Google upravuje spôsob, akým spracováva dáta. Zároveň dáva do rúk používateľov viac kontroly

Google zavádza niekoľko noviniek v prospech používateľov

Google sledovanie
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com, logo Google

Spoločnosť Google prostredníctvom svojho blogu dnes informovala verejnosť, že mení viacero vecí spojených s ochranou súkromia používateľov a zabezpečením účtov.

Zodpovedné zaobchádzanie s dátami

Prvou novinkou je automatické vymazávanie údajov o polohe používateľov, vyhľadávaniach, aktivite na Youtube a podobne. Google zároveň dáva používateľom možnosť ovplyvniť dobu, po ktorú ich Google môže uchovávať. Používateľom po novom dáva možnosť nastavenia automatického mazania týchto dát  po 3 mesiacoch alebo po 18 mesiacoch. Zároveň však treba dodať, že automatické mazanie dát spoločnosť aktivuje len pri nových používateľoch, resp. pri založení nových účtov. Inými slovami, v prípade ak už fungujete s existujúcim Google účtom, tak potom si automatické mazania dát musíte nastaviť sami prostredníctvom stránky Riadenia aktivity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google_radenie aktivity_automaticke mazanie dat
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšia novinka je, že spoločnosť bude uchovávať dáta len po dobu, kým sú pre nich užitočné. Pre lepšiu ilustráciu, Google hovorí o službe Youtube, kde dáta bude automaticky vymazávať po 36 mesiacoch. Toto opatrenie sa však netýka služieb, kde používatelia nahrávajú svoj súkromný obsah (napr. OneDrive, Gmial,..).

„Pokračujeme v našej výzve, aby sme urobili viac s menej dátami, a dnes meníme postupy uchovávania údajov tak, aby sa automatické mazanie stalo predvoleným nastavením našich základných aktivít.“

Súkromie pod vašou kontrolou

Google ďalej hovorí, že zjednodušuje používateľom prístup k nastaveniach súkromia. Po novom používatelia budú môcť pristupovať k týmto nastaveniam efektívnejšie. Napríklad prostredníctvom okna s vyhľadávaním, kde používateľ bude môcť zadať napríklad „Google kontrola ochrany a súkromia“ a podobne, pričom následne sa používateľovi zobrazí okno s prístupom k týmto nastaveniam.

Google zjednodusenie pristupu k nastaveniacm sukromia
Zdroj: Google

Okrem iného Google zjednodušuje prístup k režimu Inkognito. Používateľovi po novom postačí podržať ikonku profilu, pomocou ktorej sa prepne do anonymného režimu.

Google_prekliknutie do rezimu inkognito cez ikonku profilu
Zdroj: Google

Zabezpečenie a kontrola hesiel

Google zároveň zavádza ďalšie bezpečnostné prvky a prehľad zabezpečenia účtu, kde budú personalizované odporúčania na ochranu dát.  Ďalej dodáva, že čoskoro bude nástroj Kontrola hesiel prepojený s nástrojom Kontrola zabezpečenia, kde bude používateľovi automaticky oznámené, či nedošlo k narušeniu prihlasovacích údajov.

Google_kontrola bezpecnosti uctu
Zdroj: Google

V prípade, ak by sa chceli pozrieť aké dáta spoločnosti odovzdávate, prípadne by ste chceli zmeniť predvolené nastavenia, tak môžete tak spraviť prostredníctvom tejto stránky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre