Aké by boli naše prvé kroky, ak by sa nám podarilo objaviť pozostatky mimozemskej civilizácie?

Existuje niekoľko projektov, ktoré dennodenne prečesávajú vesmír a hľadajú stopy po mimozemskom živote

mimozemská civilizácia
Zdroj: NASA

V roku 1877 sa astronómovi Giovannimu Schiaparelliovi podarilo objaviť niečo nezvyčajné. Na povrchu Marsu si všimol podlhovasté štruktúry, ktoré nazval kanálmi. Neskôr astronóm Percival Lowell teoretizoval, že by mohlo ísť o známky civilizácie, ktorá žije, alebo žila na červenej planéte, tvrdí YouTube kanál Unveiled.

Nakoniec sa ukázalo, že Schiaparelliov objav nie je nič viac než ilúziou. Ľudstvo však pátra po podobných stopách, ktoré by znamenali existenciu mimozemského života. Naše snahy môžu byť jedného dňa úspešné a podarí sa nám objaviť pozostatky civilizácie, ktorá kedysi obývala danú planétu. Otázka znie, čo budeme robiť potom?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby sme mohli potvrdiť, že na vzdialenej exoplanéte skutočne žila mimozemská civilizácia, potrebujeme priamy dôkaz. Aj v  súčasnosti dokážu astronómovia analyzovať chemické zloženie exoplanét a odhadnúť, či zloženie atmosféry umožňuje existenciu života na planéte. V súčasnosti sa nám podarilo odhaliť viac ako 4-tisíc exoplanét a toto číslo narastá. Niektoré z nich môžu podporovať život, no ak ich študujeme z diaľky, môže sa nám stať to, čo sa stalo Schiaparelliovi v roku 1877, pomýlime sa.

Prelomový objav

Jednoznačný dôkaz o opustených mimozemských štruktúrach by sme mohli získať s najväčšou pravdepodobnosťou až v budúcnosti. Ak sa nám v budúcnosti podarí vyslať sondu k vybranej exoplanéte, tá by mohla potvrdiť existenciu umelo vytvorených štruktúr. Ak by tento deň nastal, znamenalo by to obrovský úspech pre všetky odvetvia, ktoré sú zapojené do pátrania po mimozemskom živote.

Astrobiológovia by sa zamerali na vzorky skál, vody, alebo mikróbov. Tieto vzorky by im mohli pomôcť zistiť, ako mimozemský život funguje. Pomôcť by nám však mohla už len fotografia opusteného mimozemského mesta. V tomto prípade by odborníci mohli začať porovnávať, ako sa mimozemské štruktúry líšia od tých našich a ako presne fungujú. V prvom rade by sa vedci snažili zistiť, či ich infraštruktúra aspoň sčasti pripomína tú našu. Existovali by na opustenej planéte mestá, cesty, budovy? Takýto objav by umožnil vedcom porovnať vývoj ľudstva s vývojom inej inteligentnej civilizácie.

Dve otázky by však stáli nad všetkými ostatnými – Prečo bola planéta opustená a kam civilizácia odišla? Objav opustenej planéty by vytvoril niekoľko nových vedných odborov, ktoré by sa snažili priniesť čo najviac informácií. K opustenej planéte by sme vyslali oveľa viac sond a namierili na ňu väčšinu našich teleskopov. Takýto objav by znamenal, že ľudstvo nie je vo vesmíre samo a že niekde vo vesmíre sa môžu nachádzať aj ďalšie civilizácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre