Ako by vyzeral západ Slnka na iných planétach? Simulácia z NASA vám to priblíži

Planetárny vedec vytvoril popri svojej práci nádhernú simuláciu

Západ Slnka
Zdroj: pixabay.com (Pexels)

Planetárny vedec z NASA Goddard Space Flight Center, Geronimo Villanueva, vytvoril pôsobivé animácie, ktorá nám ukazujú, ako vyzerá západ Slnka na iných planétach.

Simulácie sa mu podarilo zostrojiť popri práci na modelovacích nástrojoch, ktoré by sa mohli použiť pre budúce misie k planéte Urán. Ak sa takáto misia schváli, sonda zostúpi atmosférou planéty a pomocou týchto nástrojov dokáže interpretovať chemické zloženie na základe odrazeného svetla. Aby Villanueva zistil, aké presné sú jeho nástroje, simuloval farby oblohy na všetkých planétach Slnečnej sústavy, píše Phys.org

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Animácia ukazuje, ako by ste mohli vidieť zapadnúť slnko, ak by ste sa nachádzali na inej planéte. Keď sa planéta dostane rotáciou mimo slnečné svetlo, fotóny sa rozletia do iného smeru. To, ako to bude vyzerať závisí na energii fotónu a na molekulách v atmosfére. Výsledkom je nádherná paleta farieb, ktoré by ste mali možnosť vidieť na každej jednej planéte.

Prvé video ukazuje pohľad na celú oblohu, ak by ste sa pozerali cez širokouhlú kameru priamo hore. Vidieť môžete západ Slnka na Zemi, Venuši, Marse, Uráne a Titáne. Animácie oblohy sa stali súčasťou onlinového nástroja s názvom Planetary Spectrum Generator, ktorú vytvorili Villanueva a jeho kolegovia v NASA Goddard.  Tento generátor pomáha vedcom replikovať prenos svetla cez atmosféry planét, exoplanét, mesiacov a komét. Podľa neho tiež dokážu zistiť z čoho sa atmosféry skladajú.

Druhé video zachytáva rovnakú udalosť, avšak z lepšie pochopiteľnej perspektívy. Pozrieť sa môžete na západy Slnka pri rôznych poveternostných podmienkach u nás na zemi, ale aj na iných planétach v našej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre