavenia musíte prejsť do sekcie sieť a internet, následne si zvoliť sekciu mobilná sieť a potom zvoliť využitie dát. 

iPhone: Cez nastavenia prejdite do časti súkromie a bezpečnosť, následne zvoľte lokalizačné služby.

Prístup k polohe by ste ale obmedziť prinajmenšom aplikáciám, ktoré nemáte aktuálne zapnuté. Následne uvidíte skok vo výdrži batérie k lepšiemu.

ako obmedzit pristup k polohe zariadenia_android aplikacie_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyvarujte svoj mobil pred extrémnymi teplotami

Myslíme tým, nielen vyvarovať mobil veľmi horúcim teplotám ale taktiež aj príliš studeným teplotám. Možno ste to nevedeli, ale vysoké teploty (resp. príliš nízke) ovplyvňujú chemické reakcie vo vnútri batérie. To spôsobuje nielen to, že sa zariadenie rýchlejšie vypne, ale zároveň aj rýchlejšiu degradáciu batérie.

Na batériu majú vplyv aj aplikácie, ktoré nepoužívate

Aj keď nejakú aplikáciu práve nepoužívate, môže mať nežiadúci vplyv na batériu. Taktiež môžete pozrieť, ktoré aplikácie vybíjajú vašu batériu najviac.

iPhone: Cez nastavenia prejdite do sekcie batéria. Tu uvidíte vplyv rôznych aplikácií na batériu. Viete si vypnúť obnovenie aplikácií na pozadí. A to prostredníctvom všeobecných nastavení, obnovenie aplikácií na pozadí a následne zvoľte možnosť vypnúť.

iPhone bateria
Zdroj: Karlis Dambrans / shutterstock.com

Android: V prípade ak chcete obmedziť obnovenie na pozadí pre všetky aplikácie, prejdite do časti nastavenia, sieť a internet, potom Šetrič dát, a napokon aktivujte možnosť Použiť šetrič dát .

Ak to chcete zvoliť len pre niektoré aplikácie, prejdite do časti nastavenia, sieť a internet, mobilná sieť,  využitie dát aplikácií a vyberte aplikáciu, pre ktorú chcete zmeniť nastavenia.

Aktivujte si režim nízkej spotreby

Tento režim dočasne obmedzí aktivity na pozadí, napríklad načítavanie emailov, až kým naplno nenabijete iPhone. Je skvelé si ho zapnúť vtedy, keď viete, že budete musieť používať váš mobil naozaj dlho a bez možnosti nabitia. 

iPhone: Prostredníctvom nastavení prejdite do časti batéria a zapnite režim nízkej spotreby. 

Android: Nastavenia, následne batéria a následne si zapnite režim nízkej spotreby. Práve na tomto mieste, ho neskôr viete aj vypnúť.

Zbytočne nevyužívajte WiFi, Bluetooth či GPS

Ak sa nachádzate na mieste, kde si určite nemôžete nabíjať mobil, určite nevyužívajte a nezapínajte si WiFi, GPS či Bluetooth, ak ju naozaj nepotrebujete. Samozrejme ak potrebujete nájsť cestu za pomoci Google Máp, je to úplne iná situácia. Rovnako vám odporúčame vypnúť mobilné dáta, keď sa nachádzate v oblasti so slabým signálom. Smartfón musí totiž vynaložiť neporovnateľne vyššiu energiu, aby vás udržal online. V ideálnom prípade sa prepnite do letového režimu.

GPS poloha
Zdroj: Vosveteit.sk

Nenechávajte zapnutý displej, keď ho nepotrebujete

Displej sa na vašom zariadení, po nejakom čase sám vypne. Daný čas však viete znížiť a tým znížite aj spotrebu batérie. Najlepšie je to znížiť len na 30 sekúnd. 

Android: Prejdite do nastavení, displej a následne do časti časový limit obrazovky.

iPhone: Prejdite do nastavení a následne do sekcie displej a jas, potom do časti automatické uzamknutie.

Znížte jas vašej obrazovky

Jas by ste mali mať aspoň v tej polke, čiže na tých 50%. Po odomknutí zariadenia by ste mali potiahnuť obrazovku na dol. Mali by ste vidieť ikonku slnka a manuálne ju upravíte. V prípade, že používate iPhone, potiahnete len pravú časť obrazovky z hora na dol,. Taktiež uvidíte ikonku slnka a taktiež ju vlastne môžete upravovať, ako vám to len vyhovuje.

jas displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Zmeňte návyky nabíjania vášho mobilu

Nabíjanie vášho mobilu je oveľa dôležitejšie, než by ste možno čakali. Už sme vám v minulosti priniesli článok, kde sme vám predstavili návyky, ktoré vám pomôžu pri nabíjaní. Medzi najhlavnejšie patrí nepísané pravidlo, že by ste mali vždy používať len oficiálne nabíjačky. Taktiež, by ste určite nemali dopustiť, úplné vybitie vášho telefónu a ani jeho 100%-nabitie. V ideálnom prípade udržujte smartfón medzi 20% až 80%. Mimochodom, vedeli ste, že lítium-iónovým batériám vôbec nevadí, ak ich nabíjate častejšie, než jedenkrát denne či cez noc?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre