Ako často by ste mali reštartovať počítač a prečo? Ak to nerobíte takto, môžete sa stretávať s týmito problémami!

Reštartovanie počítača dokáže vyriešiť mnohé problémy, ktoré súvisia s pomalými reakciami, pádmi aplikácií či sekaním zariadenia.

tlacidlo zapinania notebooku
Zdroj: unsplash.com (Ashkan Forouzani)

Určite to poznáte, telefón alebo váš počítač vám začne sekať a vy neviete prísť na to, prečo sa to deje. Ak ste niekedy tento problém riešili s technikom zo servisu, tak sa vás ako prvú otázku pravdepodobne opýtal: „Reštartovali ste počítač?“. Táto otázka vyvolá na tvárach mnohých úsmev, no v skutočnosti je dôležitejšou, než si myslíte.

Reštartovanie počítača pomáha udržiavať hladký chod zariadenia. Dôvodom sú procesy, ktoré bežia v počítači a to, ako funguje operačná pamäť RAM (a nielen tá). Potom, ako vypnete nejaký program, tak by sa mohlo zdať, že „išiel do zabudnutia“, no skutočnosť je trochu iná. Zvyšky týchto programov sú uložené v dočasnej pamäti, čím dochádza k postupnému zahlcovaniu RAM pamäte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potom, ako reštartujete počítač, tak ten zastaví všetky úlohy a odstráni súbory z dočasnej pamäte. Všetky programy pri novom spustení zariadenia, sa naštartujú znova. Vďaka tomu procesy, ktoré bežali nesprávne, budú zastavené a znovu spustené. Reštartovanie môže tiež vyriešiť problémy s periférnymi zariadeniami a hardvérom.

„Pri používaní počítača môže dôjsť k rôznym chybám, ktoré sa môžu hromadiť v pamäti. Reštartovanie počítača môže pomôcť odstrániť tieto chyby a obnoviť normálny chod vášho systému.“

Ako často reštartovať počítač?

Možno sa pýtate, ako často by sme mali reštartovať počítač. Pravdou je, že tu sa názory rôznia. Závisí to vo veľkej miere aj od toho, čo robíte s počítačom. Ak pracujete s náročnými programami, tak je namieste, ho reštartovať častejšie, akoby ste ho využívali len za účelom sledovania filmov a seriálov.

„Reštartovanie počítača môže pomôcť vyčistiť pamäť, ktorá sa môže sčasti zaplniť počas používania rôznych aplikácií. Toto môže viesť k spomaleniu počítača a problémom s výkonom.“

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste svoj počítač reštartovali najmenej jedenkrát za týždeň. No ak mu doprajete dva až tri reštarty do týždňa, určite zariadeniu neuškodíte. Rovnako treba povedať, že mnohí za reštart považujú, keď zariadenia uspia, resp. uvedú počítač do hlbokého spánku.

Pozor, reštartovanie a uspanie zariadenia nie je to isté

Reštartovanie a uspanie zariadenia nie je to isté. Uspanie je niečo ako „šlofík“. Zariadenie spotrebuje menej energie a všetky vaše programy sú uložené v dočasnej pamäti. Ako počítač neskôr znova spustíte, tak naštartovanie spustených programov trvá pár sekúnd. Je to preto, lebo tieto programy sú v dočasnej pamäti pripravené, aby mohli byť znova spustené. Inými slovami, uspanie počítača nevyrieši problémy, ktoré spôsobujú chybné procesy či preplnená RAM pamäť.

„Ak chcete odstrániť chyby, problémy s RAM pamäťou, nefunkčné sieťové pripojenia a ďalšie chyby, reštartujte počítač.“

Experti na počítače odporúčajú, že ak so zariadením nebudeme dlhšiu dobru pracovať, napríklad 8 a viac hodín, tak zariadenie je lepšie vypnúť ako ho uspať. Ak ale s počítačom nebudete pracovať napríklad hodinu alebo dve, tak sa odporúča, ho uspať. Je to preto, že pri každom naštartovaní počítača, zariadenie vynaloží oveľa viac energie, ako keby bolo nečinné. To môže viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu jednotlivých komponentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre