BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako by malo vyzerať silné heslo, ktoré vám pomôže predísť hackerským útokom?

Výber správneho hesla vám môže pomôcť predísť nielen kybernetickým hrozbám, ale aj ďalším nepríjemnostiam. Pozrite sa, ako by malo vyzerať silné heslo.

Heslá viete vytvoriť naozaj rôzne, či už krátke alebo dlhé s rôznymi znakmi a číslami. Nie každý však vie, ako by malo silné heslo vyzerať. Práve to, že si zvolíte silné heslo, vám vie pomôcť predísť rôznym hackerským útokom a iným nepríjemnostiam. Možno viete, že by heslo malo byť dlhé a nemali by ste to isté heslo používať všade, no v tomto článku sa toho dozviete oveľa viac a pravdepodobne aj to, čo by ste vôbec nepovedali.

Spolu s portálom microsoft.com vám teraz povieme, ako vytvoriť silné heslo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
prihlasovacie udaje
Zdroj: Unsplash.com (Markus Spiske), pngtree.com, Vosveteit

Ako by malo vyzerať silné heslo

  • Heslo by malo mať aspoň 12 znakov, avšak 14 a viac znakov je oveľa lepšie. Silné heslo je heslo, ktoré je zložené s veľkých i malých písmen, čísel no dokonca aj špeciálnych znakov. Medzi špeciálne znaky patrí @ (zavináč), rôzne znaky mien ako napríklad euro €, hviezdička * a podobne, je ich ale podstatne viac.
  • Medzi silné heslá rozhodne nepatrí meno, produkt či slovo, ktoré viete nájsť v slovníku alebo nejaká organizácia.
  • Ľahko zapamätateľná fráza pre vás, no ťažko uhádnuteľná pre druhých. Zvážte vytvorenie hesla ako je toto:  „6OpicSPozera^“.
  • Nevyužívajte to isté heslo všade. Veľa ľudí využíva to isté heslo všade. Je to však veľmi rizikové, akonáhle hacker získa vaše heslo a má prístup do jedného účtu, tak automaticky získa prístup aj na ďalšie stránky, kde dané heslo používate.
  • Nezapisujte si vaše heslo nikde. Niektorí si heslo píšu na papier, do diára či do poznámok v mobile. Avšak je tu veľká šanca, že sa k tomu niekto dostane a takto získa nie len prístup k danej veci ale ešte aj k heslu.
  • Nehovorte nikomu svoje heslo. Akokoľvek by bol k vám niekto blízky, v žiadnom prípade nedávajte heslo nikomu. Nemáte predstavu, ako sa z vášho najlepšieho kamaráta vie stať osoba ktorá vám vie veľmi uškodiť. Rovnako aj váš priateľ sa môže stať obeťou kybernetického útoku a spolu s jeho dátami, môžu uniknúť aj vaše prihlasovacie údaje.

Vytvorte si špecifické heslá

Ak si chcete vytvoriť podobné heslo, tak zvážte aspoň tento trik. Heslá, ktoré budú v podobnom štýle, upravte prinajmenšom tak, aby sa odlišovali v koncovke.

  • HsloPeUct-€€ (Heslo v aplikácii PayPal)
  • HsloPeUct-Fb (Facebook účet)

Hrajte sa s klávesnicou

Na klávesnici sa nachádza obrovské množstvo kláves, takže je z čoho vyberať. Využívajte tipy z tohto článku a dajte si pokojne na čas. Práve pri výbere hesla je to najhoršie, čo môžete urobiť, podceniť výber hesla. Výber slabého hesla vás vie častokrát stáť nie len účet na Facebooku ale pokojne aj veľkú sumu peňazí.

V ideálnom prípade siahnite po správcovi hesiel. Pomocou tejto aplikácie si môžete vytvoriť unikátne a prakticky neprekonateľné heslá do rôznych služieb, a vám bude stačiť pamätať si len jedno heslo a to do správcu hesiel. Mimochodom, ak by ste chceli mať 100% istotu, že vaše účty zostanú v bezpečí, tak si zapnite ešte dvojfaktorovú autentifikáciu. Budete mať tak istotu, že aj keby niekto odhalil vaše heslo, tak do vášho účtu sa nedostane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close