Spravodajstvo

Ako často meníme smartfóny? A koľko sme ochotní zaplatiť za nový telefón? Pozrite si veľkú štúdiu

Ako často meníme smartfóny a koľko sme ochotní za ne zaplatiť? Pozrite si štúdiu, odpovedajúcu na otázok ohľadne výmeny starého smartfónu za nový.

Smartfóny sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Používame ich ako pracovné nástroje, tak aj za účelom zábavy. Ako často ich však obmieňame za nové? A  koľko sme ochotní za ne zaplatiť? Tak na tieto a ďalšie otázky sa pokúsila odpoveď štúdia portálu Ting Mobile.

Ako často a  prečo meníme naše smartfóny za nové?

Ting Mobile robil veľký prieskum na vzorke presahujúcej viac ako 3 600 používateľov smartfónov. Vo všeobecnosti sa pýtali na životný cyklus ich smartfónov – napr. ako často menia telefóny za nové, koľko sú ochotní za ne zaplatiť, aký operačný systém používajú, a podobne. Nižšie si môžete pozrieť výsledky tejto štúdie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z  akého dôvodu meníme smartfóny?

 • 32% respondentov odpovedalo, že telefón mení, keď nefunguje tak dobre, ako predtým.
 • 23% používateľov mení telefón v  prípade poškodenia alebo straty.
 • 18% používateľov mení telefón keď je zastaralým.
 • 10% respondentov mobil mení z  dôvodu, že jednoducho chcú nový model.
 • 5% z dôvodu, že operátor im ponúka nový smartfón.
 • 7% respondentov mení telefón z  iného dôvodu.

Ako dlho ste používali Váš posledný telefón?

 • 5% respondentov odpovedalo, že ich posledný telefón používali menej ako 1 rok.
 • 10% respondentov ich posledný smartfón používali približne 1 rok.
 • 30% respondentov vymenilo smartfón približne po 2 rokoch používania.
 • Až 47% respondentov menilo smartfón niekde medzi 3 až 5 rokom používania.
 • 8% respondentov používali smartfón dlhšie ako 5 rokov.

Z  prieskumu ďalej vyšlo, že až 40% respondentov vo veku 18 až 24 rokov vymenilo svoj smartfón za kratšie obdobie ako 1 rok. Na úplne opačnom konci je 50% respondent v rokoch 55 až 64, ktorý svoj posledný smartfón používalo približne 3 až 5 rokov

Android vs iPhone

Výskum ďalej zisťoval spotrebiteľské správanie v  spojitosti s operačným systémom. Podľa výsledku 65% všetkých používateľov používa operačný systém Android. Z nich pri výmene smartfónu 94% používateľov si kúpy Android telefón. V prípade iOS zariadení si svoj nasledovný telefón s rovnakým operačným systémom vyberie 78% používateľov.

Aké sú rozhodujúce faktory pri kúpe nové telefónu?

Ktoré 3 faktory sú pre vás rozhodujúcim pri kúpe telefóny? Podľa výsledkov u mužov vo všeobecnosti najviac zohráva rolu cena, špecifikácie zariadenia a úložný priestor. Ženy sa pozerajú na cenu rovnako,  a potom však uvažujú o operačnom systéme a kamere.

Koľko sme ochotní zaplatiť za nový smartfón?

Ako môžete vidieť vyššie, tak cena je rozhodujúcim faktorom pre všetkých. Z  výskumu vyšlo, že až 42% respondentov je ochotná za telefón minúť niečo medzi 150€ až 400€. Ako je to však v prípade vlajkových lodí, ktorých cena dosahuje aj 1000€? Takúto sumu je ochotných zaplatiť len približne 3% respondentov. Len pre zaujímavosť, približne 40% respondentov si telefón kupuje priamo od operátorov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close